کاهش ماهانه تولید نفت اوپک

کاهش ماهانه تولید نفت اوپک ام آی جی تی: نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در نوامبر، با تولید کمتر عربستان سعودی و سایر اعضای خلیج فارس این گروه که در امتداد توافق جدید یک پلاس برای پشتیبانی از بازار بوده است، کم شد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در نوامبر به ۲۹.۰۱ میلیون بشکه در روز رسید که ۷۱۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با اکتبر، کاهش داشته است. تولید اوپک در سپتامبر، بالاترین میزان تولید این گروه از سال ۲۰۲۰ بود.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، در طول سال ۲۰۲۲ برای تامین تقاضای روبه رشد، تولیدشان را زیاد کردند اما در نوامبر که نرخها در بحبوحه نگرانی نسبت به وقوع رکود اقتصادی ضعیف شد، این گروه بزرگترین کاهش تولید خود از روزهای آغازین پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ را انجام داد. طبق توافق اوپک پلاس، هدف تولید نفت این گروه برای نوامبر دو میلیون بشکه در روز پایین برده شد که سهم ۱۰ عضو اوپک از این کاهش تولید، حدود ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز بود.

اما خیلی از تولیدکنندگان اوپک به ویژه آنگولا و نیجریه به سبب عدم ظرفیت کافی برای تولید بیشتر که ناشی از سرمایه گذاری ناکافی یا در مورد نیجریه، سرقت نفت بوده است، قادر به تولید برمبنای سهمیه تعیین شده نبودند.

تولید ۱۰ عضو اوپک که در توافق اوپک پلاس مشارکت دارند، برمبنای ماه به ماه ۷۲۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و تولید این گروه ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایین تر از هدف تولید نوامبر ماند. این کسری تولید در اکتبر، ۱.۳۶ میلیون بشکه در روز بود. در نتیجه تولید پایین تر از سطح هدف گذاری شده، نرخ پایبندی اوپک به توافق اوپک پلاس، در نوامبر به ۱۶۳ درصد رسید.

دیدار مجازی وزیران اوپک پلاس یکشنبه هفته آتی برای بازنگری سیاست تولید این گروه برگزار می گردد و انتظار نمی رود سیاست فعلی تغییری داده شود.

طبق نظرسنجی رویترز، عربستان سعودی در نوامبر تولیدش را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با اکتبر کم کرد و بزرگترین کاهش تولید بعدی مربوط به امارات متحده عربی و کویت بود. الجزایر حدود نیمی از تولیدی که وعده داده بود را انجام داد و عراق که دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک است و خواهان افزایش سهمیه تولید شده است، تولید خودرا در نوامبر چندان پایین نبرد.

هر دو کشور آنگولا و نیجریه تولیدشان را در نوامبر زیاد کردند اما هر دو کشور پایین تر از سهمیه شان نفت تولید کردند. نیجریه با صادرات بالاتر نفت فورکادوس، بزرگترین افزایش تولید اوپک را داشت.

تولید نفت لیبی، ایران و ونزوئلا که هر سه از مشارکت در کاهش تولید اوپک معاف هستند، تغییر چندانی نداشت.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه به بازار انجام می گیرد و برمبنای آمار کشتیرانی است که توسط منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکت های رصد کننده نفت کش ها مانند پترولجستیک و اطلاعات فراهم شده توسط منابع در شرکت های نفتی، اوپک و شرکت های مشاوره تهیه می شود.

منبع:

1401/09/11
13:31:25
0.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز