گزارش ام آی جی تی؛

یارانه پنهان ۲۰۰ میلیون تومانی به یک پرمصرف گاز در سال قبل

یارانه پنهان ۲۰۰ میلیون تومانی به یک پرمصرف گاز در سال قبل شیوه پیشین تعرفه گذاری مصرف گاز، سبب ناترازی مصرف گاز و بهره مندی ناعادلانه از یارانه پنهان شده بود که با تعرفه گذاری پلکانی از ماه گذشته امید می رود این روند اصلاح گردد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، افزایش بیش از پیش مصرف گاز خانگی و تجاری و کاهش تولید گاز در پی عدم توسعه میادین گازی در سالهای اخیر سبب پیشی گرفتن مصرف از تولید در روزهای پیک مصرف سالهای اخیر شده است. به همین دلیل وزارت نفت که وظیفه تامین امنیت انرژی کشور را دارد، مکلف است ضمن سرمایه گذاری برای افزایش تولید، با ابزارهای قیمتی و غیر قیمتی مصرف را کنترل کند.
در روزهای گذشته مسعود کاظمی، معاون عملیات دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: حالا با تولید روزانه حدود ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز، مقدار مصرف در بخش های خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه ها و مصارف عملیاتی، حداقل بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب از مقدار تولید بیشتر است که البته این پیشی گرفتن تنها مربوط به فصل های سرد سال می شود.
همچنین در ماه های گذشته هم وزیر نفت درباره موضوع کمبود گاز در ۴ ماه پایانی سرد سال اظهار داشته بود: «در سال قبل حدود ۱۶۰ میلیون متر مکعب در برخی از روزهای فصل سرد به ویژه در استانهای شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم. امسال پیش بینی می نماییم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد است، در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم».
از ابتدای آذرماه دولت بعد از سال ها ابزار قیمتی را به شیوه تعرفه گذاری پلکانی(IBT)به کار گرفت. همانطور که قبل از این نیز در اخبار اعلام گردید در شیوه جدید تعرفه ۴ درصد مشترکین پرمصرف به نحو محسوسی بالا رفته و تعرفه سه دهک ابتدایی که بنا بر آمار ۷۶ درصد مشترکین را شامل می شود هیچ تغییری نکرد.

در کنار بحث کنترل مصرف، تخصیص عادلانه یارانه پنهان انرژی را نیز می توان از دیگر اهداف تعرفه گذاری پلکانی دانست. طبق گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ که مهر ماه دیوان محاسبات ارائه کرد، حدود ۱، ۶۰۳ هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه های پنهان در چند بخش به کالاهای اساسی، پنج فرآورده نفتی و سوخت هوایی، گاز طبیعی، برق و آب پرداخت شده است. شیوه تخصیص این میزان، که بیش از دو برابر بودجه دولتی است، تا حالا به این شیوه بوده که هرکس به قدر توانایی مالی و امکانات خود از آن بهره می برده است.
به طور مثال در قبض نجومی زیر یک مشترک پرمصرف میزان ۳۲ هزار متر مکعب و ۳۵ هزار مترمکعب در دو ماه دی و اسفند سال قبل مصرف داشته و رقم قبضی که پرداخت کرده ۱۵ و ۲۰ میلیون تومان بوده است. در حقیقت این قبض با تعرفه ۴۸۰ تومان که برای گروه دوازدهم مصرفی بوده است و از سال ۹۴ تا آذر امسال تغییری نکرده است، حساب شده است.
این میزان مصرف با محاسبه قیمت واقعی گاز، یعنی قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها که معادل ۱۲ سنت (۳۵۰۰ تومان) است، حدود ۱۱۴ میلیون تومان برای دی ماه و ۱۲۵ میلیون تومان می شود. یعنی این مشترک در ماه های دی و اسفند در مجموع حدود ۲۰۰ میلیون تومان یارانه پنهان دریافت کرده است. لازم به ذکر است این محاسبه با نرخ تحویلی به پتروشیمی ها حساب شده و نرخ صادراتی گاز که حدود ۲۰ سنت است حساب نشده است.

اگر قبض این مشترک پرمصرف با شیوه جدید تعرفه گذاری جدید وزارت نفت، یعنی با نرخ حدود ۲۰۰۰ تومان، حساب می شد در دو ماه باید مجموعاً ۱۳۴ میلیون تومان پرداخت می کرد که بیش از دو سوم یارانه پنهان وی را پوشش می داد.
سیدجلال نور موسوی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز در این زمینه می گوید: «به طور میانگین مصرف گاز یک خانه ۱۰۰ متری در تهران اگر دمای رفاه را روی ۱۸-۲۱ درجه تنظیم کند روزانه ۲۲ متر مکعب است و در مجموع در ماه حدود ۶۰۰ مترمکعب مصرف گاز خواهد داشت. قبض گاز این خانه ۴۸ هزار تومان در ماه خواهد شد. این مبلغ برای یک واحد ۱۰۰ متری با سه دیوار در فضای آزاد است».
طبق آمار وزارت نفت ۴ درصد از مشترکین که مصارف بسیار بالا و غیرمتعارفی دارند، ۱۲ درصد از کل مصرف گاز خانگی و تجاری را مصرف می کنند. کارشناسان معتقدند تعرفه گذاری پلکانی گاز، برق و آب بصورت دائمی و تفکیک کردن مشترکین بوسیله کنتورهای هوشمند یک سرمایه گذاری طولانی مدت برای وزارت نفت برای کنترل و عادلانه کردن مصرف است.

1400/10/02
11:00:52
0.0 / 5
182
تگهای خبر: آب , انرژی , پتروشیمی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز