رکورد تعمیرات نیروگاه های حرارتی شکسته شد

رکورد تعمیرات نیروگاه های حرارتی شکسته شد ام آی جی تی: معاون راهبردی تولید شرکت نیروی برق حرارتی اظهار داشت: برمبنای مطالعات احتمال خروج اضطراری نیروگاه ها در دنیا 2 تا 5 درصد است و این رقم در ایران بیش از سه درصد نخواهد بود و این بدین معناست که ما نسبت به شبکه اطمینان بالایی داریم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، ناصر اسکندری امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه هم اکنون غیر از نیروگاههای مستقر در جزایر مابقی به شبکه برق متصل هستند اظهار داشت: طبق آمارها مصرف انرژی در ایران بالاتر از متوسط جهانی است، اگر حتی ۱۰۰ وات نیز از مصرف برق کم نماییم، به ذخیره سازی منابع آتی انرژی کمک می شود.
وی با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد انرژی مصرفی بوسیله نیروگاه های حرارتی تامین می شود اظهار داشت: مابقی انرژی توسط نیروگاه های اتمی، برق آبی، دیجی ها و تجدید پذیرها تامین می شود.
به قول وی در وضعیت فعلی ۵۱ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در کشور وجود دارد که به لحاظ تعمیرات در وضعیت بهینه به سر می برد و طبق فعالیت مستمر تعمیرات اساسی آنها از مهر تا خرداد انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تعمیرات اساسی تمامی نیروگاه ها به انجام رسیده و بطور کامل در مدار بهره برداری هستند، اظهار داشت: در اصفهان باتوجه به محدودیت های آبی بهره برداری با ملاحظاتی انجام می شود اما آمادگی تولید صددرصدی وجود دارد.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی اظهار داشت: امسال برای اولین بار بیش از ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده سازی نیروگاه های حرارتی قبل از شروع پیک مصرف برق تابستان به انتها رسیده است.
وی فصول گرم سال را به عنوان روزهای اوج مصرف برق کشور معرفی نمود و اضافه کرد: آمادگی کامل نیروگاه ها برای تولید برق پایدار هدف اصلی این مجموعه است؛ بدین جهت همه ساله بعد از عبور از فصل گرم سال و شروع مهرماه، فصل تعمیراتی نیروگاه های حرارتی شروع شده و باید تا خردادماه سال بعد به اتمام برسد. چونکه از خردادماه با افزایش مصرف برق کشور باید نیروگاه ها آمادگی کاملی برای پاسخگویی به بار مصرف این بازه زمانی داشته باشند.
اسکندری با اشاره به آمادگی نیروگاه های کشور در مقابل تهدیدات احتمالی، اظهار داشت: در زمینه پدافند غیرعامل آمادگی کاملی در نیروگاه های حرارتی رخ داده و شبکه نیروگاه ها کاملا ایزوله است. بنا بر این تا حالا تهدید جدی و موثری در این بخش نداشته ایم. در بخش آماده سازی نیروگاه ها تمامی مسائل پدافندغیرعامل مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه در این بخش آمادگی کاملی وجود دارد.
معاون راهبری تولید برق حرارتی افزود: پروسه برق به شکلی است که هم زمان با مصرف تولید صورت می گیرد و امکان ذخیره سازی چندانی وجود ندارد. براین اساس هر میزان صرفه جویی توسط مشترکان صورت گیرد در میزان تولید مؤثر است.
اسکندری با اعلان اینکه کشورمان رو به توسعه است و قسمتی از برقی که تولید می شود به سمت بخش مولد اختصاص داده می شود که واجد ارزش افزوده بوده، صنعت برق صنعتی زیرساختی است که از همه بخش های کشور حمایت می کند و همه از آن استفاده می نمایند. بر این اساس میزان مصارف در ۲۴ ساعت متغیر است و اوج مصرف ۲۰۰ ساعت است.
وی افزود: این زمان کم اوج مصرف نیاز به سرمایه گذاری های سنگین در راه اندازی نیروگاه های جدید را توجیه پذیر نمی کند و بر این اساس باید به سمت روش های دیگری مثل صرفه جویی و ارتقای راندمان نیروگاهی رفت. در بخش صرفه جویی صنایع همکاری خوبی با صنعت برق دارند.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با اعلان اینکه همه نیروگاه های کشور از نظر پدافند غیرعامل در مقابل هر تهدیدی در آمادگی کامل قرار دارند، اظهار داشت: آمادگی کامل نیروگاه ها از نظر پدافند غیرعامل سبب شده تا حالا هیچ تهدیدی اتفاق نیفتاده باشد.1401/03/30
23:48:39
0.0 / 5
170
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز