در واكنش به ادعای اجبار آمریكا

اعضای اوپک پلاس به دفاع از تصمیم جنجالی برخاستند

اعضای اوپک پلاس به دفاع از تصمیم جنجالی برخاستند ام آی جی تی: کشورهای عضو اوپک پلاس بعد از اینکه کاخ سفید جنگ لفظی با عربستان سعودی را تشدید و ریاض را متهم کرد برخی از اعضای این گروه را مجبور کرده است از کاهش تولید حمایت کنند، به پشتیبانی از تصمیم اخیرشان برخاستند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آمریکا پنج شنبه گذشته اعلام نموده بود که کاهش تولید نفت اوپک پلاس، درآمدهای خارجی روسیه را تقویت خواهدنمود و مدعی شده بود این تصمیم به دلیلهای سیاسی، از طرف عربستان سعودی مهندسی شده است. در واکنش به این ادعا، ریاض روز یکشنبه پشتیبانی از روسیه در جنگ اوکراین را تکذیب نمود.

ملک عبدالعزیز بن سلمان، پادشاه عربستان سعودی، اعلام نمود این کشور با جدیت برای پشتیبانی از ثبات و توازن بازارهای نفت فعالیت می کند که شامل ایجاد و حفظ توافق اوپک پلاس بوده است.

شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع و پسر پادشاه عربستان سعودی هم اظهار داشت: تصمیم پنجم اکتبر برای کاهش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز، به اتفاق آرا گرفته شده و برمبنای عوامل اقتصادی بوده است.

اظهارات وی مورد حمایت اعضای گوناگون اوپک پلاس همچون امارات متحده عربی قرار گرفت. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، در توییتر نوشت: مایلم که روشن کنم تصمیم اخیر اوپک پلاس که با توافق همه اعضا تصویب گردید، فقط یک تصمیم فنی بوده و هیچ نیات سیاسی نداشته است.

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق (سومو) هم واکنش نشان داد و در اطلاعیه ای اعلام نمود توافق کامل میان اعضای اوپک پلاس وجود دارد که بهترین رویکرد در مقابل شرایط فعلی بازار در دوره ابهامات اخیر و عدم شفافیت، یک رویکرد پیش نگرانه است که از ثبات بازار حمایت کرده و دستورالعمل ضروری برای آینده را ارائه می کند.

نواف سعود الصباح، مدیرعامل شرکت نفت کویت هم از تصمیم اوپک پلاس استقبال و اعلام نمود کویت مایل است بازارهای نفت متوازن را حفظ کند.

عمان و بحرین هم در بیانیه های جداگانه ای اعلام نمودند اوپک به اتفاق آرا با کاهش تولید موافقت کرده است.

طبق گزارش شبکه تلویزیونی النهار، وزیر انرژی الجزایر این تصمیم را تاریخی خواند و به همراه هیثم الغیص، دبیرکل اوپک که به الجزایر رفته است، نسبت به این تصمیم ابراز اطمینان کرد. غیص در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود که اوپک پلاس، توازن میان عرضه و تقاضا را هدف گرفته و بدنبال قیمت خاصی نیست.

ذخایر نفت در اقتصادهای بزرگ از زمان آخرین کاهش تولید نفت اوپک، بسیار پایین تر رفته است.

بعضی از مفسرین اظهار کرده اند نوسان اخیر بازارهای نفت، با کاهش تولید که به جذب سرمایه گذاران در بازار گرفتار عملکرد ضعیف کمک خواهد کرد، می تواند اصلاح گردد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پنج شنبه گذشته اظهار داشت: بیش از یک عضو اوپک احساس کرده که توسط عربستان سعودی مجبور به رای دادن شده است و این کاهش تولید، درآمد روسیه را افزایش خواهدنمود و کارآمدی تحریم هایی که بر سر حمله به اوکراین مقابل مسکو وضع شده اند را تحلیل می برد.

بر اساس گزارش رویترز، خالد بن سلمان، روز یکشنبه گفته بود از این ادعاها که کشورش در جنگ با اوکراین، کنار روسیه ایستاده است، مبهوت شده است.
1401/07/25
23:18:35
0.0 / 5
263
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز