قنات های محلات روی ریل بازسازی

قنات های محلات روی ریل بازسازی به گزارش ام آی جی تی، مرکزی سرپرست جهاد کشاورزی محلات اظهار داشت: بازسازی 9 قنات شهرستان محلات در حال انجام می باشد.


امیر عربی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در ۹ ماهه اخیر مکاتباتی با فرماندار، نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و استان در ارتباط با وضعیت منابع آبی داشتیم.
وی با اشاره به اینکه سال جاری وضعیت آب شهرستان نگران کننده بود و در سه سال گذشته بارندگی در محلات از سطح نرمال کمتر بود، اضافه کرد: بافت خاک محلات بگونه ای است که در صورت کمترین بارندگی، قنات ها پر آب می شود و از آنسو نبود بارندگی روی قنات ها تأثیر منفی می گذارد. زمانی که بارندگی سالانه بیشتر از ۲۰۰ میلی متر باشد، قنات ها پر آب می شوند.
وی ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته توسط فرماندار و نماینده شهرستان و حمایت های استان توانستیم یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای قنوات و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای کانال های آبیاری تأمین نماییم.
عربی اظهار داشت: متاسفانه در سیل مردادماه، کانال های آبیاری روستای لریجان خسارت عمده ای دید و به قنات های چهار روستا صدمه وارد شد که در پیگیری های اخیر توانستیم از محل بودجه مدیریت بحران، دو میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای این بخش جذب نماییم. ۴۰۰ میلیون تومان برای قنات لاگز، ۳۵۰ میلیون تومان برای قنات روستای طایقان، ۳۵۰ میلیون تومان برای قنات روستای آتشکوه، ۳۵۰ میلیون تومان برای قنات روستای ور علیا و ۳۰۰ میلیون تومان هم برای جاده های بین مزارع دشت سیلار (مزارع باقرآباد) دریافت شد.
وی ادامه داد: از اعتبارات فنی اعتباری صندوق توسعه پشتیبانی از بخش کشاورزی هم یک ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت که آنرا بین چهار روستا تقسیم کردیم. خصوصیت این اعتبار بگونه ای است که باید ۱۵ درصد سهم خودیاری روستا هم جمع آوری شود. هدف از این خودیاری، احساس مسئولیت در حوزه نگهداری از قنات هاست.
وی افزود: بزرگترین دغدغه ما در محلات بخش آب است که مهم ترین آن در حوزه روستاهاست. روستای آتشکوه در سیل سال ۹۷ هم درگیر بود بنابراین نخستین اعتبار تخصیص یافته به آتشکوه تعلق گرفت و پیمانکار تعیین شد که مشغول به کار شده است.
عربی اظهار داشت: برای روستاهای یکه چاه، گلچشمه و خورهه مدارک مورد نیاز و خودیاری جمع آوری و برای پیمانکار ارسال شده است. از محل اعتبارات استانی برای سیمانی کردن کانال آبیاری روستای محمدآباد به طول ۴۰۰ متر، مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان تخصیص یافته است که پیمانکار آن هم مشخص شده است، در مجموع برای بازسازی ۹ قنات اقدام شده که اتفاقی بی نظیر در این چند سال است.
عربی با اشاره به اینکه بخشی از اعتبارات ما مانند اعتبار خشکسالی هنوز محقق نشده است، اظهار داشت: برای این منظور ۱۰ قنات را معرفی کرده ایم که به صورت میانگین برای هر قنات اعتبار ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومانی پیشبینی می شود. انتظار ما اینست که ۳ الی ۴ میلیارد تومان اعتبار در این بخش تخصیص پیدا کند. از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری هم سهمی برای شهرستان در نظر گرفته خواهد شد که مبلغ آن مشخص نشده است.
وی ادامه داد: در اعتبارات استانی هم در ابتدای تخصیص هستیم و پیشبینی می شود بیشتر از یک میلیارد تومان به شهرستان اختصاص پیدا کند. در مجموع، سال جاری سال خوبی برای لایروبی قنوات و پوشش انهار خواهد بود. درخواست جهاد کشاورزی از روستاها اینست که نظارت و سرکشی به پیمانکاران داشته باشند و خویش را در این امر شریک بدانند تا بتوان از اعتبار موجود بهره برداری مناسبی کرد.
عربی در ارتباط با پشتیبانی از طرح های نوین آبیاری اظهار داشت: متقاضیان برای پیاده سازی آبیاری تحت فشار در مزارع، تا ۸۰ درصد طرح وام بلاعوض دریافت می کنند و این کار با نظارت جهاد کشاورزی، نظام مهندسی و مهندسی خاک و آب جهاد کشاورزی صورت می گیرد. البته برای مساحت زمین، حداقل هایی وجود دارد. سال جاری برای بیشتر از ۵۰ هکتار، درخواست آبیاری تحت فشار داشته ایم که درخواست ها جهت بررسی به نظام مهندسی ارسال شده است.

وی در ارتباط با طرح کشت قراردادی گندم اظهار داشت: طرح کشت قراردادی گندم برای پشتیبانی از کاشت این محصول در نظر گرفته شده است. در این طرح، کشاورزانی که کار تولید گندم آبی را انجام می دهند، با رفتن به سایت gtc.ir و دریافت اپلیکیشن و ثبت نام در آن، سطح زیر کشت خویش را مشخص کرده و قرارداد خویش را با اداره غله منعقد می کنند.
سرپرست جهاد کشاورزی محلات اظهار داشت: در این طرح علاوه بر مشوق های قبلی، بابت تحویل هر تن گندم از جانب کشاورز، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان هزینه حمل و نقل به کشاورز پرداخت می شود، همینطور در این روش کشاورز می تواند ۵۰ درصد هزینه کود خویش را بعد از تحویل گندم پرداخت کند و بیمه محصولات خویش را هم از همین طریق انجام دهد.
منبع:

1401/09/20
15:05:23
0.0 / 5
349
تگهای خبر: آب , بیمه , تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز