با دورنمای توافق هسته ای ایران

قیمت نفت سقوط کرد

قیمت نفت سقوط کرد ام آی جی تی: قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانی های اقتصادی و انتظار سرمایه گذاران برای اقدامات احتمالی گروه هفت درباره صادرات نفت روسیه و احیای توافق هسته ای ایران، بیش از یک دلار سقوط کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۴۲ سنت معادل ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۱۱ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز جمعه ۲.۸ درصد بهبود پیدا کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۴ سنت معادل ۱.۴ درصد کاهش، به ۱۰۶ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز جمعه با ۳.۲ درصد افزایش بسته شده بود. با این وجود، هر دو شاخص تحت تاثیر افزایش نرخ های بهره در اقتصادهای بزرگ و قوی شدن ارزش دلار که به نگرانی های تورمی دامن زده است، هفته گذشته برای دومین هفته متوالی کاهش پیدا کردند. اما در شرایطی که عرضه فرآورده های نفتی محدود مانده است، قیمتهای نفت همچنان در بالای سطح ۱۰۰ دلار پشتیبانی شده اند.

سران گروه هفت مقرر است در اجلاس هفته جاری در آلمان، به بررسی گزینه های موجود درباب صادرات نفت روسیه و قطع وابستگی به واردات نفت و گاز روسیه و همین طور تحریم هایی که رشد تورم را تشدید نکنند، بپردازند. این اقدامات شامل تعیین سقف قیمت برای نفت و فرآورده های نفتی بمنظور محدود کردن درآمدهای مسکو و کاهش لطمه های احتمالی اقتصادهای دیگر است.

ویویک دیهار، تحلیلگر بانک کامن ولث استرالیا در یادداشتی نوشت: هنوز مشخص نیست تعیین سقف قیمت، چنین نتیجه ای به همراه داشته باشد. هنوز چیزی برای اینکه مانع شود روسیه صادرات نفت و فرآورده های نفتی به اقتصادهای گروه هفت را در واکنش به وجود سقف قیمت، متوقف کرده و کمبود فعلی در بازارهای جهانی نفت و فرآورده های نفتی را تشدید کند، وجود ندارد.

گروه هفت همین طور بعد از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای خارج کردن مذاکرات از بن بست، درباره احیای مذاکرات هسته ای گفت و گو خواهند کرد.

تینا تِنگ، تحلیلگر شرکت "سی ام سی مارکتس" در این زمینه اظهار داشت: توجه معامله گران ممکنست روی ازسرگیری مذاکرات هسته ای ایران باشد که به احیای صادرات نفت ایران منتهی خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، بگفته منابع آگاه، برخی از سران گروه هفت تلاش می کنند ضرورت فاینانس جدید برای سرمایه گذاری انرژی های فسیلی را به تایید برسانند.

منبع:

1401/04/06
17:02:21
0.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز