وزیر نیرو دستاوردهای سفر به افغانستان را تشریح كرد؛

پذیرش طرف افغانستانی برای رهاسازی حقابه هیرمند

پذیرش طرف افغانستانی برای رهاسازی حقابه هیرمند به گزارش ام آی جی تی، وزیر نیرو در تشریح دستاوردهای سفر یک روزه خود به افغانستان اظهار داشت: طرف افغانستانی پذیرفت که دیگر جریان آب به سمت شوره زار گود زره منحرف نشود و آب در راه طبیعی خود به سمت ایران جریان یابد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، علی اکبر محرابیان در مورد دستاوردهای سفر خود به کشور افغانستان، ضمن اشاره به دیدارهای مختلف عنوان کرد: در مورد معاهده ۱۳۵۱ با طرف افغان گفتگو کردیم، مهم ترین موضوعی که در ماه ها و سالهای اخیر باعث عدم دریافت حقابه می شد، اجرای یک پروژه استکباری در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی بود.
وی اضافه کرد: حقابه ایران از سد کجکی کشور افغانستان آزاد شده و به بند کمال خان در ۷۰ کیلومتری مرز ما می رسد.
وزیر نیرو تصریح کرد: در جنوب منطقه بند کمال خان منطقه ای به نام گود زره وجود دارد که آب در پروژه استکباری حقابه هیرمند به آن منطقه انحراف پیدا می کند. در یکی دو سال گذشته با راه اندازی این بند انحرافی، حقابه کشور ایران آزاد نمی شد.
وی ضمن اشاره به گفت وگوهای خود با مقامات افغانی اظهار نمود: در این سفر طرف افغانی پذیرفت که دیگر آبی به سمت منطقه گود زره جاری نشود و آب در راه خود به ایران وارد شود.
وی با اشاره به اینکه حقابه ایران مبحث دیگری است که در این سفر به آن پرداختیم، اضافه کرد: در سالهای نرمال ۸۲۰ میلیون مترمکعب حقابه جمهوری اسلامی ایران بود که قرار شد با عنایت به شرایط بارشی کمیساران آب در این خصوص تشکیل جلسه دهند و مبحث را بررسی نمایند تا این حقابه آزاد شود.
وزیر نیرو بر مبنای مذاکرات صورت گرفته ابراز امیدواری کرد که در ایام پیش رو شاهد رهاسازی حقابه ایران باشیم.

1401/05/21
15:07:14
0.0 / 5
177
تگهای خبر: آب , راه اندازی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز