اوجی:

ایران از سهمی که در میدان گازی آرش دارد نمی گذرد

ایران از سهمی که در میدان گازی آرش دارد نمی گذرد ام آی جی تی: به گزارش ام آی جی تی، وزیر نفت درباره ی آخرین وضعیت میدان گازی آرش اظهار داشت: با مذاکراتی که از طرف وزارت امور خارجه انجام شده انتظار داریم مباحث مربوط به این میدان با مذاکره با طرف کویتی حل و فصل شود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه هایی مانند ایران پلاست باعث شده است تا در جریان تازه ترین دستاوردهای صنعت پلاستیک طی یک سال اخیر قرار بگیریم.
وی اضافه کرد: ایران پلاست تنها یک نمایشگاه نیست، بلکه بحث ارائه توانمندی ها، تجهیزات و ادواتی که در این زمینه اتفاق می افتد، است. این رویداد فرصتی مطلوب برای تولیدکنندگان است در جریان توانمندی یکدیگر در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی و… قرار گیرند.
وزیر نفت با اشاره افزود: بغیر از ورود به موضوع پالایشگاه های فراسرزمینی، کار روی پتروشیمی های فراسرزمینی را هم با همت متخصصان و سازندگان توانمند در کشور آغاز نموده ایم.
اوجی در حوزه همکاریهای وزارت نفت با روسیه، اشاره کرد: حالا ما قرارداد توسعه هفت میدان بزرگ نفتی را با شرکت های بزرگ و توانمند روس داریم که فازهای نخست برخی از این میدان ها هم به تولید رسیده است. تفاهم نامه هایی هم در بخش بالادست و پایین دست با شرکت هایی همچون گازپروم روسیه داریم که امیدواریم این تفاهم نامه ها به زودی به قرارداد تبدیل گردد.
وی با اشاره به تازه ترین اقدام های وزارت نفت برای توسعه میدان آرش، اظهار داشت: همانطور که قبل از این نیز گفته ایم و وزارت امورخارجه هم قبل از این اعلام نموده است؛ جمهوری اسلامی ایران از سهمی که در میدان آرش دارد نخواهد گذشت.
وزیر نفت افزود: با مذاکراتی که از طرف وزارت امور خارجه انجام شده، مانند دیگر میدان های مشترک که با همسایگان از مسیر مذاکره توسعه می دهیم، انتظار داریم مباحث مربوط به این میدان را هم بوسیله مذاکره با طرف کویتی حل و فصل نماییم.
اوجی درباره ی تازه ترین اقدام ها درباره ی پتروشیمی میانکاله، تصریح کرد: هر طرحی که در کشور مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کرده باشد، عملیاتی می شود.
وی درباره ی صادرات میعانات گازی نیز اشاره کرد: فروش میعانات گازی یکی از دغدغه های این دولت در شروع کار خود بود؛ متأسفانه در دولت قبل نزدیک به ۷۸ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب داشتیم. پیشنهادهایی هم در این ارتباط داده بودند که مکاتبات وزیر پیشین نفت به رییس جمهوری پیشین و ابراهیم رئیسی، رییس دولت سیزدهم در خصوص خرید ۱۲ کشتی برای ذخیره میعانات گازی موجود است.
وزیر نفت افزود: با شروع به کار دولت سیزدهم و تلاش جهادی در وزارت نفت بازارهای مطلوبی را در این بخش پیدا کردیم، هم مصارف میعانات گازی در کشور افزوده شد و هم بازارهای بسیار مطلوبی در بخش صادرات پیدا کردیم.
اوجی اشاره کرد: تولید میعانات گازی ایران نزدیک به ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار بشکه در روز است و ما در بحث میعانات گازی بغیر از این که هیچ بشکه ای روی آب نداریم، تعهدها و مصارفی هم که در این بخش داریم بیش از تولیدمان است.
وی درباره ی برنامه دولت در حوزه تکمیل زنجیره ارزش اشاره کرد: در دو دهه گذشته توجهی از طرف دولت ها به ویژه در بخش زنجیره ارزش خصوصاً در بخش پتروشیمی انجام نشده بود و بیشتر سرمایه گذاری روی تولید مواد پایه یا صنایع مادر پتروشیمی انجام شده بود، اما در این دولت خوشبختانه طرح های زیادی را شناسایی کرده و مطالعات آنرا انجام داده اند و عملیات اجرائی برخی از این طرح ها نیز بیش از سوی بخش خصوصی شروع شده است.
وزیر نفت با اعلان اینکه بنا داریم تا پایان دولت سیزدهم تا جایی که امکان دارد وارد زنجیره ارزش شویم برای اینکه ورود به بخش زنجیره ارزش تحریم ناپذیر است، اظهار داشت: ورود در این بخش ها ارزآوری خوب، اشتغالزایی، جلوگیری از خام فروشی و تحقق اقتصاد مقاومتی را به همراه دارد.
اوجی با اعلان اینکه با وجود تحریم ها بیش از ۲۱۲ شرکت خارجی در این نمایشگاه شرکت کرده اند، اضافه کرد: دیگر کم کم تحریم ها برای صنعت نفت و گاز ایران بی مدلول و بی اثر می شود. ما به همت ۱۰ هزار متخصصی که در صنعت نفت داریم توانسته ایم به دستاوردهای خوبی در این بخش نائل شویم. در بحث صادرات هم هرجایی که اراده نماییم، صادرات را انجام می دهیم.
وزیر نفت در خاتمه اشاره کرد: رشد گروه اقتصادی نفت و گاز برمبنای اطلاعات بانک مرکزی، در ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ درصد بوده است که حاکی از بالاترین رشد اقتصادی نسبت به دیگر گروههای اقتصادی بوده، علت هم مشخص است برای اینکه تولید نفت و گاز و فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی بالا رفته است.


منبع:

1402/06/27
11:17:53
0.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز