یك عضو كمیسیون انرژی:

مردم مصرف آب را مدیریت کنند

مردم مصرف آب را مدیریت کنند به گزارش ام آی جی تی، یک عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از آنجا که آب با قیمت ارزان در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد متاسفانه قسمتی از مردم توجهی به مدیریت مصرف ندارند و مصرف بی رویه در امور روزمره زندگی مردم دیده می شود.


عبدالعلی رحیمی مظفری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت منابع آبی کشور بر ضرورت مدیریت صحیح منابع آبی موجود تاکید و بیان کرد: کمیسیون انرژی تا حالا چندین جلسه با موضوع مدیریت منابع آبی کشور با وزارت نیرو برگزار کرده است. کنترل آب های سطحی خصوصاً در سیلاب های فصل تابستان و تکمیل پروژه های سدسازی که گرفتار عقب ماندگی شده و قریب به ۳۰ سال ساخت آنها به طول انجامیده است همچون مواردی است که برای مدیریت بحران آبی در دستور کار قرار گرفته است و وزارت نیرو نیز اقدامات خوبی انجام داده است.

مصارف کارخانجات نباید از منابع آب آشامیدنی تامین شود
وی در ادامه اظهار داشت: کارخانجات بزرگ نباید از آب آشامیدنی بهره گیرند بلکه باید کم کم به سمت استفاده از پساب ها گام بردارند. توسعه شبکه فاضلاب شهری نیز بطور جدی دنبال می شود. بخش زیادی از آب که مورد استفاده قرار می گیرد قابل بازگشت به چرخه مصرف است اما متاسفانه امروز به این بخش آنطور که باید و شاید توجه نمی شود.
نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: مدیریت آب کشاورزی با بهره گیری از روش های نوین از دیگر موضوعات حائز اهمیت در مدیریت منابع آبی کشور محسوب می شود. استفاده از کشت های جایگزین و کشت های گلخانه از مواردی است که در دست انجام است. از طرف دیگر استفاده از آب دریاها و شیرین سازی آن نیز حائز اهمیت و تعدادی از طرح ها در این عرصه در حال انجام است. بارور کردن ابرها از دیگر مواردی است که در مدیریت منابع آبی مطرح بوده و در قانون بودجه سال جاری نیز دیده شده است تا درصدی از خشکسالی در بعضی از نقاط جبران شود.

بخشی از مردم ضرورت مدیریت مصرف آب را درک نمی کنند
این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اعلان اینکه همه این اقدامات بصورت موازی در کنار هم در حال دنبال شدن است تا ما بتوانیم تنش آبی را به حداقل کاهش دهیم، اشاره کرد: اساسا همکاری مردم در همه عرصه ها حائز اهمیت می باشد و از مردم تقاضا داریم در مدیریت مصرف آب همکاری لازم را داشته باشند. از آنجا که آب با قیمت ارزانی عرضه می شود متاسفانه بسیاری از افراد توجهی به مدیریت مصرف ندارند و مصرف بی رویه آب در امور روزمره زندگی قسمتی از مردم دیده می شود.

جیره بندی گزینه مناسبی برای مدیریت مصرف آب نیست
وی اضافه کرد: گاهی مردم آنقدر که به بریدن یک درخت در خیابان توجه می کنند به ریختن یک سطل آب در خیابان توجهی ندارند. در صورتیکه همان سطل آب می تواند مایه حیات یک درخت یا یک انسان باشد. متاسفانه در بعضی از نقاط بدنبال خشکسالی، تعدادی از گونه های گیاهی درحال نابود شدن هستند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: اساسا اگر مردم مصرف آب خودرا مدیریت نکنند حتی بحث جیره بندی آب نیز نمی تواند مشکل بحران آب را حل کند. جیره بندی مردم را به سمت استفاده از مخازن ذخیره سوق می دهد و مردم در زمان ممکن حداکثر استفاده را از آب خواهند برد. این وضعیت نتیجه ای در مدیریت منابع آبی نخواهد داشت بلکه یک مسئله جدید به مسائل قبلی می افزاید.
رحیمی در آخر بیان کرد: اگر همه مردم مشارکت کرده و همکاری لازم را داشته باشند ما می توانیم از منابع موجود استفاده بهینه ای داشته باشیم. سرانه مصرف آب در کشور ما نسبت به بسیاری از کشورها که وضعیت مشابه ما را دارند بسیار بالا است. برای مدیریت مصرف اساسا به کمک مردم نیاز داریم.1401/08/10
10:04:16
0.0 / 5
160
تگهای خبر: آب , انرژی , زندگی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز