گمرك به ام آی جی تی اعلام كرد

صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه

صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه گمرک ایران، کل صادرات هندوانه ایران در سال قبل را حدود 208 میلیون دلار اعلام و اصرار کرد که حجم صادرات روزانه این کالا به ترکیه حداکثر 100 کامیون است نه 700 کانتینر.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بتازگی اخباری در ارتباط با وضعیت صادرات هندوانه منتشر گردید که گفته شده بود "روزانه بیش از ۷۰۰ کانتینر هندوانه از ایران به ترکیه صادر می شود"، همین موضوعی بود که بار دیگر ماجرای صادرات محصولات آب بر کشاورزی مانند هندوانه را در وضعیت خاص آبی ایران بیان کرد.

بر همین اساس ماجرای صادرات هندوانه ایران به کشورهای جهان و خصوصاً ترکیه از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت.

صادرات هندوانه ایران به ترکیه حداکثر ۱۰۰ کامیون است نه ۷۰۰ کانتینر

توضیح لطیفی - سخنگوی گمرک ایران به ایسنا، از این حکایت دارد که کل صادرات ایران در روز از سه مرز به ترکیه، هم اکنون حدود ۴۰۰ کامیون است که هندوانه قسمتی از آن بوده و حداکثر ۱۰۰ کامیون را شامل می شود.

به گفته وی هم اکنون آخرین محموله های صادراتی هندوانه ایران به ترکیه درحال ارسال است و به زودی کاهش خواهد یافت، چونکه این کشور با رسیدن به فصل برداشت محصول داخلی، تعرفه های مربوط به صادرات هندوانه را که تا یک چهارم کاهش داده بود باردیگر بالا می برد.

صادرات هندوانه به ۲۰۸ میلیون دلار رسید

اینکه ایران چقدر صادرات هندوانه انجام می دهد، طبق آمار اعلامی سخنگوی گمرک ایران، در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۰۲ هزار و ۱۰۲ تن هندوانه به ارزش ۲۰۸ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۶۳۱ دلار به ۴۳ کشور صادرات انجام شده است.

صادرات هندوانه ایران پارسال نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۲۸ درصد در وزن و ۳۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

بیشترین مقصد اروپاست ولی همسایه ها بیشتر خریدند

درباره مقاصد صادراتی هندوانه ایران نیز باید اظهار داشت که عمدتاً کشورهای اروپایی میزبان آن هستند ولی از نظر وزنی و ارزش عمده این صادرات در کشورهای همسایه انجام شده است.

عراق میزبان اول است

بر اساس این گزارش، پارسال ۴۶۵ هزار تن به ارزش ۹۵ میلیون دلار هندوانه از ایران به عراق صادر شده که بالاترین حجم صادرات این کالا به کشورهای طرف تجاری است.

همچنین ۲۳۳ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار به امارات، ۳۹ هزار تن به ارزش ۱۷.۴ میلیون دلار عمان، ۲۸ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیون تن روسیه، ۵۵ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیون تومان ترکیه، ۳۲ هزار تن به ارزش ۶.۴ میلیون دلار افغانستان، ۳۰ هزار تن به ارزش شش میلیون دلار قطر، صادرات هندوانه ایران بوده است.

از سایر کشورهای واردکننده هندوانه ایران می توان به ارمنستان، اتریش، بلغارستان، سوئیس، آلمان، دانمارک، انگلیس، ایتالیا، سوئد و صربستان اشاره نمود.
1401/02/11
11:39:15
0.0 / 5
198
تگهای خبر: آب , خرید , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز