با حضور رییس جمهور

فاز ۱۱ پارس جنوبی فردا افتتاح می گردد

فاز ۱۱ پارس جنوبی فردا افتتاح می گردد به گزارش ام آی جی تی، افتتاح پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی فردا با حضور رئیس جمهوری در دستور کار قرار دارد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، فاز ۱۱ پارس جنوبی که تنها فاز توسعه نیافته میدان مشترک پارس جنوبی است با تمرکز دولت سیزدهم و تکیه بر توان داخلی، به مرحله تولید گاز رسیده و فردا این پروژه رسما افتتاح می گردد.
تولید روزانه لااقل ۱۵ میلیون متر مکعب در روز سه سال زودتر از زمان پیشبینی شده، صرفه جویی در هزینه و زمان ساخت یک سکوی بزرگ به وزن بیشتر از ۳۰۰۰ تن و افزایش تولید میعانات گازی با این اقدام ابتکاری، جلوی عدم النفع چندین میلیارد دلاری در برداشت از این فاز را در سالهای آینده گرفت و توجه به بهره وری در اجرای پروژه های نفتی را به نمایش گذاشت.
ایران با وجود این که حدودا یک دهه دیرتر از قطر بهره برداری از میدان مشترک پارس جنوبی را شروع کرده و تنها ۳۰ درصد مساحت میدان را در اختیار دارد، اما امروز برداشت روزانه گاز و میعانات ایران از این میدان مشترک از قطر پیشی گرفته این در شرایطی است که در طرف قطری، عملا شرکتهای بزرگ نفتی جهان مالک بخشی از مخزن هستند و ایران با بزرگ ترین شرکتهای جهان نه کشور کوچک و کم جمعیت قطر رقابت می کند.
طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با هدف استخراج روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز درحال توسعه است که از خصوصیت های کلی طرح میتوان به حفاری ۲۴ حلقه چاه، ۲ سکوی تولیدی (هر یک به ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش، معادل ۲۸ میلیون مترمکعب در روز)، دو رشته خط لوله ۳۲ اینچ دریایی به همراه خطوط چهار اینچ تزریق منواتیلن گلایکول و تأسیسات اتصال به ورودی پالایشگاه فازهای ۶، ۷ و ۸ و فاز ۱۲ پارس جنوبی، طراحی، ساخت و نصب سکوی فشارافزایی برای حفظ و نگهداشت تولید و تأسیسات فشارافزایی به همراه متعلقات کامل در انتها اشاره نمود.
منبع:

1402/06/06
10:08:44
0.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز