بحران قزاقستان قیمت نفت را بالا برد

بحران قزاقستان قیمت نفت را بالا برد ام آی جی تی: قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر اختلالات عرضه در قزاقستان و لیبی که نگرانی های ناشی از افزایش سریع موارد مبتلاشدن به امیکرون در سطح جهان را جبران کرد، افزایش پیدا کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۸۱ دلار و ۹۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۷۹ دلار و ۵ سنت در هر بشکه رسید.

شاخص های قیمت نفت هفته گذشته پنج درصد صعود کرد که تحت تاثیر ناآرامی ها در قزاقستان و کاهش تولید میدان نفتی تنگیز و همین طور تعمیرات خط لوله در لیبی بود که موجب کاهش تولید این کشور از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۷۲۹ هزار بشکه در روز شد.

شرکت شورون روز یکشنبه اعلام نمود بعد از اعتراضاتی که موجب کاهش تولید میدان نفتی تنگیز شد، شرکت تنگیزشِوراویل قزاقستان درحال افزایش تدریجی تولید نفت و رساندن آن به نرخ معمول است.

تحلیلگران شرکت "آر بی سی کپیتال" در یادداشتی نوشتند: اختلالات عرضه فزاینده در لیبی و تولیدکنندگان دیگر توجهات را باردیگر به مسئله موجود بودن عرضه معطوف کرد. اگر روسیه به اوکراین حمله کند، ممکنست صادرات نفت روسیه به اروپا مختل شده و قیمتهای نفت به سطح بالاتری صعود کنند.

هشت سال بعد از اینکه شبه جزیره کریمه به کنترل روسیه درآمد، واشنگتن و کی یف می گویند ده ها هزار نیروی روسی در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین مستقر شده اند و ممکنست آماده تهاجم به اوکراین باشند.

نفت از تقاضای جهانی رو به رشد و رشد کمتر از حد انتظار عرضه از طرف اوپک و متحدانش پشتیبانی شده است. تولید نفت اوپک در دسامبر به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش پیدا کرد، در صورتیکه برمبنای توافق نفتی اوپک پلاس، این گروه اجازه داشت تولیدش را ۲۵۳ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

شرکتهای انرژی آمریکا که بعد از دو سال کاهش، در سال ۲۰۲۱ به شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند، سال نوی میلادی را با افزایش شمار دکلهای حفاری شروع کردند. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام نمود شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی که معیاری برای سنجش تولید آتی است، در هفته منتهی به هفتم ژانویه، دو حلقه افزوده شد و به ۵۸۸ حلقه رسید.

در سطح جهانی دولتها از اروپا گرفته تا چین و هند محدودیتهایی را برای مقابله با شیوع واریانت بسیار مسری اُمیکرون شروع کردند.

بر اساس گزارش رویترز، در آمریکا اشتغال در ماه دسامبر به سبب کمبود نیروی کار، کمتر از حد انتظار افزوده شد و رشد اشتغال در کوتاه مدت به سبب مختل شدن فعالیت اقتصادی تحت تاثیر شیوع کووید ۱۹ ممکنست ملایم بماند.

منبع:

1400/10/20
13:16:17
0.0 / 5
298
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز