اختلاف آلمان و قطر درباره قرارداد خرید LNG

اختلاف آلمان و قطر درباره قرارداد خرید LNG آلمان و قطر در مذاکرات درباره قراردادهای تامین بلندمدت LNG به مشکل خورده اند و بر سر شرایط اصلی همچون مدت قرارداد، اختلاف نظر دارند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، سه منبع مطلع به رویترز گفتند: آلمان که می خواهد آلایندگی کربن خودرا تا سال ۲۰۴۰ به میزان ۸۸ درصد کم کند، به قبول شرایط قطر برای امضای قرارداد ۲۰ ساله و تامین حجم عظیم LNG که برای کاهش وابستگی به گاز روسیه نیاز دارد، رغبتی ندارد.

قطر که بزرگترین صادرکننده LNG جهان است، شرایطی مانند بند "مقصد" را قید کرده که مانع می شود برلین بخواهد گاز را به مناطق دیگری در اروپا بفرستد. این شرطی است که اتحادیه اروپا هم با آن مخالف است.

مذاکرات سخت میان قطر و نیروگاههای آلمانی، چالشهای پیش روی اتحادیه اروپا در کوشش برای کاهش وابستگی به گاز روسیه را نمایان می کند. دولت آلمان تلاش می کند هر گونه توافق را با اهداف کاهش کربن خود متوازن کند. آلمان سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مصرف می کند و ۵۵ درصد آن از روسیه و حجم اندکی از هلند و نروژ تامین می شود.

آلمان از ساخت دو پایانه LNG حمایت کرده و چهار واحد مخازن شناور و مایع سازی گاز را کرایه کرده است. اما آنچه حالا نیاز دارد، خود LNG است.

یکی از این منابع آگاه به رویترز اظهار داشت: مسئله مدت قرارداد LNG احیانا اهداف کربن زدایی آلمان را در خطر قرار می دهد. به علاوه آلمان با کشورهای دیگر برای دریافت LNG از قطر رقابت می کند.

یگ منبع دیگر اظهار داشت: تامین LNG از قطر انتظار نمی رود به این زودی اتفاق بیافتد.

فلیکس بوت، مدیر LNG شرکت تحقیقات انرژی ورتکسا اظهار داشت: قطر همین طور مصر است که قیمت قراردادهای LNG برمبنای قیمت نفت تعیین شود که مشابه ساختار قیمت گذاری برای فروش به آسیاست اما آلمان خواهان تعیین قیمت برمبنای قیمت پایه تی تی اف هلند است.

قطر با پروژه جدیدی که در دست ساخت دارد، علاقه شدید به خرید گاز از این کشور و سابقه طولانی بعنوان یک تامین کننده مطمئن، در این مذاکرات در موضع قدرت قرار دارد. انتظار می رود تیم آلمان برای کسب این قرارداد، شرط تعیین قیمت برمبنای قیمت نفت را بپذیرد.

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در مارس به همراه مقامات شرکتهای نیروی RWE و یونی پر، به قطر سفر کرده بود تا درباره تامین حجم بیشتری گاز مذاکره کند اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

شرکت RWE که بزرگترین تولیدکننده نیرو در آلمان است، سال ۲۰۱۶ با "قطر گاز" که زیرمجموعه شرکت "قطر انرژی" است، قراردادی بست که تحت آن تا آخر سال ۲۰۲۳، حداکثر ۱.۱ میلیون تن گاز طبیعی مایع به شمال غرب اروپا تحویل داده می شود.

دو منبع مطلع دیگر گفتند: شرکتهای گاز آلمانی برای ازسرگیری مذاکرات، ماه مه به قطر می روند. همین طور امیر قطر نیمه دوم مه برای امضای توافق همکاری میان دو کشور، به آلمان سفر می کند. اما این به مفهوم بسته شدن قراردادهای بلندمدت تامین LNG نخواهد بود و هدف از این پیمان همکاری، هموار کردن افزایش قابل توجه تحویل LNG قطر به آلمان در بلندمدت است.

بر اساس گزارش رویترز، صندوق دولتی قطر حدود ۲۰ میلیارد دلار در آلمان سرمایه گزاری نموده و در فولکس واگن و دویچه بانک سهم دارد.
1401/02/20
12:15:28
0.0 / 5
184
تگهای خبر: انرژی , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز