بلومبرگ گزارش داد؛

افزایش صادرات نفت توسط ایران و عراق

افزایش صادرات نفت توسط ایران و عراق به گزارش ام آی جی تی بلومبرگ در گزارشی بیان داشت: در ماه سپتامبر ایران و عراق با استفاده از كندتر شدن صادرات عربستان، صادرات نفت خام را افزایش دادند تا خریداران بازارهای كلیدی مانند چین و آمریكا را از آن خود نمایند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی، در ماه سپتامبر ایران و عراق با استفاده از كندتر شدن صادرات رقیبشان، عربستان سعودی، صادرات نفت خام خویش را افزایش دادند تا خریداران بازارهای كلیدی مانند چین و آمریكا را از آن خود كنند.
طبق داده های ردیابی كشتی ها و محموله های نفت كه توسط بلومبرگ جمع آوری شده است، عراق صادرات خویش را به ۳. ۹۸ میلیون بشكه در روز رساند كه بالاترین میزان آن از ماه دسامبر تا كنون است درحالی كه ایران صادرات خویش را به ۲. ۲۸ میلیون بشكه در روز افزایش داد كه این بالاترین سطح ان از فوریه گذشته است.
این در شرایطی صورت گرفت كه داده ها نشان داد صادرات عربستان سعودی به ۶. ۶۸ میلیون بشكه در روز كاهش یافته كه این دومین سطح پایین امسال آن است.
ریچارد مالینسون، تحلیل گر نفتی شركت انرژی اسپكتس در لندن می گوید: ایران و عراق هر دو، در فروش به بازارهایی كه دیگر حجم زیاد قبلی را از عربستان صعودی دریافت نمی كنند، بسیار فرصت طلبانه عمل كردند.
او ادامه داد: ما در طول چند ماه گذشته شاهد این بوده ایم كه صادرات عربستان سعودی كاهش یافته اند كه این با تمركز آنها برای متوازن كردن مجدد بازار مطابقت دارد.
وزیر انرژی عربستان، خالد الفلیح، در ماه می قول داده بود كشورش به طور قابل توجهی صادرات نفت خام به آمریكا را كاهش خواهد داد تا ذخایر بیش از حد انبارهای نفت خام این كشور را محدود كند. طبق آنچه داده ها نشان می دهد، صادرات نفت به آمریكا از ماه مارچ افت كرد تا در ماه آگوست به كمترین میزان امسال خود برسد. در كل صادرات عربستان سعودی در ماه جولای به كمترین میزان ۳۴ ماهه خود افت كرد و نسبت به سال قبل خود ۱ میلیون بشكه در روز كاهش داشت.
عراق با ارسال ۸۷۱ هزار بشكه در روز، برای دومین ماه پیاپی در صادرات نفت به آمریكا از عربستان جلو زد. در ماه آگوست هم صادرات نفت خام عراق به آمریكا ۲ برابر حجم صادرات نفت خام عربستان بود.
عراق به طور متوسط با صادات روزانه ۷۹۴ هزار بشكه در روز به هند به عنوان نخستین صادركننده به این كشور از عربستان با حجم صادرات روزانه ۷۳۸ هزار بشكه در روز پیشی گرفت.
این درحالی است كه در بازار چین تفاوت بین صادرات نفت خام عربستان سعودی با صادرات نفت خام ایران به كمترین میزان ۸ ساله خود رسیده است. در ماه سپتامبر عربستان سعودی ۸۳۳ هزار بشكه در روز نفت به چین صادر كرده است و ایران هم با كاهش فاصله، صادرات نفت خود به این كشور را به ۶۰۰ هزار بشكه در روز افزایش داده است.
روبین میلز، مدیر اجرایی ارشد شركت مشاور قمر انرژی در دوبی می گوید: من انتظار دارم تولید ایران همچنان به افزایش خود ادامه دهد و معتقدم اگر سعودی ها كاهش تولید خویش را ادامه دهند، ایران سهم بازار را به آرامی از عربستان خواهد گرفت.
 

1396/07/21
23:45:02
5.0 / 5
4775
تگهای خبر: انرژی , صادرات , نفت , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز