اوجی در نشست با فعالان صنعت پتروشیمی:

۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام صادرات می شود

۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام صادرات می شود به گزارش ام آی جی تی، وزیر نفت بر ورود صنعت بالادستی پتروشیمی به صنایع پایین دستی و تکمیل زنجیره ارزش تاکید کرد و از حمایت حداکثری وزارت نفت از سرمایه گذاران در این بخش اطلاع داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، جواد اوجی در نشست هم اندیشی با فعالان صنعت پتروشیمی که با حضور بعضی نمایندگان و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی، هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزیر نفت، مدیران عامل هلدینگ های بزرگ و شرکتهای پتروشیمی و انجمن های تخصصی برگزار شد، اظهار داشت: به علل مختلف در سالهای قبل سرمایه گذاری کافی برای تولید گاز انجام نشده است و به اهداف پیشبینی شده در برنامه ششم توسعه نرسیده ایم. تقاضای مصرف هم مداوم در تمامی بخش های مصارف همچون خانگی، نیروگاهی و صنایع رو به افزایش است و از سویی افت فشار و به دنبال آن افت تولید گاز در میدان های گازی کشور را هم هر سال شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به این که در این سال ها در دنیا هم به سبب شیوع ویروس کرونا و کاهش رشد اقتصادی، سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت گاز صورت نگرفته و همینطور مناقشه جنگ بین روسیه و اکراین در کنار این عوامل سبب افزایش ناگهانی قیمت های جهانی گاز شده است، اضافه کرد: برآوردها از افزایش قیمت گاز نشان میدهد که این شرایط زمان زیادی طول خواهد کشید و افزایش تولید گاز به مقداری که جوابگوی تقاضای مصرف باشد در کار نیست و سرمایه گذاری های جدید سال ها طول می کشد تا به نتیجه برسد.
چرا باید ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام صادر شود؟
وزیر نفت با تکیه بر این که در ایران هم به سبب ناترازی گاز در فصل سرد، احتیاج به سرمایه گذاری قابل توجهی وجود دارد و در صورتیکه در این بخش سرمایه گذاری نکنید به مشکل خواهید خورد، افزود: در این چند دهه فقط در قسمت بالادستی صنعت پتروشیمی سرمایه گزاری نموده ایم. تولید و صادرات مواد خام و نیمه خام با این وضع اقتصادی نیست. چرا باید ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام صادر شود و تنها ۳۰ درصد وارد زنجیره ارزش در داخل شود؟ تاکید ما اینست که این نسبت باید معکوس شود.
اوجی با اعلان اینکه دسترسی به خوراک، بازار، مقدار سرمایه گذاری پایین و نرخ بازگشت سرمایه بالا بهترین زمینه را برای تکمیل و توسعه زنجیره ارزش فراهم می آورد، اظهار داشت: سرمایه گذاری در این بخش ریسک کم و بازدهی بالا دارد.
وی اضافه کرد: صنعت پتروشیمی باید وارد زنجیره پایین دستی شود تا هم از چتر حمایتی وزارت نفت و هم از تخفیف خوراک مصوب مجلس شورای اسلامی بهره مند شود.
وزیر نفت با اشاره به این که ما در هر صورت تصمیم داریم شهرک ها و پارک های پایین دستی پتروشیمی را برای تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی راه اندازی نماییم و می طلبد همه فعالان حوزه صنعت پتروشیمی هم مشارکت کنند، افزود: نرخ بازگشت سرمایه در این صنعت بسیار بالاست. این پرسش مهم وجود دارد که چرا وارد زنجیره ارزش متانول و pp نشده اید؟
اوجی اظهار داشت: نرخ خوراک پتروشیمی ها در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نرخ گاز صادراتی گذاشته شده که ما در شورای هماهنگی اقتصادی و دیگر مراجع تصمیم گیری، تلاش زیادی برای اصلاح آن کردیم تا پتروشیمی ها گرفتار مشکل نشوند.
وی با اعلان اینکه منابع کلانی را که از صنعت پتروشیمی به دست می آورید در همین صنعت سرمایه گذاری کنید، اضافه کرد: در واقع پتروشیمی ها می توانند مانند کاری که ما با بعضی هلدینگ های صنعتی انجام داده ایم، برای توسعه میدان ها و تولید گاز سرمایه گذاری کنند و از گاز تولید شده بهره گیرند.
زمینه های سرمایه گذاری پتروشیمی ها؛ توسعه میدان ها، ذخیره سازی گاز و راه اندازی ال ان جی
وزیر نفت همینطور بر سرمایه گذاری در مخازن گاز زیرزمینی برای ذخیره سازی گاز و بهره مندی از آن در فصل سرد سال تاکید کرد و اظهار داشت: قبل از این، ذخیره سازی های شوریجه و فاز اول سراجه در شرکت ملی گاز به سرانجام رسیده و الان فاز دوم را هم کلید زده ایم، اما پتروشیمی ها هم می توانند در این بخش سرمایه گذاری کنند.
اوجی افزود: افزون بر این، پتروشیمی ها می توانند برای راه اندازی واحدهای ال ان جی و ذخیره سازی گاز هم سرمایه گذاری کنند و در فصل گرم سال ال ان جی ذخیره و در فصل سرد از آن بهره گیرند. سرمایه گذاری در جمع آوری گازهای مشعل و استفاده از آن بعنوان خوراک مشابه کاری که با هلدینگ خلیج فارس انجام شده است هم از زمینه های دیگر سرمایه گذاری پتروشیمی هاست.
وی با اشاره به این که خیلی از صنایع پتروشیمی اروپا با این قیمت های انرژی، اقتصادی نیستند و به سمت تعطیلی می روند، چونکه چشم انداز قیمت گاز و انرژی کاهشی نیست، اشاره کرد: بهترین کار در این شرایط سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش است و ما هم از این مساله به صورت حداکثری حمایت می نماییم.
در این نشست هلدینگ ها و شرکتهای پتروشیمی مسائل و چالش های خویش را مطرح نمودند و از سرمایه گذاری در تکمیل زنجیره ارزش و بالادست صنعت نفت بعنوان اقدام هایی برای تضمین آینده استقبال کردند.


منبع:

1401/08/22
08:26:00
0.0 / 5
75
تگهای خبر: انرژی , پتروشیمی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز