علی عسكری در مراسم معارفه خود:

کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی را راه برون رفت کشور از معضلات و مشکلات اقتصادی خواند و اظهار داشت: معقتدم کار در هلدینگ خلیج فارس، جهاد فی سبیل الله است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عبدالعلی علی عسکری در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اظهار داشت: از کوشش های مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره در مدت دوران تصدی مسئولیت در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس تشکر می کنم همچون مهندس رحمتی که از دوستان صمیمی و قدیمی بنده هستند و برادر عزیزم مهندس جعفر ربیعی که سالهای سال است با ایشان آشنایی دارم و برای آنها آرزوی موفقیت دارم.
علی عسکری در ادامه اشاره کرد: پتروشیمی مزیت اصلی این ملت است و با جهاد شما امروز به این جایگاه رسیده و حرکت شتابان رو به جلوی آن ادامه دارد. هلدینگ خلیج فارس در این میان یک گوهر است و امیدواریم این گوهر در آینده بیشتر بدرخشد و اگر امروز در جایگاه ۳۷ جهان و رتبه دوم خاورمیانه است، باید با توسعه دانش فنی و روش های دیگر همچون تجمیع ظرفیت های پتروشیمی کشور به رتبه اول خاورمیانه برسیم و در رده های بالای این جدول در سطح بین المللی قرار بگیریم.

وی افزود: در همین رده بندی، شرکت هایی را می بینیم که در اروپا هستند و خودشان دارنده منابع خوراک پتروشیمی نیستند، اما با فرآوری محصولات بالادستی پتروشیمی های سایر کشورها، محصولات ارزشمندی تولید می کنند و درآمدهای 70 میلیاردی و 100 میلیارد دلاری دارند.

علی عسکری همین طور با اعلان اینکه امروز ۴ هزار محصول پتروشیمی در دنیا وجود دارد، اظهار داشت: ما باید با تلاش و جهاد در صنعت پتروشیمی و خصوصاً هماهنگی و توسعه میان بالادستی، میان دستی و پایین دستی در صنعت پتروشیمی به بازارهای جدیدی در این صنعت نفوذ نماییم.
با حاکم شدن آرامش، مردم سرمایه هایشان را به بورس خواهند آورد
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در بخش دیگری از سخنان خود به سهم بیش از ۱۲ درصدی این گروه از بورس اشاره و اشاره کرد: بورس یکی از مسائل مهم حیات اقتصادی کشور است که با حاکم شدن آرامش و بازگشت اعتماد مردم به بورس و همین طور حاکم شدن شفافیت و صداقت و البته اخلاق مداری در بازار سرمایه شاهد آن خواهیم بود که مردم سرمایه های خودرا به بورس خواهند آورد، چونکه نتیجه آن رشد اقتصادی کشور است و البته مدتی است بورس متأثر از تحولات اجتماعی، اقتصاد و تحریم در وضعیت مطلوبی نیست.


باید مقامات سطح بالای کشور در قیمت گذاری ها دخیل باشند
وی با اعلان اینکه گروه محصولات شیمیایی یکی از محرک های اصلی در بورس است، گفت: اگر در این گروه که سرآمد آن نماد فارس و شرکت های تابعه آنست، خلق سود بیشتری صورت گیرد، طبیعتاً به حرکت مؤثر و مثبت بورس و جلب اعتماد مردم کمک می نماید و البته در این صنعت، مسائلی همچون برخی قیمت گذاری ها به خصوص در نرخ خوراک وجود دارد که تأثیر مستقیمی روی سودآوری شرکت های پتروشیمی دارد و من معتقدم باتوجه به جایگاه مهم صنعت پتروشیمی باید مقامات سطح بالای کشور در این قیمت گذاری ها دخیل باشند.
علی عسکری در ادامه ضمن تشکر از آقایان مهندس بیات، مهندس شاه میرزایی و دکتر خجسته مهر اظهار داشت: بصورت ویژه از وزیر محترم نفت جناب آقای مهندس اوجی که حامی صنعت پتروشیمی و هلدینگ هستند و همین طور بصورت خاص از آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محترم که به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی توجه ویژه دارند و همین طور جناب آقای دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور که حامی صنعت پتروشیمی هستند، تقدیر و تشکر می کنم.
وی سپس به جملات طلایی مقام معظم رهبری در جمع کارکنان صنعت نفت و پتروشیمی اشاره نمود و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند کاری که در این صنعت عظیم دارد انجام می گیرد، یک جهاد است. کار خودتان را جهاد فی سبیل اللَّه بدانید؛ احساس خستگی نکنید و بدانید جهاد فی سبیل اللَّه وعده الهی بر پیروزی آنست. مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس اشاره کرد: پیرو بیانات رهبری، معقتدم کار در هلدینگ خلیج فارس، جهاد فی سبیل الله است.
رفتار هوشمندانه، منصفانه و اخلاق مدارانه در بازار سرمایه در رئوس برنامه هاست
علی عسکری درباره سیاست های خود در اداره این گروه، گفت: افزایش سودآوری، نخستین و یکی از مهم ترین اهداف ماست و سودآوری اقتصادی افزایش نمی یابد جز با افزایش راندمان و بهبود مستمر فرآیندها.
وی افزود: دومین سیاست ما، افزایش سهم گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس از بازار سرمایه و ارتقای ارزش سهام گروه است که هم به نفع سهامداران همچون چند ده میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت است و هم به نفع اقتصاد کشوراست؛ برای رسیدن به این مهم علاوه بر افزایش سودآوری، افزایش شفافیت در بورس، عرضه اولیه سهام شرکت های تابعه که هنوز بورسی نشدند و البته رفتار هوشمندانه، منصفانه و اخلاق مدارانه در بازار سرمایه در رئوس برنامه های ماست.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سومین اولویت فارس در دوره ی جدید مدیریت را تکمیل طرح های نیمه تمام عنوان نمود و اظهار داشت: برای این طرح ها که بیش از 15 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد، تامین سرمایه از نظام بانکی و همین طور بازار سرمایه از اولویت های ماست که باید بصورت جدی آنها را پیگیری نماییم.
وی چهارمین اولویت را تکمیل زنجیره ارزش و خصوصاً صنایع پایین دستی عنوان نمود و افزود: توسعه صنایع پایین دستی برگ برنده صنعت پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس خواهد بود و در این راه از ظرفیت همه شرکت های دانش بنیان، نخبگان اقتصادی، شرکت های متوسط و کوچک و خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاه ها باید بهره برد و از طرف دیگر همه ظرفیت ها را برای تامین مالی پروژه های پائین دستی از روش های مختلف باید به کاربرد.
علی عسکری از همه مدیران عامل، مدیران ستادی و کارشناسان هلدینگ دعوت کرد تا ایده های خود برای توسعه این صنعت ارزش آفرین، تولید گریدهای جدید محصولات و همین طور توسعه صنایع پایین دستی را عرضه کنند و تاکید کرد در صورت توجیه پذیر بودن این طرح ها، اجرای آنها بلافاصله شروع می شود.
مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس همین طور ابراز امیدواری کرد که راه برای تامین مالی خارجی برای پروژه های گروه به زودی هموار شود.


ربیعی: تضعیف صنعت پتروشیمی، ظلم به کشور است
مدیرعامل پیشین گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم با اشاره به اهمیت و جایگاه صنعت پتروشیمی در اقتصاد و توسعه کشور، نسبت به برخی رویکردها نسبت به این صنعت باهدف درآمدزایی موقت هشدار داد و اظهار داشت: پتروشیمی ها متأسفانه بی دفاع هستند درحالی که بیشترین خدمت را به دولت ها کرده اند و تضعیف صنعت پتروشیمی، ظلم به کشور است.
جعفر ربیعی در مراسم تکریم خود و معارفه عبدالعلی علی عسکری بعنوان مدیرعامل جدید گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، اظهار داشت: امروز امانتی که بر گردن من بود را تحویل جناب آقای دکتر علی عسکری می دهم و خوشحالم که امروز جایگاه شرکت های بزرگ، همچون گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به گذشته در سیاستگذاری ها برای توسعه کشور دیده می شود و خوشبختانه در دولت جدید از شرکت های بزرگ خواسته اند که بیایند و بخش زیادی از بار توسعه کشور را بر عهده بگیرند.
وی اشاره کرد: کشورهای توسعه یافته دنیا را امروز با شرکت های بزرگ و نه با سیاستمداران و مسئولانش می شناسند و تغییر رویکرد در مقابل شرکت های بزرگ اتفاقی بود که باید در کشور ما هم می افتاد و خوشبختانه شاهد این تغییر رویکردها هستیم.
عضو هیئت مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بابیان این که صنعت پتروشیمی، صنعتی پر مزیت است که کامل ترین ذخایر آنرا خداوند در ایران قرار داده، گفت: این صنعت ارزش افزوده فراوان ایجاد می شود و کاری که در حوزه صادرات محصولات پتروشیمی در دوران تحریم شد، کار کوچکی نیست و خدمات بسیاری به اقتصاد و توسعه کشور شد.

وی تاکید کرد: باید از این صنعت دفاع نماییم و نگذاریم مظلوم واقع شود، مظلوم واقع شدن صنعت پتروشیمی ظلم به کشور است، آن هایی که صنعت پتروشیمی را تضعیف می کنند، حتما در زمین دشمن بازی می کنند.
صنعت پتروشیمی کاملا بی دفاع است

ربیعی افزود: اگر بر روی صادرات محصولات پتروشیمی بعنوان صادرات محصولات خام و نیمه خام عوارض گمرکی ببندند و به بهانه تنظیم بازار، صادرات ما را محدود کنند و یا قیمت گذاری های اشتباه انجام دهند، تبعات منفی اش حتما بیش از دستاوردهای موقتش است و امروز این صنعت که بیشترین خدمات را به دولت های مختلف کرده کاملاً بی دفاع است و در دفاع از این صنعت توسط متولی های امر، خوب عمل نشده است.
مدیرعامل سابق گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، خطاب به مدیران ستاد و مدیران عامل شرکت های تابعه، اظهار داشت: اگر امروز شما بزرگ ترین شرکت ایران هستید، اگر بزرگ ترین صادرکننده غیرنفتی کشور هستید و به تنهایی بیست درصد ارز سامانه نیما را تامین می کنید، اگر گروه خلیج فارس بیش از ۱۲ درصد ارزش بورس را دارد، اگر ۲۶ پروژه کوچک بزرگ و کوچک با حدود ۱۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در دست انجام دارید، اگر صدها شرکت قطعه ساز، کاتالیست ساز، دانش بنیان و... نگاهشان به شماست، اگر در مسئولیت اجتماعی با روش های خلاقانه کارهای بسیار ماندگاری انجام دادید، اگر با برگزاری نمایشگاه پشتیبانی از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی و نمایشگاه های توانمندسازی شرکت های منطقه در عسلویه و ماهشهر نهالی کاشتید که به زودی ثمرهای فراوان می دهد، دو دلیل داشت.
وی دلیل اول را اداره حرفه ای گروه خواند و اضافه کرد: این کار بسیار سختی بود، چونکه از یک طرف نه به مفهوم سیاسی بلکه از نظر مفهومی باید اصلاح طلب باشید به این معنا که هر روز بهتر از روز گذشته باشید و امور را اصلاح کنید و از جانب دیگر اصولگرا باشید به این معنا که معتقد به اصول اخلاقی، انسانی، مذهبی، علمی و اقتصادی باشید و محکم پای این اصول بایستید و ما علاوه بر اینها کوشیدیم برمبنای روش های علمی روز دنیا، گروه را پایه گذاری نماییم.
ربیعی دلیل دوم کسب این موفقیت ها را خانواده بودن و گروه بودن عنوان نمود و اظهار داشت: در خانواده ممکنست بین خواهر و برادر پدر و فرزند و پدر و مادر گفتگو و اختلاف وجود داشته باشد، اما بیرون همه یک خانواده هستند، هیچگاه به دیگران، شکایت یکدیگر را نکردیم و این همدل بودن، صمیمانه بودن و رفاقت، دومین راز موفقیت ماست.
مدیرعامل سابق گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس تصریح کرد: کار فنی و اقتصادی با این حجم وسیع، حتما جاهایی درگیری ها و تعارضاتی ایجاد می کرد و اگر من فقط یک کار در طول این مدت کرده باشم این بوده که تلاش کردم این تعارضات بدون صدمه به طرفین حل شود. تلاش کردم با ریش سفیدی و پادرمیانی و گفت و گو، تعارضات را رفع کنم و خدا نکند کسانی که می خواهند بین شما اختلاف بیندازند و موفق شوند که اگر بشوند دیگر این گروه و هلدینگ پشیزی نمی ارزد، این یادگاری را از من داشته باشید که نگذارید هم خانواده و رفیق بودن را از شما بگیرند که عظمت و شرافت شما در نگه داشتن این رفاقت است.

ربیعی در ادامه به تشکر از افرادی پرداخت که او و گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس را در کسب این موفقیت ها یاری کردند و افزود: تشکر دوم من از کسانی است که ما را اذیت کردند، چون اگر اذیت نشوید، قدر نعت نمی دانید و شکرگزاری انسان کم می شود، خدا انشالله به آنها اجر بدهد.
ربیعی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سوابقش در مترو، اظهار داشت: من به این سابقه افتخار می کنم که درآنجا هم توانستیم یادگاری هایی از خود بجای بگذارم و بگذارید با همان ادبیات ریلی بگویم که هلدینگ مثل یک قطار است که امروز روی ریلی صحیح، با سرعت مناسب به سمت مقصد در حرکت است و همه چیز ازلوکومتیوران تا نیروهای خدماتی و مسافران به درستی در جای خود نشسته اند و تصور من این است که این قطار در وضعیت خوبی قرار دارد و از آقای دکتر علی عسکری می خواهم که این قطار را حفظ کنند و حتما آنرا ارتقا دهند.
قدرت ارتباطات و رایزنی علی عسکری به نفع پتروشیمی خلیج فارس است
مدیرعامل سابق گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، اشاره کرد: من ۳۰ سال است آقای علی عسکری را می شناسم و در بخشی با هم کار می کردیم و شناخت من از ایشان به امروز و روز گذشته باز نمی گردد، معتقدم آقای دکتر علی عسکری با قدرت ارتباطات، رایزنی و لابی گری می تواند به رفع مشکلات گروه بسیار کمک کنند که من به شخصه از این قابلیت بهره نداشتم، رفع برخی مشکلات نیاز به قدرت رایزنی در حد رئیس جمهور دارد که این قدرت را ایشان دارند و ضمن این که در سابقه ایشان، حکم از مقام معظم رهبری وجود دارد که این کم مدالی نیست که به سینه کسی بخورد و بدین سبب به آینده گروه با مدیریت ایشان امیدوار هستم.
متأسفانه سرنوشت رزمندگان اقتصادی یا راهروی دادسراست یا تخریب در فضای مجازی
ربیعی در آخر اشاره کرد: خدایا شاهد بودی که همکاران من در گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای کشور در جنگ اقتصادی جنگیدند و متأسفم که سرنوشت رزمندگان جنگ اقتصادی اکثراً یا راهروی دادسراست یا تخریب در فضای مجازی، من شهادت می دهم شما جنگتان را درست انجام دادید، من هم به نوبه خود تلاش کردم گرهی از گره این کشور باز کنم و دردی از درد مردم کم کنم، این امانتی که به گردن من بود و تلاش کردم صادقانه تحویل مدیر بعدی بدهم و سخن پایانی آنکه زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد.1400/10/26
12:38:06
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز