رئیس اتاق ایران:

بخش تولید نباید قربانی تامین انرژی شود

بخش تولید نباید قربانی تامین انرژی شود به گزارش ام آی جی تی، خراسان رضوی رییس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: توسعه اقتصادی از مسیر فعالیت موثر در بخش مولد محقق می شود و دستیابی به چنین موردی هم در سایه حمایت واقعی و اصولی از این حوزه ممکن خواهد شد. پشتیبانی از تولید نه در شعار بلکه در عمل می تواند گره گشای بخش قابل توجهی از معضلات موجود باشد.غلامحسین شافعی در پنجاهمین نشست هیات نمایندگان اتاق خراسان رضوی ضمن اشاره به تعطیلی گسترده صنایع در ایام اخیر به علت چالش انرژی و اولویت گرفتن سایر بخش ها در تخصیص گاز و برق اظهار نمود: بنگاه های اقتصادی مولد و حوزه های صنعتی که بنیان اقتصاد و معیشت جامعه به آن وابسته است، نباید نخستین قربانیان بحران در قسمت تأمین و تخصیص انرژی و ناکارآمدی های مدیریتی در پیشبینی این چالش ها باشد.

وی اضافه کرد: سال هاست که در مورد نیازهای زیرساختی تولید و موانع کوچک و بحران های بزرگ برای فعالان این حوزه هشدار داده می شود اما دریغ از آن اقدام اساسی و بنیادین که این نگرانی ها را مرتفع سازد و از تکرار هر سال قطعی یا محدودیت مصرف انرژی برای صنایع جلوگیری کند.

شافعی با اشاره به اینکه موضوع ایجاد محدودیت یا حتی قطع برق در تابستان و تکرار همین بحث برای گاز در زمستان، صنایع را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد، بیان نمود: جبران خسارت های ناشی از توقف خطوط تولید، عدم ایفای تعهدات در برابر مشتریان داخلی و خارجی و تضعیف حوزه صادرات، اغلب به آسانی امکان پذیر نیست و عملا شاهدیم که با تداوم و تکرار این وضعیت در سالهای اخیر، بدنه بخش تولید و بنگاه های اقتصادی ما تضعیف شده و گریز سرمایه رقم خورده است. این ابهام جدی برای فعالان اقتصادی وجود دارد که به تناسب ادعاها یا سخنانی که در مورد پشتیبانی از تولید عنوان می شود، درجه و اعتبار این بخش در عمل نزد متولیان امر چه میزان است که نه عزمی برای اصلاح این وضع وجود دارد و نه اراده ای برای جبران خسارت ها. به واقع اگر پشتیبانی از تولید در اولویت برنامه های اقتصادی می باشد، نباید برای چندمین سال پی در پی چراغ صنعت به علت کمبود برق خاموش و یا خط تولید به واسطه بحران گاز از مدار فعالیت خارج می شد.

بخش خصوصی خواهان اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار است

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در قسمت دیگری از اظهارات خود بیان نمود: بارها عنوان شده که کشور نیازمند افزایش سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی و حتی ممانعت از گریز سرمایه هاست اما آیا آنچه در عمل رخ می دهد، خلاف این هدف گذاری ها نیست؟

وی افزود: به دفعات از اهمیت معیشت مردم، ارتقاء سطح رفاه عمومی و افزایش اشتغال سخن به میان آورده شده اما آیا بخش مولد که رابطه مستقیمی با این موضوعات دارد، آن توجه و حمایت لازم را دریافت می کند؟ خسارتی که بنگاه های تولیدی ما امروز بر اثر برخی تصمیمات مخل محیط کسب و کار متحمل می شود، در آینده بر معیشت مردم اثرات سوء باقی خواهد گذاشت.

شافعی از تسلسل مشکلات در قسمت تولید در سالهای گذشته سخن گفت و بیان نمود: آنچه امروز بعنوان «بحران» در قسمت انرژی اعلام می شود، در سالهای گذشته هم گریبانگیر بخش های مختلف بوده و در آن مقاطع هم صنایع و بنگاه های تولیدی ما تاوانش را پرداخت اما منطق حکم می کرد که از پس آن چالش ها تدبیری هم اتخاذ شود ولی با همان نگاه که مشکلات امروز را به فردا حواله می کند، هم اکنون بحران ها و مشکلات جدی تری را شاهدیم. نگرانیم که توانی برای بخش تولید ما باقی نماند.

وی تصریح کرد: ما هم اذعان داریم که تأمین انرژی بخش خانگی در فصل سرد بک لزوم مهم می باشد اما مدیریت انرژی نباید به معنای قطع فعالیت بخش های مولد و تخصیص برق و گاز آن به سایر حوزه ها تلقی شود. از همین حالا باید برای سال آینده و سنوات پیش رو اقدامات لازم انجام بگیرد تا این اتفاقات تلخ تکرار نشود.

شافعی اضافه کرد: بخش خصوصی درخواست رعایت قوانین مصوب کشور را دارد و این مطالبه ای به حق است. طبق ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، در زمان کمبود انرژی، قطع برق و گاز واحدهای تولیدی نباید در اولویت قرار گیرد و در صورت ایجاد لزوم برای اتخاذ چنین تدبیری، می بایست نحوه جبران خسارت این قطعی ها و کمبودها برای واحدهای تولیدی و صنعتی پیشبینی و سپس پرداخت گردد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، وی به تعطیلی حدودا ۱۰ روزه صنایع در خراسان رضوی به واسطه تشدید بحران گاز و برق اشاره و تصریح کرد: بنگاه های اقتصادی این استان با وجود چالشی که متحمل شده اند، باید مالیات، بیمه، حقوق کارکنان و خسارت مشتریان خویش را نیز متقبل شوند. درخواست صریح ما احتساب و جبران خسارت های وارده به این بخش در کوتاه ترین زمان امکان دارد. این در اصطلاح جبران مافات (به همان روالی که در قانون تاکید شده) باید بموقع انجام گیرد تا حکم «نوشداروی بعد از مرگ سهراب» را پیدا نکند.
1401/11/02
12:14:34
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز