تردید مصرف کنندگان نفت آسیا برای همراهی با آمریکا

تردید مصرف کنندگان نفت آسیا برای همراهی با آمریکا به گزارش ام آی جی تی حدودا سه هفته از زمان اعلام خبر آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا و کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت در آسیا گذشته است اما هنوز پنج کشور دیگر اقدام چندانی در اینباره انجام نداده اند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ۲۳ نوامبر اعلام نمود آمریکا در چند ماه آینده ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک آزاد خواهد نمود. این اقدام بی سابقه به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، هند و انگلیس انجام می شود.

اگرچه آمریکا اولین عرضه نفت از ذخایر استراتژیک را به شرکت اکسون موبیل می دهد و می خواهد هفته جاری فروش ۱۸ میلیون بشکه نفت دیگر را اعلام نماید اما از جانب کشورهای دیگر مشارکت کننده در این طرح، خبری نیست و سکوت کامل اختیار کرده اند. این وضعیت بدبینی هایی را در بازار نسبت به اقدام این کشورها برانگیخته است بخصوص که شیوع واریانت اُمیکرون سبب افت شدید قیمتهای نفت جهان شده است.

جان دریسکول، استراتژیست ارشد شرکت "جی تی دی انرژی سرویسز" اظهار نمود: مشارکت کشورهای آسیایی در گروهی که شبیه کلوب خریداران است، آنها را در وضعیت دشواری قرار داده است. آنها نمی توانند برای رضایت رئیس جمهور آمریکا که به دنبال انتخاب مجدد در دور بعدی است، روابط خود با تولیدکنندگان بزرگ را به مخاطره بیاندازند. این کشورها امکان دارد تمایلی برای برداشت از ذخایرشان در آستانه اوج تقاضای زمستانی نداشته باشند.

اعلام برداشت هماهنگ از ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف کننده مختلف با عنایت به اینکه شوک عرضه ای در کار نبود، کم سابقه بود و بعد از هفته ها لابی فشرده بایدن با تولیدکنندگان اوپک پلاس برای افزایش عرضه صورت گرفت. این خبر سبب افت قیمتها شد اما بسیاری در بازار از حجم نفتی که کشورهای دیگر بجز متعهد شدند عرضه کنند، تحت تأثیر قرار نگرفتند.

هند تنها کشور آسیایی بود که به صورت قطعی حجم برداشت نفت از ذخایر استراتژیک را اعلام نمود و متعهد شد پنج میلیون بشکه نفت آزاد می کند البته به زمان ارائه آن اشاره ای نکرد. مدیر شرکت ذخایر نفت استراتژیک در سوم دسامبر اعلام نمود وی همچنان منتظر سفارش از جانب دولت فدرال درباره چگونگی و زمان فروش نفت می باشد.

ژاپن هیچ جزییاتی درباره حجم یا زمان آزادسازی نفت از ذخایر ملی خود نداده است. هر چند که روزنامه نیک کی ماه گذشته گزارش کرد این کشور حدود ۴.۲ میلیون بشکه نفت آزاد خواهد نمود. کره جنوبی در ۲۳ نوامبر اعلام نمود درباره جزییاتی مانند حجم و زمان برداشت بعد از مذاکره با کشورهای مشارکت کننده در این برنامه تصمیم خواهد گرفت اما تصریح کرد نفت برداشت شده حدود ۳.۵ میلیون بشکه خواهد بود.

چین تا حدودی در اینباره مبهم بوده است و پکن نخواسته است به نظر بیاید که دنباله روی آمریکا شده است. این کشور در نوامبر درست چند روز بعد از نشست مجازی بین بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهور دو کشور اعلام نمود روی فروش نفت از ذخایر خود کار می کند. یک مقام غربی آگاه اظهار نمود: چین امکان دارد بین هفت تا ۱۵ میلیون بشکه در روز نفت بفروشد. مقامات چینی هیچ اعلام رسمی در اینباره نداشته اند.

در این بین، سخنگوی دولت انگلیس اعلام نمود شرکتها می توانند در صورت تمایل در آزادسازی نفت مشارکت کنند. اگر همه مشارکت کنند، معادل ۱.۵ میلیون بشکه نفت فروخته خواهد شد.

کاخ سفید به کنفرانس ۲۹ نوامبر جن ساکی، دبیر مطبوعاتی اشاره نمود که در باره آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک کشورهای دیگر، اعلام نموده بود آمریکا تمامی کشورها همچون چین را تشویق می کند در مانورهای سیاستی خود تا حد امکان شفاف باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، افت شدید قیمتهای نفت بعد از شیوع واریانت اُمیکرون در اواخر نوامبر امکان دارد فوریت برای اقدام سریع را کاهش داده باشد. با این وجود بیشتر از نیمی از این ریزش حالا تحت تأثیر نشانه های کم بودن شدت بیماری زایی این واریانت احیا شده است. اگر روند افزایش قیمتها ادامه پیدا کند، امکان دارد کشورهای دیگر انگیزه بیشری برای برداشت از ذخایر پیدا کنند.
1400/09/22
23:31:43
0.0 / 5
233
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز