چانه زنی هند برای تخفیف بیشتر در خرید نفت روسیه

چانه زنی هند برای تخفیف بیشتر در خرید نفت روسیه به گزارش ام آی جی تی هند تلاش می کند تخفیف بیشتری برای خرید نفت روسیه برای جبران ریسک معامله با این کشور دریافت کند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: هند در مذاکرات رده بالا میان مقامات دو کشور، می خواهد محموله های نفت روسیه را با قیمت کمتر از ۷۰ دلار در هر بشکه دریافت کند تا موانع اضافی مانند تأمین فاینانس برای خرید، جبران شود. نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، هم اکنون حدود ۱۰۵ دلار در هر بشکه است.

پالایشگاههای دولتی و خصوصی هند بیشتر از ۴۰ میلیون بشکه نفت روسیه را از زمان آغاز حمله نظامی مسکو به اوکراین در اواخر فوریه، خریداری نموده اند. طبق محاسبات بلومبرگ بر اساس آما وزارت بازرگانی هند، این رقم ۲۰ درصد بیشتر از صادرات نفت روسیه به هند برای کل سال ۲۰۲۱ بوده است.

هند که بیشتر از ۸۵ درصد از نیازهای نفتی خویش را با واردات تأمین می کند، در بین معدود خریداران نفت روسیه قرار دارد که منبع درآمد مهمی برای کرملین به حساب می آید. نابود شدن تقاضای اروپایی، فشار شدیدی را بر صنعت نفت روسیه تحمیل کرده و دولت پیشبینی می کند تولید این صنعت سال جاری حداکثر ۱۷ درصد کاهش پیدا خواهد نمود.

جریان نفت روسیه به هند تحریم نشده است اما تشدید محدودیتهای بین المللی در حوزه هایی مانند بیمه دریایی و فشار به دهلی نو از جانب آمریکا، این تجارت را دشوارتر کرده است. نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به علت فرصتی که برای دریافت نفت ارزان پیدا کرده، تابحال در مقابل خواسته غرب برای کاهش روابط با مسکو، ایستادگی کرده است. هند وابستگی بالایی به واردات تسلیحات روسیه دارد.

به گفته منابع آگاه، اگر روسیه با قیمت درخواستی و تحویل نفت به هند موافقت کند، پالایشگاههای دولتی هند می توانند هر ماه حدود ۱۵ میلیون بشکه نفت دریافت نمایند که حدود یک دهم از کل واردات است. پالایشگاههای دولتی بیشترین سود را از چنین توافقی خواهند برد. پالایشگاههای خصوصی مانند ریلاینس اینداستریز و نایارا انرژی معمولاً خوراک خویش را جداگانه تأمین می کنند.

مسکو به دنبال راه هایی برای حفظ صادرات نفت به هند از غرب از راه دریای بالتیک است و مسیرهایی که از خاوردور روسیه عبور می کنند، در طول تابستان قابل دسترس تر می شوند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دو کشور درحال بررسی ارسال بخشی از محموله های نفتی از راه ولادی وستوک در خاوردور هستند. در حالیکه سفر دریایی از آنجا به هند سریع تر خواهد بود اما موانع لجستیکی و هزینه های بالاتری به همراه خواهد داشت.

منبع:

1401/02/16
12:17:42
0.0 / 5
163
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز