مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی؛

پرونده پالایشگاه های پارس جنوبی بسته می شود

پرونده پالایشگاه های پارس جنوبی بسته می شود ام آی جی تی: مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی درباره ی اجرای این پروژه عظیم توضیح داد و از راه اندازی کامل پالایشگاه این فاز تا پایان امسال آگاهی داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی را میتوان ایستگاه پایانی پالایشگاه های میدان گازی پارس جنوبی برشمرد. قبل از ساخت این مجتمع، ۱۲ پالایشگاه با دریافت گاز از بخش دریا و فرآورش آن، گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می شد، اما با عنایت به این که ۴ سکوی دریایی فاز ۱۴ به مدار آمدند و انجام کارهای اجرایی آغاز توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، با احتمال افزایش تولید، نیاز به ایجاد ظرفیت پالایشی در این منطقه روزبه روز حیات تر می شد. بر همین مبنا دولت سیزدهم عزم خویش را برای تکمیل ساخت پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی متمرکز کرد و انتظار می رود تا آخر سال جاری شاهد تکمیل این پالایشگاه باشیم.
بر همین اساس همزمان با روی کار آمدن سومین ردیف شیرین سازی سیزدهمین پالایشگاه پارس جنوبی، محمدمهدی توسلی پور، مجری فاز ۱۴ در شرکت نفت و گاز پارس، در گفتگو با خبرنگار «شانا» در رابطه با ساخت این پالایشگاه توضیحاتی را بیان کرد که در ادامه می خوانیم.
با توجه به این که بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی در آستانه بهره برداری رسمی قرار دارد، لطفاً بفرمایید طح توسعه فاز ۱۴ شامل چه بخش هایی می شود؟
طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به دو بخش خشکی و فراساحل تقسیم می شود. بخش خشکی این طرح شامل تأسیسات پالایشگاهی است و بخش فراساحلی شامل ۴ سکوی گازی (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری)، ۴۴ حلقه چاه و دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ است که گاز را از دریا در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل کنگان به پالایشگاه منتقل می کند و در عمل فرایند شیرین سازی گاز را در قسمت خشکی انجام می دهد.
با توجه به اولویت بندی طرح های پارس جنوبی در سالهای پیشین و سیاست وزارت نفت در خصوص پیشگیری از عدم النفع برداشت گاز از این میدان مشترک، به کنسرسیوم فاز ۱۴ ابلاغ گردید تا بخش فراساحل را سریع تر وارد مدار کند تا تولید از این طرح را شروع نماییم. بر این اساس، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ دو سکوی فراساحلی این طرح به بهره برداری رسید و تا آخر سال ۱۳۹۸ هم دو سکوی دیگر وارد مدار تولید شد و بدین سان روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی از این طرح تولید می شود.
تاکنون چه میزان گاز از این فاز ساخته شده است؟
تولید تجمعی گاز فاز ۱۴ تا به امروز قریب ۶۲ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.
ارزش سرمایه گذاری فاز ۱۴ پارس جنوبی چه مقدار بوده است؟
ارزش قراردادی و سرمایه گذاری در قسمت حفاری، سکوهای دریایی، خطوط لوله و تأسیسات خشکی ۵.۲ میلیارد دلار بوده که از جانب شرکت ملی نفت ایران تأمین و پرداخت شده است.
بخش خشکی فاز ۱۴ چه خصوصیت هایی دارد؟
پالایشگاه فاز ۱۴ سیزدهمین و آخرین پالایشگاه پارس جنوبی است که به روزهای افتتاح خود نزدیک می شود. با بهره برداری از این پالایشگاه، پرونده طرح های توسعه ای در قسمت پالایشگاهی پارس جنوبی بسته می شود.
محصولات این پالایشگاه مشابه طرح های دو فازی پارس جنوبی شامل روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان به منظور تزریق به خط لوله سراسری، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن ال پی جی است.
در طول یکسال گذشته سه ردیف شیرین سازی این پالایشگاه راه اندازی گردید، آیا چنین رویه ای در پالایشگاه های پارس جنوبی سابقه داشته است؟
خیر، خوشبختانه با عنایت به مأموریتی که وزارت نفت برای ما تعیین کرده بود، توانستیم از سال ۱۴۰۰ تابحال سه ردیف گازی پالایشگاه را عملیاتی نماییم. نخستین ردیف شیرین سازی گاز در اسفندماه ۱۴۰۰، دومین ردیف آبان ماه ۱۴۰۱ و سومین ردیف هم از دیماه ۱۴۰۱ به راه افتاده است و در تلاش هستیم تا فعالیتهای اجرایی آخرین ردیف شیرین سازی پالایشگاه هم در آینده نزدیک تکمیل شود.
سهم ساخت داخل در اجرای بخش پالایشگاهی این فاز چه میزان بوده است؟
اجرای بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ دقیقا با تشدید تحریم های غرب ضد ایران آغاز شد، همان گونه که بنظر می رسید شرکای خارجی از عرضه خدمات به ما خودداری کردند، با این وجود توانستیم پالایشگاه فاز ۱۴ را بدون حضور شرکتهای خارجی با استفاده از توان فنی و تخصصی نیروهای ایرانی تکمیل نماییم. در بحث ساخت تجهیزات هم سهم بخش داخل حدود ۷۰ درصد است که یک رکورد در ساخت پالایشگاه های پارس جنوبی به حساب می آید. باید این را اضافه کنم که شرکتهای خارجی که بعضی از تجهیزات پالایشگاه را از آنها خریداری نموده بودیم و برپایه قرارداد باید مسئولیت راه اندازی تجهیز را به عهده می گرفتند و هنگام راه اندازی در کنار نیروهای ایرانی حاضر می شدند، به علت تحریم ها از اجرای این قسمت از قرارداد خودداری کردند و ما با استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان کار را پیش بردیم. در ابتدا نگرانی زیادی بابت استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان به علت حساسیت تجهیزات به کار رفته در پالایشگاه داشتیم، اما حالا که یک سال از طریق اندازی اولین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه می گذرد، شاهد موفقیت شرکتهای داخلی هستیم. باآنکه در ابتدا، فعالیتهای این بخش مقداری سخت و زمان بر بود، اما در راه اندازی ردیف های بعدی کار با سرعت قابل توجهی پیش رفت و توانستیم بدون حضور شرکتهای خارجی همه واحدهای پالایشگاهی را وارد مرحله تولید نماییم.
شرکت ملی نفت استانداردهای سخت گیرانه ای در اجرای پروژه های نفتی و گازی خود دارد، با عنایت به اینکه برای اولین بار از توان شرکتهای دانش بنیان در راه اندازی ردیف های پالایشگاهی فاز ۱۴ استفاده کردید، تجهیزات به کار رفته تا چه حد مطابق با استانداردهای نفت است؟
در اجرای استانداردها انعطاف نداریم. کار حساس است و کوچک ترین اشتباه علاوه بر هزینه های مالی، هزینه های جانی هم بر ما تحمیل می کند. وزارت نفت به هیچ عنوان تمایلی ندارد که با بخشایش در اجرای استانداردها به علت تحریم ها، جان انسان ها را به خطر بیندازد، همینطور سبب آلودگی محیط زیست و نهایتا کاهش عمر مفید پالایشگاه و سکوهای دریایی شود. صنعت نفت ایران همواره تحریم بوده است، اما ما سعی کردیم که حداقل انحراف ها را نسبت به طراحی و مشخصات پروژه ها داشته باشیم. تاکید می کنم شرکت ملی نفت به هیچ عنوان انعطافی در این مسائل ندارد، امکان دارد تحت شرایطی ناچار شویم در بحث مسائل مالی و مدت زمان اجرای پروژه ها انعطاف داشته باشیم اما در رابطه با مسائل فنی خیر. باید به این مورد توجه داشته باشید که فعالیتهای بخش های خشکی و دریا با فشار گاز بیشتر از ۱۲۰ بار و میزان بالای گاز گوگرد اجازه انعطاف به پیمانکار را نمی دهد. نگرانی از شرایط تحریم سبب نمی شود تا از تجهیزات غیراستاندارد در پروژه ها استفاده نماییم. ازاین رو به همه سازندگان تا وقتی که استاندارد تجهیزات خویش را از جانب شرکت ملی نفت دریافت نکرده باشند، به هیچ عنوان اجازه راه اندازی پروژه داده نشد و نخواهد شد. همان گونه که گفتم اولین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ وارد مدار شد و نزدیک به یک سال است که این تجهیزات در مدار تولید هستند، ما دیگر مثل گذشته به علت نبود شرکتهای خارجی در زمان راه اندازی تجهیزات، نگرانی نداریم و می توانیم با اطمینان بالا تجهیزات مان را راه اندازی نماییم.
چه مقدار سازه در اجرای بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ به کار گرفته شده است؟
تأسیسات خشکی پالایشگاه فاز ۱۴ در زمینی به مساحت ۱۷۰ هکتار از جانب چهار عضو از هشت عضو کنسرسیوم به رهبری شرکت ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) اجرا شده است. بعضی از احجام به کار رفته در این پالایشگاه شامل ۴۰ هزار تن نصب سازه های فلزی، حدود ۶ هزار کیلومتر کابل اندازی معادل مسافت ایران تا کشور آلمان، ۳ میلیون اینچ قطر لوله کشی، ۳۶۰ هزار مترمکعب بتن ریزی معادل ۶ برابر سازه بتنی برج میلاد تهران است.
در راه اندازی پالایشگاه چه میزان به مؤلفه های زیست محیطی توجه شده است؟
وزارت نفت برنامه جامعی تحت عنوان جمع آوری گازهای همراه پالایشگاه های سیزده گانه پارس جنوبی را در دستور اجرا دارد که این طرح درحال مطالعه است. فاز ۱۴ هم از این طرح مستثنی نیست و امیدوارم بزودی منابع مالی این طرح تأمین شود و شاهد کاهش میزان فلرینگ در منطقه پارس جنوبی باشیم.
اما در مورد بخش هایی که به پالایشگاه فاز ۱۴ مربوط است، واحد ۱۲۹ تصفیه پساب پالایشگاه، وارد مدار ساخته شده است که بخش عمده ای از آلاینده های پالایشگاه را تصفیه می کند. مبحث بعدی طبق دستورعمل هایی که از جانب سازمان محیط زیست به ما ابلاغ گردیده، باید از آنالایزرهای پایش آنلاین در تمام کوره های پالایشگاه همچون واحد ۱۰۴، ۱۱۶ و هر آنچه که تحت عنوان دودکش های خروجی پالایشگاه است، استفاده نماییم که ما هم این دستورعمل را به پیمانکاران مان ابلاغ کرده ایم تا بتوانیم در هر لحظه آلاینده های خروجی بخش آب و هوا را اندازه گیری نماییم تا از بازه استانداردی خارج نشود و صدمه ای به محیط زیست نرسانیم. خوشبختانه بخش عمده ای از این دستورعمل اجرا شده و مابقی هم در آینده ای نه چندان دور به سرانجام می رسد.
در اجرای بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ چه تعداد نیروی انسانی به کار گرفته شده است؟
در مقاطع مختلف اجرای پروژه نیروهای فعال به فراخور اجرای پروژه متغیر بودند، ولی در اوج فعالیتهای اجرایی حدود ۹ هزار نفر نیروی کارگری از جنس کارگر ساده، متخصص و تکنسین مشغول به فعالیت بودند. هم اکنون حدود ۸ هزار و ۱۰۰ نفر درحال فعالیت هستند که با بهره برداری از پالایشگاه، جنس نفرات در عمل به سمت نیروهای بهره برداری و تعمیراتی تغییر خواهد نمود و به حدود هزار و ۱۰۰ نفر در دوره بهره برداری مانند سایر فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی خواهد رسید.
در طول پنج سال قبل هم هیچ حادثه منجر به جرح و فوت در اجرای پروژه نداشتیم که امیدوارم این روال تا پایان راه اندازی ادامه داشته باشد.
حال که به روزهای پایانی اجرای بخش پالایشگاهی فاز ۱۴ نزدیک می شویم، به نظر شما اجرای پروژه در قسمت دریایی سخت تر است یا خشکی؟
اجرای پروژه در هر دو بخش خشکی و دریایی دشوار می باشد، اما محدودیت ها در قسمت فراساحل به علت بدی آب و هوا بخصوص در ۶ ماه دوم سال کار در دریا را سخت تر می کند. از طرفی از نظر هزینه ای کار در قسمت فراساحل پرهزینه تر از بخش پالایشگاهی است، اما از نظر زمان اجرا، اجرای پروژه در قسمت دریایی زمان کوتاه تری نسبت به بخش پالایشگاهی دارد. البته ما به علت محدودیت های موجود در قسمت دریایی، تا جای ممکن سعی کردیم تمام فعالیت ها در قسمت خشکی را در یاردهای ساخت سکوها انجام دهیم تا هنگامی که سکوها و متعلقات آنها در دریا نصب می شوند با صرف زمان کمتری صورت گیرد. البته باید این را اضافه کنم که عملیات حفاری چاه ها در دریا کار بسیار پیچیده ای است. باید چاه ها از بستر ۷۰ متری دریا و حدود ۴ کیلومتر حفاری شوند که کار بسیار پیچیده و سنگینی است، با این وجود مدت هاست که شرکتهای داخلی ایرانی توانمندی بالایی در اجرای پروژه های حفاری در پارس جنوبی داشته اند و کار خویش را به خوبی انجام می دهند.
هم حالا ظرفیت تولید گاز میدان پارس جنوبی به ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است و در ایام سرد سال هم مصرف بخش خانگی و تجاری به ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز هم رسیده است، همین آمار حاکی از نقش مهم پارس جنوبی در تولید گاز ایران است.
بله همینطور است، میدان گازی پارس جنوبی میدان مشترک گازی میان ایران و قطر است، ازاین رو هر چه تولید از فازهای پارس جنوبی زودتر شروع شود به همان میزان به نفع ایران است. تولید فاز ۱۴ پارس جنوبی که معادل ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی در روز است، معادل مصرف نیمی از گاز مورد نیاز استان تهران در اوج مصرف است. ازاین رو توجه می کنید که ورود این میزان گاز به شبکه سراسری تا چه میزان سبب پایداری تولید گاز و افزایش رفاه شهروندان در قسمت خانگی و صنعتی می شود.


منبع:

1401/11/09
12:56:34
0.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز