گزارش ام آی جی تی؛

دردسرهای لایتناهی قیر تهاتری

دردسرهای لایتناهی قیر تهاتری ام آی جی تی: در صورتیکه وزارت نفت به سبب برخی ملاحظات، از اعطای سهمیه قیر رایگان بودجه 1401 خودداری می کند، نمایندگان مجلس با اصلاح قانون بودجه، خواهان تامین اعتبارات آن از منابع داخلی شرکت نفت شدند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، برمبنای بند «ز» تبصره ۱ قانون بودجه امسال، وزارت نفت مکلف به واگذاری قیر رایگان به وزارت راه و شهرسازی تا سقف ۱۹ هزار میلیارد تومان شده است.
بر اساس این قانون وزارت نفت مکلف است ماهانه از شروع سال جاری هر تن قیر را به قیمت ۷.۵ میلیون تن به دستگاه های اجرائی واگذار کند اما نرخ تحویل وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر) به شرکت های قیرساز برمبنای کشف قیمت وکیوم در بورس کالاست و مابه التفاوت تُنی ۷.۵ میلیون تومان با قیمت بورس کالا را شرکت نفت باید از محل تعدیل قیمت ماهانه خوراک از شرکت پالایش نفت را جبران و اعمال حساب کند.
بخش قیر رایگان قانون بودجه امسال پس از ۴.۵ ماه برای بار دوم اصلاح گردید / ‬ محل تامین منابع مالی قیر تهاتری تغییر کرد
با این حال بند مذکور از تبصره ۱ قانون بودجه امسال که درباب قیر تهاتری بود، در مرداد ماه تنها بعد از ۴.۵ ماه از زمان تصویب، اصلاح گردید که قرار شد شرکت نفت از محل منابع داخلی خود هزینه مابه التفاوت وکیوم باتوم بورس کالا با رقم مندرج در قانون بودجه (تنی ۷.۵ میلیون تومان) را به پالایشگاه ها بدهد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه در صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاح بند «ز» تبصره ۱ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور با بررسی دوفوریتی این اصلاحیه موافقت کردند.
متن اصلاح شده قانون قیر رایگان بودجه امسال به شرح زیر است:
در سال ۱۴۰۱ وزارت نفت مکلف است معادل مبلغ ۱۹ هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در اختیار پالایشگاه ها قرار داده و به میزان آن، بصورت ماهانه از شروع سال ۱۴۰۱ مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه های اجرائی موضوع این قانون قرار دهد. وزارت نفت مکلف است مابه التفاوت قیمت هر تن ۷۵ میلیون ریال با میانگین وزنی ماهانه قیمت های معاملاتی مواد اولیه (وکیوم باتوم) در بورس را با تعدیل قیمت ماهانه خوراک بوسیله شرکت ملی پخش و پالایش جبران و اعمال حساب کند تسویه حساب مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) تحویل شده به دستگاهها در سال ۱۴۰۰ نیز به همین ترتیب تنفیذ می شود. در صورت کاهش قیمت قیر، مقدار قیر تحویلی به دستگاه های موضوع این بند افزایش می یابد.
علت تغییر منابع تامین قیر رایگان از طرف نمایندگان مجلس، چه بود؟
به نظر می رسد نمایندگان مجلس در پی عدم اختصاص قیر تهاتری در نظر گرفته شده در قانون بودجه امسال از طرف وزارت نفت به پروژه های عمرانی، به فکر تغییر منابع تامین قیر رایگان افتاده اند.
پیش از این نیز سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور پروژه های عمرانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرده بود: سهمیه قیر رایگان که در قانون بودجه امسال آمده، به پروژه های عمرانی تحویل نشده و روند اجرائی آن شروع نشده است.
وی با اعلان اینکه وزارت نفت مسئول تهیه بخشنامه مربوط به قیر رایگان برای تصویب در هیئت وزیران است، اظهار داشت: وزارت نفت تا کنون بخشنامه قیر تهاتری را تنظیم نکرده و به دولت نداده است.
مشاور وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: آنچه تا کنون به برخی دستگاه های اجرائی تابعه این وزارت خانه از قیر داده شده، تتمه و باقی مانده حواله های قیری است که در اسفند سال قبل صادر شد ولی پرداخت نشد؛ با پیگیری ها و مذاکراتی که داشتیم توانستیم با وزارت نفت هماهنگ نماییم تا این حواله ها را پرداخت کنند.
مصوبه اول رانت زای قیر رایگان ۱۴۰۱ که با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد
این برای بار دوم است که مجلس در امتداد سوءاستفاده برخی رانت جویان از قانون قیر رایگان قدم برمی دارد.
بار نخست، نمایندگان در جلسه علنی یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی با ۱۷۸ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه با بررسی دو فوریتی طرح تمدید زمان تحویل قیر سال ۱۴۰۰ موافقت کردند.
بر اساس این طرح، سهمیه باقی مانده از قیر رایگان ۱۴۰۰ تا نیمه نخست ۱۴۰۱ قابل پرداخت بود.
پس از این مصوبه جواد اوجی وزیر نفت در نامه ای به دبیر شورای نگهبان خواهان عدم تأیید این مصوبه مجلس شد.
نامه مشابهی را نیز انجمن شرکت های پالایشگاهی به شورای نگهبان ارسال کردند.
هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان ۱۱ اردیبهشت امسال در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: طرح «تمدید زمان تحویل قیر سال ۱۴۰۰» در جلسه شورای نگهبان بررسی و مغایر قانون اساسی شناخته شد.
اصرار برای غیر شفاف تر شدن منابع قیر رایگان چیست؟
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند مصوبه اخیر مجلس که محل تامین منابع قیر رایگان را از فروش نفت به منابع داخلی شرکت نفت تغییر داده، یک گام به عقب و به مدلول غیر شفاف تر شدن منابع قیر رایگان است.
از آنجا که در قانون قبلی (قبل از اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱)، میزان فروش نفت بطور کامل و با همه جزییات در دسترس بود، رقم مابه التفاوت فروش نفت با میزان نفتی که به پالایشگاه ها برای تولید وکیوم باتوم داده می شد، کاملاً قابل رهگیری بود.
این در حالی است که کارشناسان اقتصادی بر این اعتقادند که احتمال ردیابی میزان مصرف منابع داخلی شرکت نفت برای اختصاص به پالایشگاه ها جهت تولید وکیوم باتوم، به شدت کم شده و در مقابل، احتمال بروز برخی مفاسد افزایش می یابد.
یک قیرساز: برخی قیر تهاتری را با قیمت پایین صادر می کنند که نرخ بازار صادراتی را به هم می ریزد
علی علاماتی سرپرست معاونت تجاری یک شرکت قیرساز تابعه یک هلدینگ وابسته به سازمان تامین اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب ادعای مطرح شده با عنوان کاهش صادرات قیر ایران به هند و جایگزینی آن با قیر تولیدی روسیه به سبب تخفیف های این کشور، اظهار نمود: هم اکنون مصرف جهانی بیش از ۱۰۳ میلیون تن است و پیش بینی می شود حداقل ۵ درصد در سال پیشِ رو به این تقاضا افزوده شود که دلیل آن هم رونق مجدد پروژه های عمرانی در کشورهای درحال توسعه است.
علاماتی افزود: کاهش مقادیر صادرات نفت در ماه های گذشته، اولاً به سبب رواج پدیده مانسون در شبه قاره هند بود و از طرف نیز باید به این نکته توجه کرد که هند خود جزو تولیدکنندگان قیر است و خرید نفت از روسیه به سبب برخی ملاحظات بین المللی مقابل روس ها، سبب شده تا بهای تمام شده را تا حدودی کم کند که این مساله خود موجب انتظار کاهشی بازار هند از تولیدکنندگان خاورمیانه جهت کاهش نرخ محصولات بوده است.
وی درباب بازارهای جدید قیر صادراتی ایران اضافه کرد: بازارهای آفریقا به خصوص غرب آفریقا و آمریکای جنوبی و چین از اصلی ترین بازارهای صادراتی قیر ایران محسوب می شوند.
این مقام مسئول در این شرکت قیرساز درباره این که آیا بازارهای داخلی اولویت دارند یا صادراتی؟ اشاره کرد: مصرف بازار داخل مشخص است و با فرض مقادیر تولید هم اکنون بیش از ۴ میلیون تن امکان صادرات وجود دارد. البته در صورت همکاری پالایشگاه ها و افزایش ظرفیت خوراک که دور از دسترس نیز نیست، امکان افزایش ۲ برابری صادرات برقرار است.
وی درباره بزرگترین واردکنندگان قیر ایران اظهار داشت: هم اکنون بازار هند و کشورهای شبه قاره هند از قبیل بنگلادش، سریلانکا و چین اصلی ترین مصرف کنندگان قیر صادراتی ایران هستند.
علاماتی درباره این که آیا ممنوعیت صادرات قیر، در کاهش یا افزایش صادرات قیر داخل و اختصاص آن به قیر تهاتری تأثیری داشته یا خیر؟ تصریح کرد: صادرات قیر طی ۲ سال قبل ممنوع نبوده بلکه در ۲ سال قبل تخصیص قیر تهاتری به پروژه های داخلی وجود نداشته است. همین طور به سبب عدم نظارت کافی بر محل مصرف قیرهای تخصیص یافته به پروژه های داخلی شامل وزارت راه و شهرسازی، مسکن و… بعضاً اینطور قیرها با تخلف برخی واسطه ها با نرخ پایین صادر و نظم بازار از حیث مقادیر عرضه و نرخ متعارف را به هم می ریزند.
معاون شرکت ساخت: هنوز توزیع سهمیه قیر رایگان بودجه ۱۴۰۱ شروع نشده است
محمدرضا کدخدازاده معاون ساخت و توسعه راه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تزریق قیر تهاتری به پروژه های عمرانی راهسازی اظهار نمود: هم اکنون باقی مانده حواله های قیر سال قبل که تا اسفند ۱۴۰۰، درخواست آنها ارسال شده بود را وزارت نفت قول داده که پرداخت کند؛ قسمتی از آن پرداخت شده و بخش دیگر هم درحال ارائه از طرف وزارت نفت به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور است.
وی افزود: درخواست های جدید واگذاری قیر تهاتری به شرکت های مصرف کننده قیر رایگان برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به وزارت نفت ارسال شده است که تا کنون از سهمیه قیر رایگان قانون بودجه ۱۴۰۱، چیزی به ما داده نشده است؛ سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی قول داده بود از شروع تیر ماه، سهمیه قیر رایگان بودجه امسال را به دستگاه های متولی پروژه های عمرانی واگذار کند.
کدخدازاده اظهار داشت: دیوان محاسبات در نامه ای به وزارت نفت اعلام نموده بود که این وزارت خانه مکلف به تخصیص سهمیه قیر رایگان باقی مانده از سال قبل تا اختتام شهریور امسال است؛ چون سال مالی پروژه های عمرانی برمبنای قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت تا اختتام تیرماه است و با توجه به این که بخشی پروژه ها متوقف مانده، وزارت نفت باید تا اختتام شهریور امسال، حواله های باقی مانده قیر رایگان سهمیه ۱۴۰۰ را پرداخت کند.
وی تصریح کرد: بنا بر اعلام نماینده وزارت نفت، قرار بود از شروع مرداد امسال سهمیه قیر قانون بودجه ۱۴۰۱ را به دستگاه هایی که سهمیه قر رایگان سال قبل را پُر کرده اند، پرداخت گردد که تا کنون با وجود گذشت دو هفته از مرداد، این اتفاق رخ نداده است ولی گفته شده که از هفته جاری سهمیه قیر رایگان بودجه ۱۴۰۱ تخصیص داده خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، دستگاه های متولی پروژه های عمرانی حواله وکیوم باتوم را از وزارت نفت دریافت کرده و به شرکت های قیرساز می دهند؛ قیرسازان نیز قیر تولیدی را در اختیار پیمانکاران پروژه های عمرانی قرار می دهند.
سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس: شروع توزیع قیر رایگان بودجه ۱۴۰۱ از ۱۵ مرداد
سیدکاظم دلخوش در جلسه علنی چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان اظهار داشت: علی نیکزاد، نایب رییس مجلس الان خبر خوبی داد در خصوص این که مقرر است قیر رایگان ۱۴۰۱ از شنبه ۱۵ مرداد ماه) به دستگاه های اجرائی تخصیص یابد.


منبع:

1401/05/19
12:05:52
0.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز