در جنگ اقتصادی همه ارکان کشور باید پای کار بیایند

در جنگ اقتصادی همه ارکان کشور باید پای کار بیایند به گزارش ام آی جی تی، وزیر نفت شرایط امروز تحریم ها را سخت ترین شرایط تحریم صنعت نفت دانست و با اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی همه ارکان کشور باید پای کار بیایند، اظهار داشت: مدیران باید شجاعت تصمیم گیری داشته باشند، نباید از تصمیم بترسیم، چون کشور در شرایط جنگی است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، جواد اوجی در جمع مدیران ارشد وزارت نفت با اشاره به اینکه در شرایط سختی دولت را تحویل گرفته ایم، اظهار نمود: ما درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و در جنگ اقتصادی مانند جنگ نظامی همه ارکان کشور باید شرایط را درک کنند و مانند دوره جنگ پای کار بیایند و کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از مسؤلان، مدیران و نمایندگان گویی هنوز احساس درگیر بودن در جنگ اقتصادی را ندارند و با فرض عادی بودن شرایط کشور با مبحث ها برخورد می کنند، خاطرنشان کرد: پیشتر هم گفته ام که ما در زمینه فروش نفت حتی یک بشکه نفت به صورت متعارف و عادی نمی فروشیم و با سختی فراوان و درگیر با فضای غیررسمی نفت می فروشیم، برای همین است که مقداری که به فروش نفت اضافه کرده ایم تا این حد مهم می باشد و البته کار دشواری هم بوده است.
وزیر نفت با تاکید بر این که شرایط امروز تحریم ها سخت ترین شرایط تحریم صنعت نفت می باشد و امروز همه نظام سلطه ضد کشور دست به دست هم داده اند تا بیشترین فشارها را به کشور وارد کنند، اضافه کرد: شرایط بگونه ای ست که هر لحظه باید مواظب باشیم، کشتی ما گرفتار مشکل نشود، پول آن پرداخت گردد، خود نفت با اطمینان فروش رود و تحویل شود؛ اما به نظر می آید بخش هایی از کشور متوجه این دشواری ها نیستند و انتظارهایی که مطرح می کنند با این شرایط همخوانی ندارد.
طبق اعلام وزارت نفت، اوجی خاطرنشان کرد: فرض ما بر اینست که اگر برای خدا کار نماییم، خدا به ما کمک خواهد نمود که تا امروز هم چنین بوده است.
وی با اشاره به اینکه مدیران باید شجاعت تصمیم گیری داشته باشند، نباید از تصمیم بترسیم چونکه کشور در شرایط جنگی است، اظهار نمود: این مورد را هم باید به خودمان یادآوری نماییم و هم باید این مورد را به مسؤلان دستگاههای مختلف منتقل نماییم که شرایط جنگی است و شرایط جنگی به تصمیم های سخت نیاز دارد.
وزیر نفت افزود: افزون بر این هر تصمیمی را باید با آینده نگری اتخاذ کنیم؛ تصمیم های ما تا جای ممکن نباید اقتضایی باشند. باید تاثیر هر تصمیم را از پیش ارزیابی نماییم و در راه تصمیم گیری این تاثیر را لحاظ نماییم.
اوجی با اشاره به اینکه مردم همه از دولت انتظار دارند. پس وظیفه ما دو چندان است. هر قدر کار نماییم کم است و باید احساس مسئولیت مضاعف نماییم و زیرمجموعه های ما هم باید به دقت همین احساس را داشته باشند، تاکید کرد: هر اتفاقی می افتد مسئولیت آن با ماست، اگر مدیری کار بلد نیست و با کشور همدل نیست چرا او را نگه می دارید و آبروی نظام و دولت را به او گره می زنید؟
وی ادامه داد: همه فکر می کنند تنها وزیر و ستاد وزارت خانه مسئول است، در حالیکه مدیران میانی و استانی ما هم نسبت به اتفاق های استان ها مسئول هستند و باید وقت بگذارند و نمایندگان، مقام های استانی، رسانه ها و مردم محلی و ذی نفعان را توجیه کنند.
وزیر نفت با تاکید بر این که در هر صورت نه نظام، نه دولت، نه بنده، می پذیریم که محافظه کاری و کم کاری بخصوص در استان ها صورت گیرد، افزود: اگر در استان مدیر استانی شما فعال عمل نمی کند هم شما صدمه می بینید، هم دولت صدمه می بیند، هم به کلیت نظام صدمه وارد می شود. مدیر استانی شما باید با همه اجزا و ارکان استان در ارتباط و تعامل باشد.
اوجی اظهار داشت: از نماینده مجلس و دادستان گرفته تا استاندار، فرماندار و بقیه ارکان. باید موضوعات و چالش ها به درستی برای مردم و مسؤلان مناطق مختلف کشور توضیح داده شود. مدیران محلی شما باید برای اطلاع رسانی و توضیح برای مردم وقت بگذارند و پای کار بیایند.
ستاد وزارت نفت نباید یک تنه بجنگد
وی با اشاره به اینکه ستاد وزارت نفت نباید در این حوزه تنها باشد و یک تنه بجنگد. این ستاد مگر چند نفر است؟ و مگر با این حجم از وظایف و مسائل پرشمار و متنوعی که با آن درگیر است، چه قدر برای پرداختن به هر مبحث زمان در اختیار دارد؟ اظهار نمود: در حالیکه ما یک بدنه بسیار وسیع در کل کشور داریم که موظف است پای کار باشد و فعال عمل کند. بعنوان نمونه در رابطه با موضوعی مانند مالیات یا مسائل دیگر مبتلابه صنعت و کارکنان مدیران محلی ما باید با نمایندگان ارتباط بگیرند و توضیح دهند. وقتی مبحث با وقت کافی و به درستی توضیح داده شود، بی گمان روی اصلاح و بهبود تصمیم ها تأثیرگذار خواهد بود.
وزیر نفت اضافه کرد: با کارکنان خودمان صحبت کنید، شرایط جنگی را توضیح دهید، همه مدیران نفت برای اطلاع رسانی و برای توجیه مردم و مسؤلان باید پای کار بیایند. هر اتفاقی افتاد در هر استان مدیر استانی ما مسئول اند، در مسائل در ارتباط با محیط زیست، مسائل در ارتباط با تصمیم گیری ها در مجلس شورای اسلامی، مسائل در ارتباط با تأمین سوخت، مبحث های در ارتباط با کارکنان و امثال آنها مدیران در استان ها مسئولیت دارند.
اوجی اظهار داشت: در شرایط کنونی کشور و برای اداره کشور سه مبحث در رأس اولویت های وزارت نفت می باشد، نخست «تأمین امنیت انرژی کشور»، دوم «پیش بردن سرمایه گذاری ها» و طرح های درحال اجرا» و سوم «تأمین منابع مالی» که هر سه مبحث باید وجهه همت همه مدیران صنعت نفت در همه سطوح و همه رده های سازمانی باشد.
متخصصان صنعت نفت شایسته ترین افراد برای اداره این صنعت هستند
در ادامه علی فروزنده، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت با اشاره به اینکه بعد از سال ها وزیری در وزارت نفت منصوب شده که فارغ التحصیل دانشگاه نفت، متخصص نفت و از بدنه صنعت نفت می باشد و در مدیریت های ارشد وزارت خانه هم به جای مدیران سیاسی وارداتی، از کارشناسان و متخصصان فعال در بدنه صنعت نفت استفاده می نماید، اظهار نمود: وزیر نفت امروز از جنس صنعت نفت می باشد که مسائل، چالش ها و ظرفیت های این صنعت را به درستی می شناسد و با مبحث ها و مشکلات کارکنان به خوبی آشناست.
وی ادامه داد: وزیر نفت با وجود آنکه از نفت حقوق دریافت نمی کند و از دولت حقوق می گیرد، اما همه مشکلات کارکنان را در هر سطحی دنبال کرده و با همه وجود برای حل آنها در سقف مقدورات کوشیده است.
مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت خاطرنشان کرد: این وظیفه همه مدیران صنعت نفت می باشد که نسبت به مسائل بخصوص در استان ها فعال عمل کنند و منفعل نباشند. زمانی که وزیر نفت در مسافرت به خوزستان ۵ یا ۶ ساعت برای دیدار چهره به چهره مردمی، شخصا به همراه سه نفر از معاونانش وقت می گذارد، انتظار اینست که مدیران صنعت نفت در استان ها هم با همین حساسیت و جدیت عمل کنند و نسبت به هیچ موضوعی چه در حیطه فعالیت و محل استقرار خود و چه در مبحث های ملی بی تفاوت نباشند.
فروزنده اظهار داشت: نباید از اذهان پاک شود که متخصصان صنعت نفت شایسته ترین افراد برای اداره این صنعت هستند و گروه مدیریت کنونی صنعت نفت که از کارشناسان و متخصصان همین صنعت تشکیل شده است، با فاصله عملکرد کارآمدتری از مدیران سیاسی غیرمتخصص دارند.
وی افزود: عملکرد وزارت نفت در یکسال اخیر با فعال کردن دیپلماسی انرژی، سرعت دادن به پروژه ها و طرح ها، بازاریابی های تازه برای فروش نفت و میعانات گازی، استفاده از شیوه های نو تأمین مالی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، عبور بی دغدغه از زمستان سال گذشته و تأمین موفق سوخت، مهار تبعات حمله سایبری به سامانه ملی هوشمند سوخت، امضای قراردادها و تفاهمنامه های پرشمار در حوزه های مختلف، پیشرفت سریع در دانش بنیان کردن صنعت نفت، عمل به مسئولیت اجتماعی و امثال آنها اثبات کننده همین مدعاست.
مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت اظهار نمود: همه مدیران ارشد، میانی و استانی و محلی باید هم در اطلاع رسانی دستاوردها و هم در تشریح و توضیح چالش ها و مشکلات بسیار فعال عمل کنند و برای خود در این حوزه وظیفه جدی قائل باشند. چنانکه برای نمونه بسیاری موارد در مجلس مصوب شده است که باید به نمایندگان مجلس در رابطه با جوانب و تبعات آن اطلاع رسانی شود و چه شخصی بهتر از مدیران استانی می توانند چنین کنند.
فروزنده با اشاره به اینکه روابط عمومی های شرکتهای تابعه و استانی باید با حمایت مدیران، فعال و پیگیر عمل کنند و در رابطه با پروژه های ملی و استانی درحال اجرا به صورت یکپارچه اطلاع رسانی حداکثری داشته باشند و جامعه مخاطب خویش را گسترده کنند، اظهار داشت: بالطبع عملکرد مدیران در سطوح مختلف در اینباره و روابط عمومی ها به دقت بررسی و ارزیابی خواهد شد.
منبع:

1401/08/25
08:24:59
0.0 / 5
72
تگهای خبر: آب , انرژی , تحریم , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز