نفت روسیه در باک هفت میلیون خودروی آمریکایی

نفت روسیه در باک هفت میلیون خودروی آمریکایی به گزارش ام آی جی تی، عمده نفتی که در پالایشگاه لوک اویل در سیسیل پالایش شده و به آمریکا می رود، از روسیه وارد می شود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، تحقیقات اخیر روزنامه وال استریت ژورنال ماه جاری فاش کرد روزنه ای وجود دارد که اجازه می دهد نفت تحریم شده روسیه، به بازار آمریکا برسد. اگر نفت تحریم شده روسیه در پالایشگاه کشور دیگری خارج از روسیه پالایش شود، محصول آن کشور می شود. در این مورد، لوک اویل که دومین شرکت نفت و گاز بزرگ روسیه است، نفت روسیه را در پالایشگاه ایتالیایی خود پالایش کرده و به آمریکا صادر می کند که توسط شرکت هایی نظیر اکسون موبیل، بدون نقض هیچ تحریمی خریداری می شود.

حدود ۹۳ درصد نفتی که در پالایشگاه لوک اویل در سیسیل پالایش می شود، از روسیه وارد می شود. قبلا این طور نبود اما تحریم هایی که ضد نفت روسیه از جانب آمریکا و کشورهای دیگر وضع شد، نقاطی که نفت روسیه می تواند پالایش شود را محدود کرده و عمده نفت روسیه، به این پالایشگاه ارسال می شود که پنجمین پالایشگاه بزرگ اروپاست. این پالایشگاه از مارس حدود پنج میلیون بشکه فرآورده های نفتی به آمریکا صادر کرده که شامل بنزین، نفتا، کروسن، دیزل و نفت کوره بوده است. این مقدار بنزین برای پر کردن باک هفت میلیون خودرو کافی است یعنی رانندگان آمریکایی بدون اینکه بدانند، بنزین روسی زده و به اقتصاد روسیه کمک می کنند.

آمریکا فوریه سال جاری، نفت و گاز روسیه را در واکنش به حمله نظامی مسکو به اکراین تحریم کرد، با این وجود، لوک اویل که در آمریکا حضور ندارد، تحریم نشده و همچنان فرآورده های نفتی را در ۱۱ ایالت توزیع می نماید. نفت روسی پالایش شده که توسط شرکت هایی شامل اکسون موبیل خریداری می شوند، از راه پایانه نفتی این شرکت در بی تاون تگزاس نزدیک هیوستون و از راه لیتاسکو که بازوی بازرگانی لوک اویل است، به بازار آمریکا وارد می شود. با این وجود، همه خریداران شناخته نمی شوند و هیچ کدام از این خریداران با خرید فرآورده های نفتی از ایتالیا، مرتکب خلاف نمی شوند.

اما بعد از اجرای تحریم های اتحادیه اروپا ضد واردات نفت روسیه از پنجم دسامبر، پالایشگاه لوک اویل در سیسیل دیگر اجازه نخواهد داشت نفت روسیه را وارد کند و اگر نتواند تأمین کننده نفت دیگری پیدا کند، مجبور می شود تعطیل کند.

شرکت سرمایه گذاری خصوصی آمریکایی "کراس بریج انرژی پارتنرز" با علم به این موضوع، ماه جاری به لوک اویل پیشنهاد کرد این پالایشگاه را خریداری کند. ظاهرا لوک اویل به علت تردیدی که نسبت به توانایی این شرکت برای تهیه پول خرید این پالایشگاه داشت، پیشنهاد مذکور را رد کرد. انتظار می رود شرکت بازرگانی کالای ویتول اعتبار مورد نیاز کراس بریج برای سرمایه گذاری در این قرارداد با نرخ خوب را فراهم نموده و از تأمین نفت برای این پالایشگاه سود ببرد.

پالایشگاه ISAB لوک اویل، ۲۰ درصد از ظرفیت پالایش ایتالیا را تشکیل می دهد و حدود هزار شغل در جزیره سیسیل بوجود آورده است. این پالایشگاه در ماه های اخیر که صادرکنندگان نفت و بانک های فراهم کننده تسهیلات مالی، به علت واهمه از نقض تحریم های وضع شده ضد نفت روسیه در اروپا، علاقه ای به همکاری با شرکتهای روسی نداشتند، با مشکلاتی روبرو شده است. دولت ایتالیا برای حفظ فعالیت این پالایشگاه با وجود تحریم های جدیدی که از دسامبر اجرایی می شوند، سرمایه گزاری نموده است. این پالایشگاه فاینانس ۶۸۵.۵۹ میلیون دلار از بانک های مختلف را درخواست کرده و موفقیت چندانی نداشته است. آدولفو اورسو، وزیر صنعت دولت جدید ایتالیا برای تسهیل فروش این پالایشگاه کمک می نماید تا مطمئن شود به تعطیلی کشیده نمی شود و همینطور تأمین فاینانس از جانب وام دهندگان برای ادامه فعالیت این پالایشگاه را تشویق می کند.

اوایل سال جاری صحبت از بایکوت لوک اویل در آمریکا بود اما گزارش ها نشان داده است که چنین مبادرت به مالکان جایگاه های سوخت بیشتر از این شرکت روسی ضربه می زند. در فوریه بعد از آغاز جنگ روسیه در اکراین، هشتگ "بایکوت لوک اویل" ترند شد و شهروندان آمریکایی خواهان بایکوت این شرکت نفتی روسیه در کشورشان شدند. لوک اویل حدود ۲۳۰ جایگاه سوخت تحت نام خود در آمریکا دارد که اغلب آنها متعلق به اشخاص آمریکایی هستند نه این شرکت و بایکوت آنها، بیشتر به ضرر خود آمریکایی ها خواهد بود نه لوک اویل.

در حالی که همکاری با لوک اویل احیانا به معنای ادامه واردات روسیه از راه ایتالیا و قدرتهای پالایشی دیگر است، این غول نفتی اوایل سال جاری از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درخواست نمود به جنگ خاتمه دهد. در بیانیه لوک اویل آمده بود: ما خواهان خاتمه هر چه سریعتر جنگ هستیم. این شرکت با همه قربانیانی که از این تراژدی صدمه دیده اند، صمیمانه ابراز همدردی کرده و اعلام نموده بود از یک آتش بس پایدار و حل مشکلات از راه مذاکرات جدی و دیپلماسی قویا حمایت می کند. این اظهارات نشان داده است اعمال تحریم برای کل صنعت نفت روسیه بدون صدمه زدن به تولید و عرضه در نقاط دیگر جهان تا چد حد می تواند پیچیده باشد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، هم اکنون، لوک اویل به کمک ظرفیت پالایش قابل توجهی که در ایتالیا دارد، همچنان فرآورده های نفتی روسیه را در آمریکا عرضه می کند. با این وجود، با اجرای تحریم های اتحادیه اروپا در دسامبر، این روزنه امکان دارد بسته شود. باآنکه هدف از این اقدام، محدود کردن صادرات نفت روسیه است اما به ظرفیت پالایش ایتالیا و عرضه فرآورده های نفتی به سایر نقاط جهان صدمه می زند.

منبع:

1401/08/27
13:45:20
0.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز