شوک اروپایی به بازارهای نفت جهان

شوک اروپایی به بازارهای نفت جهان تصمیم اتحادیه اروپا برای قطع ۹۰ درصد از واردات نفت از روسیه، تلاش مسکو برای فروش حداکثری نفت به خریداران آسیایی را سرعت می بخشد و تغییر و تحول جریانهای نفت جهان را به دنبال خواهد داشت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، سران اتحادیه اروپا توافق کردند واردات نفت از روسیه را تا آخر سال ۲۰۲۲ به میزان ۹۰ درصد کاهش دهند و به این ترتیب، بن بستی که با مجارستان بر سر تحریم نفت روسیه داشتند را حل کردند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز جاری اظهار داشت: سران اتحادیه اروپا در مورد اصل ممنوعیت واردات نفت روسیه به توافق رسیدند. وی بعد از نشست اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران اظهار داشت: بسیار خرسندم که سران اروپایی موفق شدند در مورد ششمین بسته تحریمها به توافق برسند. حالا دیگر شورای اروپا می تواند ممنوعیت ۹۰ درصد از واردات نفت روسیه را تا آخر سال نهایی کند. این گام مهمی به جلو است. بزودی به مساله ۱۰ درصد باقی مانده از واردات نفت روسیه که از راه خط لوله وارد می شود، بازخواهیم گشت.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا در توییتی در انتها نشست دو روزه ۲۷ رهبر اتحادیه اروپا، اعلام نمود اتحادیه اروپا با آخر دادن به واردات نفت دریابرد از روسیه موافقت نمود. این اقدام شامل بیشتر از دو سوم از واردات نفت از روسیه می شود و منبع عظیم تأمین مالی ماشین جنگی پوتین را قطع می کند. فشار حداکثری روی روسیه برای آخر دادن به جنگ در اوکراین وجود دارد.

یک سوم باقی مانده واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه از راه خط لوله دروژبا انجام می گیرد اما لهستان و آلمان قصد دارند خرید نفت را تا آخر سال جاری متوقف کنند که به معنای توقف ۹۰ درصد از خرید نفت از روسیه است.

خبر این ممنوعیت سبب شد بهای معاملات نفت حمایت شود و نفت برنت برای تحویل در اوت در ابتدای معاملات روز جاری تا مرز ۱۱۸ دلار در هر بشکه صعود کند. نفت برنت از ۱۶ مارس که به ۹۶ دلار و ۹۳ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، حدود ۲۶ درصد رشد قیمت نشان میدهد. این رشد قیمت تحت تأثیر حمله نظامی روسیه به اوکراین روی داده است که مجموعه گسترده ای از تحریمهای اروپا و سایر کشورهای غربی ضد مسکو را به همراه داشته است.

روسیه احیانا چین و هند را مشتری نفت خود خواهد دید چونکه چین با بازگشایی اقتصاد بعد از برداشتن قرنطینه های کرونایی، تقاضای بیشتری برای سوخت خواهد داشت و هند به دنبال کاهش هزینه های واردات نفت می باشد.

تابحال روسیه توانسته است نفت را بدون اینکه حجم آن تغییر چندانی نسبت به زمان قبل از آغاز جنگ در اوکراین داشته باشد، صادر کند. حتی شرکت مشاوره کالای کپلر برآورد کرده است که صادرات نفت روسیه در ماه مه امکان دارد به بالاترین میزان از اکتبر سال ۲۰۱۹ صعود کند. پیشبینی می شود صادرات روسیه در ماه مه به ۵.۰۹ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۵.۱۰ میلیون بشکه در روز در اکتبر سال ۲۰۱۹ برسد.

تغییر خریداران الان هم به خوبی قابل مشاهده می باشد. صادرات روسیه به چین ۱.۰۴ میلیون بشکه در روز تخمین زده شده است که بالاتر از ۹۳۷ هزار بشکه در روز در آوریل است. صادرات به هند هم به ۸۵۳ هزار بشکه در روز می رسد که کمتر از رکورد ۱.۰۹ میلیون بشکه در روز است اما بسیار بالاتر از ۵۷ هزار بشکه در روز در ژانویه است.

شرکت کپلر صادرات دریابرد به اروپا را ۲.۲۳ میلیون بشکه در روز برآورد کرده که کمتر از ۲.۴۲ میلیون بشکه در روز در آوریل است و پایین ترین رقم ماهانه از ژوییه سال ۲۰۲۰ است که اوج قرنطینه کووید ۱۹ بود.

چرخ فلک نفت

سوال بازارهای نفت این است که روسیه تا چه حد در یافتن خریداران جدید برای جایگزینی مشتریانش در اروپا موفق خواهد بود و حتی اگر خریدارهایی پیدا کند، آیا قادر خواهد بود از بنادر خود در اروپا محموله های نفت را در مسیرهای دریایی طولانی تر به آسیا ارسال نماید.

تحلیلگران کالای بانک جی پی مورگان در یادداشتی در ۲۵ مه نوشتند: اگر روسیه از تمامی ناوگان نفتکشهای خود استفاده نماید، می تواند حداکثر ۹۰۰ هزار بشکه در روز نفت به هند برساند اما احتمال دارد که هند حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت از روسیه وارد کند. خود ناوگان نفتکش هند اگر برای حمل نفت روسیه بسیج شود، می تواند ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر به واردات از روسیه از راه کانال سوئز اضافه کند.

طبق یادداشت جی پی مورگان، شرکت COSCO چین امکان دارد ۱.۸ میلیون بشکه در روز نفت روسیه را در راه سن پترزبورگ به شانگهای دریافت کند. با این وجود این فرضیات بر اساس هند و چین و استفاده روسیه از همه ظرفیت نفتکش که بعید است در حقیقت اتفاق بیافتد، مطرح است.

احتمالا چین و هند واردات نفت از روسیه را می افزایند اما این واردات به حدی نخواهد بود که از دست رفتن بازار اروپایی را جبران کند.

یک سوال دیگر این است که اروپا چگونه جایگزینی برای نفت روسیه پیدا خواهد نمود چونکه پالایشگاههای اروپایی نفتی را می خواهند که مشابه گرید نفتی اورال باشد. این مورد گریدهای نفتی مناسبی که می توانند جای نفت روسیه را بگیرند را محدود می کند.

بعضی از گریدهای نفتی از آنگولا و نیجریه و برخی از گریدهای نفتی خاورمیانه کیفیت مشابه اورال را دارند که با چگالی API، ۳۰.۶ و میزان سولفور ۱.۴۸، یک نفت ترش مدیوم شمرده می شود.

بر اساس گزارش رویترز، تصمیم اتحادیه اروپا احیانا سبب جابجایی جریانهای نفت جهانی می شود و احیانا هزینه حمل و هزینه های دیگر را افزایش داده و نگرانیهای پیرامون امنیت عرضه را تشدید می کند.

منبع:

1401/03/10
21:06:33
0.0 / 5
296
تگهای خبر: پالایشگاه , تحریم , خرید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز