حسن وند در گفت و گو با ام آی جی تی

طرح بنزین در حد ایده ناقص است

طرح بنزین در حد ایده ناقص است به گزارش ام آی جی تی رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت که طرح آزمایشی جدید بنزین دولت در حد یک ایده ناقص است که به نظر اجماعی در دولت هم نرسیده است.


فریدون حسن وند در گفت و گوبا ایسنا ضمن اشاره به طرح جدید دولت برای بنزین اظهار داشت: در مرحله اول باید تاکید کنم که ما در سال آینده افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت و بحثی در دولت و مجلس بخصوص کمیسیون انرژی درباره افزایش قیمت بنزین صورت نگرفته است؛ بنابراین بطور قطع چیزی تحت عنوان افزایش سوخت بخصوص بنزین در بودجه ۱۴۰۱ دیده نخواهد شد.
وی اضافه کرد: درباره طرح جدید دولت برای بنزین ایده ها بین کارشناسان و دولتمردان مطرح شده که معاون اقتصادی دولت و وزیر نفت هم اشاره ای به آن داشت اینها ایده و نه مصوبه است.
رئیس کمیسیون انرژی افزود: برخی آقایان معتقدند باید در توزیع سوخت عدالت را رعایت کرد چون به هر حال بخشی از جامعه و مردم دارای وسیله نقلیه نیستند و اینها باید از منابع کشور بهره مند شوند، ولی مبحث بر سر آن است که نفت و فرآورده های آن سرمایه ملی بوده که باید در توزیع آن هم عدالت رعایت شود. با این نگاه می گویند در توزیع سوخت ملاک خودرو و یا فرد باشد اما این که چگونه می خواهند سازوکار آنرا تعیین کند معلوم نیست.
وی توضیح داد: نگاه برخاسته از عدالت محوری آن است که کسانی که خودرو ندارند سهمیه سوخت ماهانه دریافت نمایند این در سالهای گذشته هم عنوان شد اما اجرای آن مشکلات عدیده و عوارضی به همراه داشت که همچون آن قاچاق و نحوه نگهداری سوخت بین مردم و نحوه فروش آن است مشکلاتی که در نهایت سبب مخالفت با این طرح شد.
حسن وند با اشاره سخنان روز گذشته وزیر نفت اظهار داشت: علاوه بر وزیر نفت طی نامه ای اعلام گردید که این مورد مقرر است به صورت آزمایشی در جزیره کیش و قشم اجرا شود اما همه اینها یک ایده است؛ وزیر نفت هم به این اشاره نمود ما باید دنبال مهیا کردن زیرساختها و اجرایی شدن این طرح باشیم موضوعی که به داشتن آمار دقیقی از جمعیت ساکن دارد. این جزایر جزایری هستند که عموما توریست به صورت روزانه در آنجا تردد داشته پس باید جمعیت ساکن و مستقر را در نظر گرفت و برپایه نیاز و تعداد خودرو و زیرساختها اقدامی را انجام داد؛ بنابراین است می گویم اینها ایده است و هنوز در دولت تصویب نشده و مجلس هم هنوز درباره آن نظری اعلام نکرده است.
وی باردیگر تصریح کرد که طرح بنزین در حد یک ایده در دولت مطرح شده بنابراین مجلس هفته آینده از وزیر نفت دعوت کرده تا در باره این مورد توضیح دهد؛ چون بنای ما این است که در بودجه سال آینده هیچ افزایش قیمت بنزین نداشته باشیم؛ پس نباید التهابی هم به جامعه وارد شود. به هر حال بسیاری از مردم از سهمیه بندی و دادن سهمیه به فرد و خودرو تلقی افزایش قیمت آنرا می کنند یا این که تصور می کنند مقرر است بستری برای افزایش قمیت بنزین ایجاد شود که چنین چیزی نیست؛ بنابراین ما می خواهیم هفته آینده پیش از بررسی بودجه در صحن وزیر نفت حاضر شده و برای نمایندگان و مردم توضیح دهد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
وی این اطمینان را داد که این طرح تا آخر سال اجرا نمی گردد و برای اجرایی شدن در کیش و قشم هم باید زیرساختهای آن فراهم باشد همچون مشخص شدن نحوه وصول پول و نحوه فروش بنزین؛ بطور قطع مجلس بخصوص کمیسیون انرژی باافزایش قیمت بنزین مخالف است و آنرا تنها راه برای اصلاح وضع موجود نمی داند.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا فقط بنزین به ازای هر کد ملی داده می شود و به خودرو داده نخواهد شد، اظهار داشت: بنا شده وزارت نفت و معاون اقتصادی این مورد را بررسی نمایند که مقرر است به افرادی که خودرو دارند چه میزان بنزین داده شود؛ طبیعتا افرادی هم هستند که خودرو ندارند و باید سهمیه دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: اعتقاد دوستان این است که سوخت و بنزین انفال است و انفال متعلق به همه است؛ پس باید عدالت را رعایت کرد. این یک بحث است اما در حوزه اجرا باید مواردی زیادی رعایت شود که خودمان عامل افزایش مصرف نباشیم.
حسن وند توضیح داد: وضعیت تولید در کشور ما مشخص است؛ نباید بگونه ای عمل نماییم که به وارد کننده سوخت تبدیل شویم؛ ما مسیری را رفتیم که نتیجه آن تبدیل شدن به صادر کننده سوخت بود. پس نباید باردیگر تبدیل به واردکننده شویم. بنابراین است که می گویم این طرح در حد ایده ناقصی است که به نظر اجماعی در دولت هم نرسیده است.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد به هر فرد ۱۵ لیتر بنزین داده شود آن وقت میزان سهمیه بنزین برای خانواده دو نفر از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر کاهش پیدا کرده و این با عدالت ناسازگار است اظهار داشت: من هم با شما موافقم؛ برای همین می گویم که این طرح در حد یک ایده است که برخی افراد مطرح نمودند ایده ای نیست که در مجلس مطرح شده باشد؛ بنابراین وزیر نفت هفته آینده به مجلس می آید تا به نمایندگان توضیح دهد بیان برخی موارد بدون بررسی دقیق و کارشناسی تبعات مثبت و منفی دارد. برخی موارد پیوستهای فرهنگی اطلاع رسانی، اجتماعی، امنیتی و مالی و فنی داشته که باید با اجماع بین مجلس و دولت و ارگان های مختلف اجرایی شود؛ همینطور زیرساختهای آن هم در نظر گرفته شود و همه درباره آن نظر دهند.
رئیس کیسیون انرژی درباره این که مقرر است از ۱۵ دی چگونه طرحی جدید دولت درباره بنزین در کیش اجرایی شود اظهار داشت: وقتی هنوز چیزی معلوم نیست چطور میتوان آنرا اجرا کرد؟ طبق گفته دولت این اجرایی آزمایشی در کیش و قشم است منتهی باید زیرساختها آماده شود وزیر نفت هفته آینده در مجلس می آید پس از آن تمام زوایا بررسی شده و اطلاع رسانی آن انجام می شود.1400/10/08
12:40:39
0.0 / 5
146
تگهای خبر: انرژی , بنزین , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز