روند افزایشی قیمت نفت توقف ناپذیر ماند

روند افزایشی قیمت نفت توقف ناپذیر ماند ام آی جی تی: قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی که سرمایه گذاران روی محدود ماندن عرضه تولیدکنندگان بزرگ و متاثر نشدن تقاضای جهانی از شیوع واریانت اُمیکرون حساب باز کردند، افزایش پیدا کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۸۶ دلار و ۱۵ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت ابتدای معاملات تا مرز ۸۶ دلار و ۷۱ سنت پیش رفته بود که بالاترین قیمت از سوم اکتبر سال ۲۰۱۸ بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۹ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۸۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا ابتدای معاملات به ۸۴ دلار و ۷۸ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ بود.

شاخصهای نفت رشد هفته گذشته خودرا دنبال کردند که برای نفت برنت بیش از پنج درصد و برای وست تگزاس اینترمدیت بیش از شش درصد بود.

به گفته معامله گران، خرید دیوانه وار نفت تحت تاثیر اختلالات عرضه و نشانه های مختل کننده نبودن شیوع واریانت اُمیکرون برخلاف نگرانی های اولیه، سبب شده است برخی از گریدهای نفتی به بالاترین حد چند سال اخیر صعود کنند و رشد بهای معاملات نفت برنت برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند.

توشیتاکا تازاوا، تحلیلگر شرکت "فوجیتومی سکیوریتیز" اظهار نمود: حس خوش بینی ادامه دارد برای اینکه اوپک پلاس عرضه کافی برای تامین تقاضای جهانی قوی ندارد. اگر صندوقهای سرمایه گذاری قراردادهای نفتی بیشتری خریداری کنند، قیمتها می تواند به اوج سال ۲۰۱۴ صعود کند.

اوپک پلاس درحال تسهیل تدریجی محدودیت عرضه ای است که بعد از فروپاشی تقاضا در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته بود. اما خیلی از تولیدکنندگان کوچک تر عضو این گروه نتوانسته اند تولیدشان را مطابق با سهمیه تصویب شده بالا برند و سایر تولیدکنندگان نگران ایجاد اشباع عرضه در صورت تشدید شیوع کووید ۱۹ و قرنطینه های جدید هستند.

به گفته واندانا هری، تحلیلگر انرژی در شرکت واندا اینسایتس، اگر امیدهای رو به رشد از تبدیل شدن کووید ۱۹ از پاندمی به یک بیماری بومی درست باشد، آنچه دیده می شود رونق تقاضای تابستانی به ویژه در اروپا و آمریکا است که می تواند بزرگتر از تابستان سال قبل باشد. تهدیدهای ژئوپلیتیکی هم به خوش بینی بازار نسبت به رشد قیمتها افزوده است.

مقامات آمریکایی روز جمعه ابراز نگرانی کردند که روسیه در صورت به نتیجه نرسیدن دیپلماسی، آماده حمله به اوکراین می شود. روسیه که ۱۰۰ هزار نیرو را در مرز مشترک با اوکراین مستقر کرده است، تصاویری از جابجایی نیروهایش منتشر نمود.

دو مقام آگاه و دو منبع صنعتی روز جمعه به رویترز گفتند: دولت آمریکا مذاکرات محرمانه ای با چندین شرکت انرژی بین المللی درباره طرحهای اضطراری برای تامین گاز طبیعی اروپا در صورت وقوع جنگ میان روسیه و اوکراین و مختل شدن عرضه روسیه داشته است.

در این بین، گزارش چهارشنبه گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته بیش از اندازه انتظار کاهش پیدا کرد و به پایین ترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ رسید اما ذخایر بنزین به سبب تقاضای ضعیف، افزایش داشت.

به گفته تازاوا، نگرانیها نسبت به کمبود عرضه خبر احتمال آزادسازی نفت از ذخایر راهبردی چین را تحت تاثیر قرار داد.

بر اساس گزارش رویترز، منابع آگاه اظهار کرده اند چین می خواهد نزدیک ایام تعطیلات سال نوی چینی بین ۳۱ ژانویه تا ششم فوریه در امتداد طرح مشترک با آمریکا و سایر کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت، از ذخایر راهبردی ملی خود نفت آزاد کند.

منبع:

1400/10/27
23:02:24
0.0 / 5
284
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بنزین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز