بازار نفت چین توسط روسیه قبضه می شود؟

بازار نفت چین توسط روسیه قبضه می شود؟ به گزارش ام آی جی تی چین بی سر و صدا خرید نفت از روسیه را با قیمت ارزان تر افزایش داده و جای خالی خریداران غربی که در واکنش به جنگ در اوکراین، همکاری تجاری با مسکو را قطع کرده اند را پر کرده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این اقدام چین یک ماه بعد از آن انجام می گیرد که این کشور ابتدا به علت نگرانی از واکنشها به حمایت علنی از روسیه و قرار گرفتن شرکتهای نفتی دولتی در معرض تحریم، خرید نفت از روسیه را کاهش داده بود.

طبق برآورد شرکت تحقیقاتی ورتکسا، واردات نفت دریابرد از روسیه به چین به حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز در مه در مقایسه با ۷۵۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه نخست و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا خواهد نمود.

یونی پک که بازوی بازرگانی شرکت دولتی سینوپک به همراه ژنهوا اویل، زیرمجموعه غول دفاعی نورینکو، در خرید نفت روسیه پیشرو است. شرکت لیونا شیپینگ که شرکت ثبت شده در هنگ کنگ است، به تازگی به واردکنندگان بزرگ نفت روسیه به چین تبدیل گشته اند. این شرکتها خلا بوجود آمده از کنار رفتن خریداران غربی بعد از حمله روسیه به اوکراین را پر کرده اند.

آمریکا، انگلیس و برخی از خریداران نفت بزرگ دیگر واردات نفت روسیه را مدت کوتاهی بعد از آغاز حمله این کشور به همسایه اش، ممنوع کردند. اتحادیه اروپا هم در کوشش برای نهایی کردن تحریمهای بیشتر ضد روسیه است که شامل ممنوعیت خرید نفت روسیه خواهد بود. خیلی از پالایشگاههای اروپایی پیش از این خرید نفت روسیه را به علت نگرانی از نقض تحریمها یا واکنش منفی اذهان عمومی، متوقف کرده اند.

ویتول و ترافیگورا که بزرگترین شرکتهای بازرگانی کالای جهان هستند، خرید نفت از روس نفت را در آستانه اجرایی شدن مقررات اتحادیه اروپا در ۱۵ مه متوقف کردند. این مقررات خرید نفت روسیه را مگر در صورت لزوم برای تأمین نیازهای انرژی اتحادیه اروپا، ممنوع می کند.

یک معامله گر چینی که مایل نبود نامش فاش شود، به رویترز اظهار داشت: بعد از خروج ویتول و ترافیگورا که خلایی ایجاد کرد، وضعیت تغییر قابل ملاحظه ای پیدا کرد.

به گفته معامله گران، قیمت پایین نفت روسیه که در مقایسه با قبل از آغاز جنگ، حدود ۲۹ دلار در هر بشکه ارزان تر است، فرصت مغتنمی برای پالایشگاههای چینی است که با کاهش حاشیه سود در شرایط کندی رشد اقتصادی، رو به رو شده اند. این قیمت بسیار پایین تر از قیمت نفت صادر شده از خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آمریکاست.

چین همینطور حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت روسیه را تحت قراردادهای دولتی، از راه خط لوله دریافت می کند. این امر واردات نفت از روسیه به چین در ماه مه را به حدود دو میلیون بشکه در روز می رساند که ۱۵ درصد از مجموع تقاضای چین است. برای روسیه فروش نفت کمک می نماید تأثیر اقتصادی تحریمهای غربی ملایم شود.

محموله های روسی

آمار گمرکی رسمی چین نشان داد صادرات نفت از روسیه به چین در آوریل چهار درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد کرد و این کشور در رتبه دومین صادرکننده بزرگ نفت به چین بعد از عربستان سعودی قرار گرفت.

ورود نفت روسیه به چین در آوریل به ۶.۵۵ میلیون تن معادل ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز رسید که اندکی بالاتر از ۱.۵ میلیون بشکه در روز در مارس و ۱.۵۳ میلیون بشکه در روز در آوریل سال قبل بود.

مجموع واردات نفت چین ماه میلادی گذشته حدود هفت درصد نسبت به آوریل سال ۲۰۲۱ رشد کرد که با وجود قرنطینه های گسترده برای مقابله با شیوع کووید، اولین رشد واردات در سه ماه گذشته بود.

آمار اخیر، واردات نفت از ایران در آوریل را صفر نشان داد اما احیانا ماه آینده اداره گمرک واردات حدود دو میلیون بشکه نفت ایران که هفته گذشته در جنوب چین تخلیه شد را اعلام خواهد نمود.

با وجود تحریمهای آمریکا ضد ایران، چین به خرید نفت ایران ادامه داده است و گفته می شود واردات از ایران حدود هفت درصد از کل واردات نفت چین را تشکیل می دهد. نفت ایران که اغلب ارزانتر از گریدهای نفتی رقیب است، سبب شده است سهم بازار تولیدکنندگان دیگر نظیر برزیل و تولیدکنندگان غرب آفریقا کاهش پیدا کند.

گمرک چین واردات نفت از ونزوئلا را هم صفر نشان داد چونکه شرکتهای نفتی دولتی از اواخر سال ۲۰۱۹ به علت نگرانی از نقض تحریمهای ثانویه آمریکا، خرید نفت از این کشور آمریکای جنوبی را متوقف کرده اند.

اما واردات از مالزی که در دو سال قبل به نقطه انتقال نفت تحریم شده از جانب آمریکا، تبدیل گشته است، بر اساس سالانه ۸۴ درصد رشد کرد و به ۲.۱۶۵ میلیون تن رسید.

بر اساس گزارش رویترز، به نظر می آید چین در ماههای آینده واردات نفت بخصوص از روسیه را برای بهره بردن از تخفیفهای چشم گیر این کشور بالا می برد. این امر احیانا صادرکنندگان دیگر بخصوص ایران و ونزوئلا را ناچار خواهد نمود نفت خویش را به قیمت ارزانتری عرضه کنند چونکه چین که یک مشتری بزرگ است آماده است تحریمهای آماده را برای خرید از این دو تولیدکننده نادیده بگیرد.
1401/03/01
11:41:36
0.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز