مجری طرح های نیروگاه های خصوصی خبر داد؛

با حضور رییس جمهور دو واحد گازی نیروگاه زنجان افتتاح خواهد شد

با حضور رییس جمهور دو واحد گازی نیروگاه زنجان افتتاح خواهد شد ام آی جی تی: پنج شنبه 5 آبان ماه واحد یک و دو گاز نیروگاه با ظرفیت 183 مگاوات با حضور رییس جمهور و وزیر نیرو در زنجان به افتتاح می رسد.روح الله اسپنانی امروز در نشستی خبری با اشاره به افتتاح نیروگاه آریان زنجان در پنج شنبه هفته جاری اظهار داشت: ظرفیت این نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاوات است که دو واحد گازی به ظرفیت هر کدام ۱۸۳ مگاوات را در دست افتتاح داریم بخش بخار نیز در سالهای آتی با ظرفیت ۱۸۰ مگاوات وارد مدار خواهد شد و در پاسخ به نیاز شمال غرب و با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرائی می شود.
وی با تأکید بر اینکه پروژه با منابع صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است، افزود: به لحاظ فنی این پروژه جزو معدود پروژه هایی است که در دو سطح ولتاژی تزریق برق به شبکه را خواهیم داشت.
به گفته مجری طرح های نیروگاه های خصوصی شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، دو خط ۲۳۰ کیلوولت و یک واحد بخار به خط ۴۰۰ وصل می شود و از این طریق در راه اندازی بخش بخار راندمان نیروگاه بیشتر می شود. سوخت اصلی نیروگاه گاز است و سوخت دوم به عنوان مکمل گازوئیل تعریف شده است.
وی اضافه کرد: دو مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی پیش بینی کرده ایم و سرمایه گذاری های این بخش انجام شده ۱۳۰ میلیون یورو تا حالا برای اجرای این طرح هزینه شده است و ۱۶۰ میلیون دیگر نیز جهت راه اندازی بخش بخار در سالهای اخیر هزینه خواهد شد و با انجام این کار ۱۲ تا ۱۴ درصد به راندمان نیروگاه اضافه می شود.
در ادامه این جلسه، حسینعلی تقی زاده مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نیرو با اشاره به اینکه این شرکت پروسه سرمایه گذاری و راه اندازی نیروگاه را در دست دارد، اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری نیرو یک هلدینگ است که در بورس، مسکن، برق، آب و فاضلاب فعالیت دارد اما بیشترین حجم سرمایه گذاری آن در زمینه صنعت برق و نیروگاهی تعریف شده است.
وی با تأکید بر اینکه حدود ۱۴۰۰ مگاوات نیروگاه تحت مالکیت شرکت های زیرمجموعه داریم، اظهار داشت: ۱.۵ درصد ظرفیت نیروگاه های نصب شده مربوط به این بخش است و بر طبق استراتژی و هدف گذاری های تعیین شده می بایست تا سقف ۵۰۰۰ مگاوات سرمایه گذاری در نیروگاه ها را برعهده بگیریم.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نیرو افزود: ۴۵۰۰ مگاوات مربوط به نیروگاه های حرارتی، سیکل ترکیبی و گازی می شود و ۵۰۰ مگاوات دیگر را نیروگاه های خورشیدی به خود مختص کرده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده دراین زمینه اظهار داشت: از ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۴۰۰ مگاوات سرمایه گذاری را انجام داده ایم که در حقیقت ۳۰ درصد از برنامه سرمایه گذاری نیروگاه ها پیش رفته است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نیرو با اشاره به اینکه دو پروژه فعال ۱۰۰ مگاواتی در کاشمر و ۵۰ مگاواتی بادی در قزوین را درحال اجرا داریم، اظهار داشت: برای پروژه آریان زنجان ۲۳۶ میلیون یورو تسهیلات از صندوق توسعه ملی مصوب شده که باید گرفتن نماییم و تا حالا نیز ۱۲۰ میلیون یورو از این مبلغ را گرفتن کرده ایم و امیدواریم در ادامه با جذب مابقی این مبلغ واحد بخار نیز وارد مدار شود.
به گفته تقی زاده، بر طبق برآوردهای انجام شده در سال ۱۴۰۲ واحد بخار نیروگاه وارد مدار خواهد شد و راندمان از ۳۴ درصد فعلی به ۵۲ درصد ارتقا می یابد.
تقی زاده با اشاره به مشکلات شرکت های بخش خصوصی فعال در زمینه نیروگاهی اظهار داشت: به سبب اتفاقاتی که برای نرخ ارز رخ داد خیلی از نیروگاه ها برای بازپرداخت وام گرفتار مشکل شدند، طبق مصوبه دولت قرار بود بانک مرکزی ارز را با نرخ رسمی در اختیار نیروگاه ها قرار دهد که تا حالا این مساله اتفاق نیفتاده اما امیدواریم این مشکل حل شود.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نیرو با اشاره به اینکه پروژه ای به نام پارک انرژی با ظرفیت ۱۵۰۰ مگاوات در شهر کاشمر تعریف کرده ایم که اگر اجرائی شود می تواند الگوی مناسبی برای سایر سرمایه گذاران باشد، افزود: بخش خصوصی فعال در صنعت برق با مشکلاتی مواجه می باشد که لازم است وزارت نیرو توجه ویژه ای به آن داشته باشد.
وی افزود: تقاضای ما از وزارت نیرو این است که رگولاتوری برق به سرعت تشکیل گردد البته این مساله در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار دارد اما بیش از پنج سال است که به نتیجه نرسیده است.
تقی زاده با اشاره به اینکه درخواست دیگر ما از وزارت نیرو این است که اجازه صادرات برق به بخش خصوصی داده شود، اظهار داشت: باتوجه به اینکه برای راه اندازی واحدهای نیروگاهی نیازمند فاینانس خارجی و بانکها هستیم و در وضعیت فعلی امکان استفاده از فاینانس خارجی وجود ندارد لازم است که صندوق توسعه ملی توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد.
وی تصریح کرد: هم اکنون نیروگاه زنجان ۲۹۰ میلیون یورو سرمایه نیاز دارد که سرمایه گذار باید از بانک و فاینانس خارجی استفاده نماید اما در وضعیت فعلی امکان استفاده از فاینانس وجود ندارد بدین سبب تنها منبع صندوق توسعه است اما افزایش ۱۰ درصدی نرخ ارز که منجر به عدم بازگشت اقساط وام ها شده سبب شده صندوق انگیزه ای برای ارائه تسهیلات نداشته باشد که دود آن به چشم مردم، وزارت نیرو و صنایع می رود.

1401/08/04
10:13:28
0.0 / 5
184
تگهای خبر: آب , انرژی , تخصص , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز