دستورالعمل جدید آمریکا برای سقف قیمت نفت روسیه

دستورالعمل جدید آمریکا برای سقف قیمت نفت روسیه به گزارش ام آی جی تی، دستورالعمل جدیدی از جانب وزارت خزانه داری آمریکا صادر شده که جزئیات بیشتری به طرح پیچیده اتحادیه اروپا، کشورهای گروه هفت و استرالیا برای تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه از پنجم دسامبر اضافه می کند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، مکانیزم سقف قیمت که محروم کردن روسیه از فروش نفت با سود اضافی دوران جنگ را هدف گرفته، ماههاست فراهم کنندگان خدمات کشتیرانی را در مورد مقررات ویژه ای که باید رعایت نمایند تا از نقض از تحریم ها اجتناب کنند، سردرگم نگه داشته است. دستورالعمل جدید منتشره از جانب اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، به چند سوال همچون زمان اجرای محدودیت ها و انواع سناریوها و شرکتهایی که مشمول آنها می شوند، پاسخ می دهد. با این وجود این دستورالعمل هنوز اعلام نکرده که سقف قیمت چه نرخی خواهد بود. آمریکا هنوز بر سر این مورد سرگرم مذاکره با شرکای خود است.

بر اساس گزارش رویترز، نکات اصلی جدید ترین دستورالعمل وزارت خزانه داری آمریکا بدین شرح است:

محموله های نفت که قبل از ساعت ۱۲ و یک دقیقه صبح به وقت کرانه شرقی در پنجم دسامبر بارگیری شده باشند و قبل از ۱۲ ژانویه تخلیه شوند، مشمول سیاست سقف قیمت نمی شوند. این تصمیم مهلتی را برای محموله هایی که قبل از پنجم دسامبر بالاتر از سقف قیمت تعیین شده، خریداری شده اند، فراهم می آورد تا به مقاصد خود که اغلب مسافتهای دریای طولانی دارند، برسند.

هرگونه نفتی که بعد از این تاریخ خریداری یا تخلیه شود، باید به سقف قیمت پایبند بماند.

بعلاوه، سقف قیمت شامل اولین محل فروش خارج از روسیه می شود یعنی اولین نقطه ای که محموله به خشکی می رسد. اگر نفت در خشکی بعد از این نقطه، باردیگر فروخته شود، می تواند به قیمت بالاتری از سقف تعیین شده فروخته شود.

با این حال، این دستورالعمل روشن می کند که اگر محموله ای بدون اینکه تغییر قابل توجهی خارج از روسیه پیدا کند، باردیگر به دریا برگردد، همچنان مشمول سقف قیمت قرار می گیرد.

نفتی که مشخص شده مبدا آن از کشور دیگری است مانند صادرات نفت قزاقستان که از راه پایانه دریای سیاه کنسرسیوم خط لوله کاسپین صورت می گیرد و از راه روسیه ترانزیت می شود، مشمول سقف قیمت قرار نمی گیرد.

دستورالعمل جدید به شرکتهای آمریکایی اجازه نمی دهد نفت روسیه را وارد کنند. اداره کنترل دارایی های خارجی تصریح کرد ممنوعیت آمریکا که بعد از حمله نظامی روسیه به اکراین اعلام شد، به قوت خود باقی می ماند.

اما این دستورالعمل اشاره می کند که شرکتهای بازرگانی آمریکایی می توانند در فروش نفت روسیه به مقاصد دیگر تا وقتی که مطابق با مقررات سقف قیمت باشد، مشارکت کنند. این امر می تواند مایه آسودگی خاطر برخی از بازیگران صنعت کشتیرانی جهانی شود. این دستورالعمل مشخص کرد چه نوع شرکتهایی ناچار هستند در طرح سقف قیمت مشارکت کنند. این شرکتها شامل شرکتهای واسطه کالا و بازرگانی و شرکتهای مشارکت کننده در فاینانس، حمل، بیمه، ثبت پرچم و گمرک هستند.

مشارکت کنندگان دیگر نظیر کسانی که برای خدمه کشتی، بیمه و مراقبت پزشکی فراهم می کنند یا کار بازرسی و هدایت نفتکش را برعهده دارند، مشمول محدودیتها نمی شوند. شرکتهای کشتیرانی نگران این بودند که ناخدای کشتی، مشمول محدودیتها خواهد شد که در این صورت احتمال حوادث در آبراههای حساس افزایش پیدا می کرد.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام نمود کشورهای گروه هفت به دنبال سقف قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه برای نفت دریابرد روسیه هستند.

گروه هفت شامل آمریکا، اتحادیه اروپا به صورت کلی و استرالیا است و مقرر است سقف قیمت برای صادرات دریابرد نفت روسیه را از پنجم دسامبر اجرایی کند.

به گفته این دیپلمات اروپایی، کشورهای لهستان، لیتوانی و استونی این سقف قیمت را بسیار بالا می دانند چونکه می خواهند قیمت در هزینه تولید تعیین شود در حالیکه قبرس، یونان و مالت به علت ریسک از دست دادن پرچم کشتی هایشان، این قیمت را بسیار پایین می دانند.

بر اساس گزارش رویترز، حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد از صادرات نفت روسیه توسط نفتکشها صورت می گیرد و به علت این که شرکتهای کشتیرانی و بیمه ای بزرگ جهان در کشورهای گروه هفت مستقر هستند، اعمال سقف قیمت، فروش نفت را برای روسیه دشوارتر خواهد نمود. اما از طرفی به علت اینکه هزینه تولید روسیه حدود ۲۰ دلار در هر بشکه است، سقف قیمت همچنان فروش نفت را برای روسیه سودآور نگه خواهد داشت تا این کشور به فروش نفت خود ادامه دهد و بدین سان از کمبود عرضه در بازار جهانی جلوگیری شود.
1401/09/04
13:36:54
0.0 / 5
475
تگهای خبر: آب , بیمه , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز