آیا اروپا برنده جنگ گازی با روسیه می شود؟

آیا اروپا برنده جنگ گازی با روسیه می شود؟ به گزارش ام آی جی تی، بحران انرژی اروپا با در نظر گرفتن گستردگی چالش هایی که در زمینه عرضه وجود دارد، به این زودی تمام شدنی نیست.به گزارش ام آی جی تی به نقل از فایننشیال تایمز، قیمت گاز در اروپا از اوجی که در اوت داشت، تقریباً ۶۵ درصد کاهش پیدا کرده است. مخازن گاز این منطقه پر شده و آماده تامین نیاز مصرف کنندگان و صنعت در طول زمستان هستند. حتی کشتی های حامل ال ان جی که خریداران ناامید مجبور بودند، برای دریافت آنها با آسیایی ها رقابت کنند، حالا برای تخلیه بار، صف کشیده و ترافیک سنگینی را خارج از پایانه های اروپایی ایجاد کرده اند.

پس از ماه ها دل مشغولی نسبت به کمبود عرضه در نتیجه محدود شدن صادرات روسیه، بیشتر معامله گران محتاطانه تصدیق می کنند که وضعیت اروپا بهبود پیدا کرده است. هوای گرم تر چند هفته گذشته، شروع فصل گرمایش را به تاخیر انداخته و به صرفه جویی در مصرف گاز کمک کرده است. همزمان، صنایع اروپایی مصرف گاز را به میزان شایان توجهی کاهش داده اند.

اما احتیاط در هوا موج می زند. داشتن این باور که بحران انرژی تا حدودی حل شده است، با در نظر گرفتن گستردگی چالش باقی مانده، خطرناکست.

قیمت ها به شکل خیره کننده ای بالا مانده است؛ به ویژه برای ابتدای سال آینده و هنگامی که سرما از راه برسد، این واهمه وجود دارد که اروپا ممکنست به سرعت ذخایر گازی خودرا مصرف کند و به کمبود شدید گاز بعد از کریسمس منتهی شود. گاز به قیمت ۱۱۵ یورو به ازای هر مگاوات ساعت همچنان معادل نفت بشکه ای ۱۸۰ دلار است. قراردادهای دسامبر و ژانویه معادل نفت بشکه ای ۲۳۰ دلار است.

به گفته الکس تاکت، مدیر مسائل اقتصادی شرکت مشاوره کالای CRU Group، تصویر در اروپا این است که مردم اندکی از خود راضی هستند. نرخها هفته گذشته کاهش پیدا کرده، مخازن پر هستند، اما هنوز زود است بگوییم اوضاع مرتب است. مشخص نیست زمستان امسال چقدر سرد خواهد بود و در فصل گرمایش نیستیم. متغیر بزرگ، آب و هواست.

سایرین خوش بینی بیشتری دارند. هنینگ گلوی اشتاین از گروه اوراسیا استدلال می کند حالا که اروپا مخازنش که برای تامین تقاضای دو ماه در طول تابستان کافی است را هر چند با قیمت گران اما با موفقیت پر کرده است، می تواند اطمینان بیشتری داشته باشد. مخازن پر از گاز، احتمال سهمیه بندی انرژی یا حتی خاموشی در زمستان را کمتر می کند. با این وجود، از بروز چنین احتمال و همین طور رکود جلوگیری نمی کند.

اما تاثیر هوا بر بازار گاز به مفهوم آنست که این کارشناس بازار نمی تواند راحت بگوید بدترین دوره بحران بطور قطع به انتها رسیده است.

به گفته گلوی اشتاین، اگر زمستان ملایمی باشد، در این صورت آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپاست می تواند این فصل را با ذخایر نیمه پر سپری کند. اما اگر هوا اندکی سردتر از حد معمول باشد، مخازن گاز آلمان تا اواخر مارس به پایان می رسند و احتمالاً مستلزم سهمیه بندی زمستان یا کاهش عرضه است.

چنین وضعیتی به یکی از بزرگترین ترس های صنعت ختم می شود: حتی اگر اروپا بتواند زمستان امسال قسر در برود، زمستان آینده ممکنست وضع ناگوارتر باشد. بهار از نگرانی ها نسبت به بحران فوری کم می کند اما بازار گاز متوقف نمی گردد. هنگامی که تقاضا برای گرمایش کاسته می شود، رقابت برای پر کردن مخازن باردیگر آغاز می شود.

اما برخلاف شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ که با وجود حمله نظامی مسکو به اوکراین، بخش زیادی از صادرات گاز روسیه به اروپا همچنان جریان داشت، این فرض باید گرفته شود که این دفعه، جریان مذکور نزدیک به صفر خواهد بود. بدین سبب اروپا با نبردی به دشواری نبرد فعلی برای شروع زمستان ۲۰۲۴-۲۰۲۳ مواجه خواهد شد.

اروپا تقریباً از همه منابع گاز موجود بهره برده که از افزایش واردات ال ان جی تا درخواست از نروژ برای تولید حداکثری در ماه های آتی را دربرمی گیرد. در اواسط دهه جاری، مانع چندانی سر راه افزایش عرضه جهانی وجود ندارد. اتحادیه اروپا ظرفیت واردات ال ان جی را بوسیله پایانه های شناور در آلمان و هلند افزایش خواهد داد اما برای تامین ال ان جی که عرضه محدودی دارند، ناچار به رقابت خواهد بود. بدون گاز روسیه، اتحادیه اروپا به ال ان جی بیشتری در بیش از ۱۲ ماه آتی نیاز خواهد داشت.

بنابراین قیمت پایین گاز حداقل برای مدتی خوب خواهد بود. بازار معاملات آتی منعکس کننده نگرانی های مذکور است و قراردادها برای سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ معادل نفت بشکه ای ۲۰۰ دلار معامله می شوند.

امکان پایین رفتن قیمتها همچنان وجود دارد. مدیران انرژی در اروپا تصور می کنند نابودی تقاضا بطور کامل هنوز دیده نشده است و برخی از شرکتها با قراردادهای بلندمدت که قیمت بسیار پایین تری از نرخ بازار دارند، از این وضع در امان مانده اند. با اتمام مدت قراردادها در ماه های آینده، احتمالاً کسب و کارهای بیشتری که نسبت به شوک قیمت انرژی لطمه پذیر هستند، کم می آورند. این راه کلاسیک بازار برای کاهش دادن تقاضاست.

اگر فرانسه بتواند تعمیرات نیروگاه های هسته ای خودرا به سرانجام برساند، اتفاق مثبتی خواهد بود که تقاضا برای گاز بمنظور تولید برق در اروپا را کم می کند. اما محتمل ترین نتیجه این است که دولت ها همچنان به پشتیبانی از مصرف کنندگان در ۱۸ ماه آتی ادامه می دهند. کاهش شدید بودجه خانوارهای طبقه متوسط، احتمالاً به فشارهای اقتصادی اضافه می کند.

بنابراین آیا اروپا برنده می شود؟ در بلندمدت، بنظر می رسد عوامل اقتصادی بازار راهی پیدا خواهند کرد، اما متاسفانه رنج و مشقت بیشتری فرا می رسد.


منبع:

1401/08/15
09:49:37
0.0 / 5
376
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز