رئیس كمیسیون انرژی خبر داد

طرح دو فوریتی مجلس برای تشکیل سازمان بهینه سازی مصرف انرژی

طرح دو فوریتی مجلس برای تشکیل سازمان بهینه سازی مصرف انرژی ام آی جی تی: رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرحی دو فوریتی از طرف این کمیسیون در هفته های آتی بمنظور تشکیل سازمان بهینه سازی مصرف انرژی ذیل معاونت ریاست جمهوری بمنظور انجام اقداماتی موثرتر در این عرصه آگاهی داد.


فریدون حسنوند در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ناترازی گاز در سطح کشور درباره ی اقداماتی که باید صورت گیرد، بیان کرد: تاترازی تولید و مصرف گاز، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم در عرصه تولید، اشتغال و صادرات کشور داشته و از سویی در زمینه تامین برق مصارف خانگی و هم تامین خوراک نیروگاه ها این ناترازی تاثیر بد بر جای می گذارد.
وی با اعلان اینکه خوراک نیروگاه های سیکل ترکیبی کشور موضوع حائز اهمیتی است، اظهار داشت: اگر این خوراک تامین نشود یا باید نیروگاه را از رده خارج کرده و خاموش نماییم یا این که از سوخت مایع مازوت استفاده نمائیم که مشکلات زیست محیطی و اعتراضات مردمی را بدنبال دارد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: ناترازی در آینده به صنعت لطمه زیادی وارد میکند چونکه در دوران خاموشی، خیلی از کارخانجات کشور بصورت الزام و اجبار در جدول خاموشی قرار می گیرند. قسمتی از مشکلاتی که این روزها در صنعت فولاد، پتروشیمی ها و سایر صنایع داریم به این مساله باز می گردد.
حسنوند اظهار داشت: ما در سال قبل حدود ۱۹۳ میلیون مترمکعب ناترازی در زمینه گاز داشتیم که این ناترازی در سال آینده ۸ درصد افزایش خواهد یافت. ادامه این روند می تواند فاصله بسیاری بین تولید و مصرف در سطح کشور بوجود آورد.
نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه کمیسیون انرژی گزارشی درباب ناترازی گاز در سطح کشور تهیه کرد که در صحن مجلس نیز قرائت شد، اشاره کرد: بحث ناترازی گاز در جلسه سران قوا مطرح گردیده است و در جلسه مشترک بین دولت و مجلس نیز این مسئله بصورت جدی طرح شد.
رئیس کمیسیون انرژی اظهار داشت: ما کوشیدیم تمام ذهن مسئولان نظام را به این مساله معطوف نماییم تا در برنامه هفتم توسعه و در لایحه بودجه سنواتی نسبت به تامین منابع مالی برای مواجهه با چالش ناترازی اقدام نمایند.
وی در ادامه اشاره کرد: پیشنهاد ما این است که ۵ درصد از درآمدهای نفتی کشور برای تامین زیرساخت های کشور اختصاص پیدا کند. از طرف دیگر سهم ۳۰ درصدی از صندوق توسعه ملی برای مواجهه با این چالش پیشنهاد داده شده است. این منابع برای تامین زیرساخت ها و رفع ناترازی پیش بینی شده است.
حسنوند اظهار داشت: از طرف دیگر درباب اصلاح ساختار مدیریت مصرف نیز بحث هایی در حال انجام می باشد. کمیسیون انرژی بدنبال این است که در قالب طرحی دو فوریتی سازمان بهینه سازی را ذیل معاونت ریاست جمهوری راه اندازی نماییم تا شاهد اقداماتی موثر برای مدیریت مصرف انرژی باشیم.
منبع:

1401/08/02
20:48:36
0.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز