آفریقایی ها مانع افزایش تولید مصوب اوپک شدند

آفریقایی ها مانع افزایش تولید مصوب اوپک شدند تولید نفت اوپک ماه میلادی گذشته به علت اختلالات پیش آمده در تولید دو عضو آفریقایی این گروه به میزانی کمتر از سطح مصوب، افزایش پیدا کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، نظرسنجی بلومبرگ نشان داد تولید نفت اوپک در دسامبر تنها ۹۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و افزایش تولید عربستان سعودی با افت تولید در لیبی و نیجریه جبران شد.

وزیران اوپک پلاس که گروهی شامل اعضای اوپک، روسیه و چند تولیدکننده دیگر غیرعضو اوپک است، روز سه شنبه افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز را برای فوریه تصویب کردند اما فرایند افزایش تولید به علت ناتوانی برخی از اعضای گروه برای بالا بردن سطح تولیدشان، با مانع روبرو شده است.

تلاشهای این گروه در کنترل عرضه به تقویت قیمتها حتی در شرایطی که بازار به مازاد عرضه برگشته است، کمک کرده است. بهای معاملات نفت برنت روز چهارشنبه در بازار لندن نزدیک به ۸۰ دلار در هر بشکه بود.

تولید نفت لیبی بعد از یک سال بهبود و ثبات، باردیگر مختل شده است. تولید نفت بعد از اینکه شبه نظامیان میدان نفتی شراره – بزرگترین میدان نفتی این کشور- را تعطیل کردند ماه گذشته ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۱.۰۶ میلیون بشکه در روز رسید. با ادامه اختلالات و صدمه دیدن خط لوله ای که به بزرگترین پایانه صادرات متصل است، تولید لیبی به ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاسته می شود.

در نیجریه شرکت رویال داچ شل نسبت به دشواری صادرات نفت خام از پایانه فورکادوس -یکی از بزرگترین پایانه های نفتی نیجریه- در ۱۰ روز آخر ماه اخطار داد. پایانه بانی هم که توسط شل اداره می شود، برای بارگیری محموله ها مشکلاتی دارد. تولید این کشور ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱.۴۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

از میان ۱۳ عضو اوپک، ۱۰ عضوی که در توافق کاهش تولید مشارکت داشته اند اجازه یافتند تولیدشان را ماه میلادی گذشته حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز بالا برند اما مجموع افزایش تولید آنها تنها ۱۵۰ هزار بشکه در روز بود. باآنکه آنگولا موفق شد تولیدش را ماه گذشته اندکی بهبود دهد اما تولیدش حدودا سه برابر میزان توافق شده در پیمان نفتی کاهش پیدا کرده است.

این آمار مبتنی بر آمار رهگیری نفتکشها، اطلاعات مقامات و برآوردهای شرکتهای مشاوره شامل ریستاد انرژی و جی بی سی انرژی است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، محدودیتهای تولید که بخشی از آن به علت عدم سرمایه گذاری کافی بوده، تولیدکنندگان دیگر گروه را با مشکل روبرو کرده است. روسیه که از سهمیه تولید بالاتری برخوردار است، ماه گذشته موفق نشد تولیدش را افزایش دهد که نشان داده است این کشور همه ظرفیت موجود برای تولید نفت موجود را به کار گرفته است.

منبع:

1400/10/17
14:41:55
0.0 / 5
66
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز