مهر خبر می دهد؛

پرداخت بدهی گاز عراق به ایران ماهانه شد

پرداخت بدهی گاز عراق به ایران ماهانه شد به گزارش ام آی جی تی یک منبع مطلع ضمن اشاره به پرداخت بدهی گازی عراق به ایران اظهار داشت: پرداخت بدهی گاز عراق به ایران ماهانه شد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، جواد اوجی اخیراً از تسویه طلب ۱.۶ میلیارد دلاری گازی ایران از کشور عراق که مربوط به سالهای قبل و دولت قبل بوده است آگاهی داده و گفته است با شروع دولت مردمی سیزدهم از همان ابتدا پول صادرات گاز به کشور عراق بصورت ماهانه و جاری دریافت شده است.
وی با تاکید بر این که وزارت نفت از همان ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم به شدت پیگیر وصول مطالبات سنواتی گاز صادراتی خود به عراق بود، اظهار نمود: با برگزاری نشست های فشرده با وزیران نفت و برق عراق و همکاری خوب وزارت امور خارجه کشورمان، موفق به امضای یک تفاهم نامه با طرف عراقی شدیم که بر طبق آن عراق ضمن پرداخت هزینه های جاری واردات گاز از کشورمان متعهد به پرداخت صورت حساب های سالهای قبل هم شد. وزیر نفت به پایداری میزان گاز صادراتی به کشور عراق طی ماه های اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: مجلس کشور عراق در بودجه جاری این کشور (۲۰۲۲) پرداخت هزینه های حاصل از واردات گاز در سالهای قبل را در نظر نگرفته بود که با مذاکرات انجام شده این مساله بصورت مجزا در مجلس این کشور مطرح و خوشبختانه بودجه مشخص برای این مساله تعیین شد.
در همین رابطه یک منبع مطلع‬ اظهار داشت: قبل از شروع دولت سیزدهم عراق، مبلغ ۲.۶ میلیارد دلار بدهی به ایران داشت که بعد از تعیین یک جدول زمان بندی یک میلیارد دلار آن به ایران پرداخت و ۱.۶ میلیارد دلار آن باقی مانده بود.
وی اضافه کرد: در طول این زمان مذاکرات مفصلی با طرف عراقی داشتیم که بتواند این ۱.۶ میلیارد دلار را به ایران پرداخت کند اما به سبب آنکه اکنون در عراق دولتی تشکیل نشده است مذاکرات ما عملاً به نتیجه نرسید.
وی اظهار داشت: بعد از رفت و آمدهای طولانی، عراقی ها ملزم شدند تا بوسیله مجلس قانونی را تصویب کنند و حکمی را دریافت نمایند که این بدهی گازی به ایران پرداخت گردد که خوشبختانه در بهار امسال این اتفاق رخ داد.
این منبع مطلع با تاکید بر این که ما به عراقی ها اعلام کردیم اگر این بدهی پرداخت نشود نمی توانیم به آنها گاز بدهیم اظهار داشت: چون عراق در فصل تابستان به شدت برای تامین برق خود به گاز ایران نیازمند است بنا بر این این بدهی را پرداخت کردند و حتی با طرف عراقی به این توافق رسیدیم که بدهی خودرا بابت خرید روزانه گاز هم بدون تعویق به ایران پرداخت کند که اکنون پرداخت مطالبات گازی ایران از جانب عراق بصورت ماهانه و روتین انجام می شود و هیچ بدهی از این بابت از عراقی ها نداریم.
به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر عراق در فصل تابستان و دوران پیک مصرف روزانه ۴۰ تا ۵۰ میلی متر مکعب گاز از ایران وارد میکند که این گاز برای تامین برق نیروگاههای عراق مورد استفاده قرار می گیرد.منبع:

1401/03/29
13:45:23
0.0 / 5
212
تگهای خبر: خرید , صادرات , كشور , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز