ضمانت گازپروم به مشتریان اروپایی

می توانید گاز بخرید

می توانید گاز بخرید گازپروم در مکاتبه با مشتریان اروپایی خود، به آنها اطمینان داد می توانند به پرداخت پول گاز بدون نقض تحریم های وضع شده مقابل روسیه ادامه دهند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این وعده نشان میدهد روسیه ممکنست در تلاش باشد تا راهی برای ادامه صادرات گاز به اروپا پیدا کند.

پس از اینکه مسکو فرمان داد پول خرید گاز به روبل پرداخت گردد و کمیسیون اروپا اعلام نمود چنین اقدامی نقض تحریمها خواهد بود، شرکتهای اروپایی به شدت در تکاپو هستند تا راهی برای ادامه خرید گاز روسیه پیدا کنند. هفته گذشته عرضه گاز روسیه به لهستان و بلغارستان در پی امتناع این کشورها از پرداخت پول گاز به روبل، قطع شد. مهلت کشورهای دیگر برای پرداخت پول گاز اواخر ماه جاری سرمی رسد.

گازپروم در نامه ای به مشتریان که توسط بلومبرگ مشاهده شد، اعلام نمود دستور جدیدی از طرف کرملین در چهارم مه برای شفاف سازی فرآیند تعیین شده در فرمان اولیه درباره پرداخت به روبل انتشار یافته است.

معلوم نیست آیا فرمان جدید برای فرو نشاندن نگرانیهای اتحادیه اروپا کافی است یا خیر. این بلوک اعلام نموده است افتتاح حساب به روبل و همکاری با بانک مرکزی روسیه، نقض تحریمها خواهد بود.

در دستور جدید کرملین آمده است ارز خارجی که از خریداران دریافت می شود، بوسیله حسابهای مرکز تسویه ملی روسیه، به روبل تبدیل خواهد شد.

گازپروم در این نامه اعلام نمود: این دستور شفافیت گردش نقدی از طرف خریداران خارجی را تضمین می نماید و احتمال مشارکت شخص ثالت در تسویه مبادلات را حذف می کند. بنظر می رسد در این فرآیند، بانک مرکزی تحریم شده روسیه مشارکت ندارد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه بعد از اینکه فرمان داد پول گاز به روبل پرداخت گردد، بازارهای گاز و سیاستگذاران را شوکه کرد. لهستان و بلغارستان اولین کشورهایی بودند که به سبب خودداری از پذیرش شرایط جدید، با قطع عرضه گاز روسیه روبرو شدند اما شرکتهای اروپایی مختلفی به دنبال چاره ای برای ادامه دریافت گاز روسیه هستند و خواهان دستورالعمل کمیسیون اروپا درباره شرایط مجاز شده اند. اتحادیه اروپا ۲۲ آوریل دستورالعملی صادر کرد و قول داد به درخواست شرکتها برای شفافیت بیشتر پاسخ دهد.

روسیه از خریداران خواسته است دو حساب یکی به یورو و دیگری به روبل افتتاح کنند و تصریح کرده است که پرداخت تا زمان تبدیل نشدن پول به روبل، کامل محسوب نمی گردد. اتحادیه اروپا می گوید این مکانیزم به مسکو قدرت بیشتری داده و تحریمها مقابل بانک مرکزی روسیه را نقض می کند. این بلوک به شرکتهای اروپایی پیشنهاد کرده است به روبل پول پرداخت کنند و تایید طرف روسی را درباره کامل شدن مبادله دریافت نمایند.

اتحادیه اروپا تصریح کرده که شرکتها باید همچنان پول گاز روسیه را به یورو پرداخت کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اواخر آوریل بانک مرکزی روسیه هم به شفاف سازی دستور اولیه پوتین پرداخت و اعلام نمود اگر خریداران خارجی پولشان را به حسابهای ارزی خارجی واریز کنند، حتی اگر گازپروم موفق نشود وجوه مذکور را به روبل تبدیل کند، گاز برای آنها قطع نخواهد شد. از طرف دیگر، الویرا نابیولینا، رییس بانک مرکزی روسیه اعلام نمود این مکانیزم، مدت زمان تبدیل یورو و دلار به روبل را به دو روز کاری محدود می کند تا نگرانیهای اتحادیه اروپا را درباب احتمال بهره بردن بانک مرکزی از این وجوه، تسهیل کند.
1401/02/18
15:30:50
0.0 / 5
209
تگهای خبر: تحریم , خرید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز