انتقال آب دریا به یزد چند قدم نزدیک تر شد

انتقال آب دریا به یزد چند قدم نزدیک تر شد ام آی جی تی: پروژه انتقال آب از دریا به استان یزد هرچند چندین سال است که با چالش هایی دست به گریبان بوده، اما وعده مسئولان دولت سیزدهم حکایت از سرعت گرفتن اجرای این پروژه دارد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به یزد، اولین بار در سال ۱۳۹۲ مطرح و بعد از درنوردیدن چالش های زیست محیطی و شاخص هایی که مد نظر وزارت نیرو قرار داشت، در سال ۱۳۹۶ وارد مرحله جدید شد و پای سرمایه گذاران را به این پروژه کلان باز کرد. اما بعد از آن، تا حدی بلاتکلیف ماند تا این که در سال ۱۴۰۰ و بعد از پیموده شدن چالش هایی، وارد فاز اجرائی شد.
در نهایت سیدابراهیم رئیسی، پنج شنبه ۲۲ دی ۱۴۰۱ در جریان دومین سفر استانی خود به دارالعباده، دستور اجرای عملیات ابرطرح انتقال آب از خلیج فارس به یزد را صادر کرد. این طرح با هدف صنعت و کشاورزی پربازده و پشتیبانی از آب آشامیدنی مورد نیاز استان اجرا می گردد و مقرر است میزان اختصاص آب از خلیج فارس برای استان یزد ۲۵۰ میلیون مترمکعب باشد. برای اجرای کامل خط انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از محل حقوق دولتی معادن اختصاص یافته است.
طی چهار سال آینده میزان تولید آب توسط آب شیرین کن های کشور در جوار دریا شش برابر می شود. هم اکنون طرح انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در مجلس مصوب شده و مقرر شده است، عملیات اجرائی این طرح بزرگ در بخش دریا و آبگیرها با سرعت به اختتام برسد، برمبنای پیش بینی ها، خط دوم انتقال آب خلیج فارس تا سه سال آتی در مدار فعالیت قرار می گیرد.
از طرف دیگر، خط سوم انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی با محوریت استان اصفهان در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته است. برمبنای به روزترین اطلاعات این پروژه، عملیات اجرائی این خط از غرب بندرعباس شروع شده و آب شیرین کن ها در این ناحیه راه اندازی می شوند.
دولت پروژه انتقال آب به یزد و فلات مرکزی را اجرا می کند
محسن منصوری معاون اجرائی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهور نیز در آخرین صحبت های خود در این رابطه اظهار داشت: دولت با قدرت پروژه انتقال آب به استان یزد را اجرائی خواهد کرد، این پروژه در مراسمی با حضور رئیس جمهور شروع شده و با قدرت دنبال خواهد شد. در استان یزد بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان تامین منابع شده است تا در امر در کامل شدن تعهدات اقدامات لازم انجام گیرد.
بگفته وی پروژه انتقال آب به استان یزد با جدیت و قدرت اجرا می گردد و معتقد و مومن به انتقال آب به استان هستیم.
تمامی استانهای فلات مرکزی از آب دریا بهره مند می شوند
علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز اواخر سال قبل اعلام نمود: دولت تلاش می کند برای همه استانهای واقع در فلات مرکزی از دریا آب تامین کند، یزد، کرمان و اصفهان مقصد اصلی فاز دوم انتقال آب خلیج فارس هستند. در فلات مرکزی پیش تر خط اول انتقال آب به بهره برداری رسیده بود که البته امیدواریم با شروع به کار دومین تصفیه خانه این خط، میزان آب انتقالی نیز افزایش یابد.
وی با تکیه بر این که برای انتقال آب از خلیج فارس به صنایع استان اصفهان نیز یک خط دیگر در نظر گرفته شده است، اشاره کرد: به جهت اینکه استفاده صنایع استان اصفهان از آب دریا سریعتر صورت گیرد، در گام اول از خط دوم انتقال آب به این استان نیز آب انتقال داده می شود و به مرور با تکمیل خط سوم نیاز آبی این استان از خط سوم تامین خواهد شد. در استان سیستان و بلوچستان نیز پروژه انتقال آب ۸ درصد پیشرفت داشته است و عملیات اجرای آن به سرعت ادامه دارد.
به گفته ی ایشان، تلاش دولت این است که همه استانهای واقع در فلات مرکزی کشور بتوانند در آینده نزدیک برای مصارف صنعتی و عمومی از آب تصفیه شده دریا بهره مند شوند.
یک نمونه از پروژه هایی که می تواند زمینه تضمین تامین آب باکیفیت را به همراه داشته باشد، طرح خط انتقال آب از خلیج فارس به مرکز کشور با محوریت تامین آب شهر یزد است. طرحی که قرار بود، در ابتدا آب شیرین شده دریا را از خلیج فارس به صنایع مرکز کشور انتقال دهد ولی حالا یک کاربرد دیگر هم برای آن در نظر گرفته شده، مطابق جزییات این پروژه، مقرر شده است، طرح پشتیبان انتقال آب آشامیدنی از خلیج فارس به شهر یزد، در مواقع نیاز به عنوان دومین منبع تامین کننده آب این شهر از منابع سطحی وارد مدار شده و زمینه ارتقای تاب آوری پروژه های آبی یزد را مهیا کند.
هرچند که پیشرفت اجرای این پروژه چندان زیاد نبوده اما بنظر می رسد دولت عزم جدی برای اجرای این طرح دارد و باید دید که دولت تا چه میزان برای تحقق وعده های داده شده با حفظ مسائل زیست محیطی گام برمی دارد.
منبع:

1402/03/13
15:07:38
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز