جزئیات افزایش تعرفه برق از اول بهمن ماه

جزئیات افزایش تعرفه برق از اول بهمن ماه ام آی جی تی: معاون هماهنگی توزیع توانیر جزئیات افزایش تعرفه برق مشترکان پر مصرف از شروع بهمن ماه را تشریح نمود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، غلامعلی رخشانی مهر امروز در برنامه تلویزیونی، با اشاره به شروع اجرای بخشنامه نحوه محاسبه تعرفه برق از بهمن ماه اشاره کرد: در این مصوبه دو شاخص که مبنای قیمت گذاری بوده و از پیش تر هم در قبوض وجود داشت، تغییری نکرده به عبارت دیگر الگوها و پایه قیمت گذاری برمبنای الگو هیچ تغییری نکرده و آنچه که تغییر کرده، پله های مصرفی است، بطوریکه پله ها حالا به مصرف تا سطح الگو، ۱.۵ برابر الگو، تا ۲ برابر الگو و بیش از دو برابر الگو تقسیم شده است.
وی درباره عدم تغییر الگوی مصرف با اشاره به اینکه حالا بطور مثال در تهران و بیشتر مناطق کشور الگوی مصرف ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه بوده که نسبت به قبل تغییری نداشه است، اضافه کرد: بر طبق آمار سامانه های پرداخت قبوض، در این فصل ۸۵ درصد از مردم در سطح این الگو یا حتی کمتر، برق مصرف می کنند که به این گروه اطمینان می دهیم شاهد تغییری در مبلغ قبوض برق نخواهند بود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه در این فصل تنها ۱۵ درصد از مشترکان هستند که بیشتر از الگو مصرف دارند، اظهار نمود: در تابستان نیمی از برق تولیدی کشور یعنی حدود ۳۰ هزار مگاوات، در بخش خانگی مصرف می شود که ۸۵ درصد از مردم به اندازه نیمی از این مقدار (۱۵ هزار مگاوات) از برق بخش خانگی را مصرف می کنند و ۱۵ درصد به اندازه بقیه مصرف برق دارند.
رخشانی مهر در عین حال به رونمایی از گروهی پرداخت که با وجود تعداد قرار گرفتن در اقلیت به لحاظ تعداد، به اندازه ۴ نیروگاه بزرگ برق مصرف می کنند و اظهار داشت: از بین ۳۰ میلیون مشترک خانگی، تنها ۶۰۰ هزار مشترک که ۲ درصد از مجموع جمیعت مشترکان خانگی را دربرمی گیرند، بیش از 3000 مگاوات از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده اند که این میزان به اندازه تولید برق ۴ نیروگاه بزرگ و مصرف برق میلیونها مشترک عادی است.
معاون هماهنگی توزیع توانیر با تاکید بر اینکه اگر این ۲ درصد، مصرف برق خودرا به نصف کاهش دهند، بخش مهمی از محدودیت های برقی در تابستان از بین می رود، اشاره کرد: همه تمرکز بخشنامه نحوه محاسبه تعرفه برق که از بهمن ماه شروع می شود، روی کنترل مصارف گروه هایی است که بیش از الگو مصرف می کننند.
رخشانی مهر با اعلان اینکه از این پس مردم بجای قیمت برق باید با اصطلاح کیلووات ساعت آشنا گردند چونکه همه مصارف وسایل برقی با این میزان سنجیده می شود، اظهار نمود: استفاده متعارف و درست از وسایل برقی، تنها راه حل کنترل مصرف و نگاه داشتن میزان مصرف در سطح الگواست. بطور مثال وقتی دمای آسایش بر طبق اصول علمی و پزشکی ۲۵ درجه سانتیگراد است، تنظیم کولر روی دمای پایین تر از ۲۵ درجه، به مفهوم مصرف و استفاده نامتعارف تلقی می شود.
وی همین طور با ارائه مثالی دیگر توضیح داد: استفاده به اندازه از سیستم روشنایی در مکانی که حضور داریم، متعارف و روشن نگه داشتن لامپ ها در مکانی که حضور نداریم، نامتعارف است و موجب خروج از الگوی مصرف می شود. بخشنامه نحوه محاسبه تعرفه برق تنها به دنبال افزایش توجه مردم به میزان مصارفشان است چونکه هرچه مصارف در سطح الگو باشد، می توان شبکه برق پایداری داشت.
معاون هماهنگی توزیع توانیر همین طور درباب تاثیر استخراج بدون مجوز رمز ارز نیز با تقدیر از مراکز مجاز استخراج رمز ارز که در تابستان و زمستان با صنعت برق همکاری می کنند اظهار داشت: بخش عمده استخراج ها در فضای بدون مجوز اتفاق می افتد که بمنظور شناسایی این مراکز و افراد که موجب لطمه به وسایل برقی سایر مشترکان می شوند، توانیر مبادرت به اختصاص پاداش به معرفی کنندگان و افشا کنندگان کرده است.
رخشانی مهر همین طور از همه مشترکان خواست تا با نصب اپلیکیشین "برق من" نسبت به مدیریت مصارف خود اقدام و از سایر خدماتی که در این برنامه گنجانده شده است، استفاده کنند.
منبع:

1400/10/22
12:16:48
0.0 / 5
285
تگهای خبر: تولید , خدمات , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز