تکمیل 90 درصد مخازن نیروگاهی کشور برای زمستان

تکمیل 90 درصد مخازن نیروگاهی کشور برای زمستان ام آی جی تی: به گزارش ام آی جی تی، مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از آماده باش کامل این شرکت برای تامین سوخت زمستانی آگاهی داد و اظهار داشت: اکنون بیش از ۹۰ درصد مخازن سوخت نیروگاهی کشور، تکمیل ظرفیت شده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، مرتضی عابدینی اظهار داشت: الان بیشتر از ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون لیتر سوخت در نیروگاه ها ذخیره شده که این عدد یک میلیارد و ۴۱ میلیون لیتر بیشتر از ذخیره سازی نیروگاهی پارسال و معادل ۹۰ درصد ظرفیت مخازن نیروگاهی کشور است.
وی ضمن اشاره به این که حمل روزانه سوخت به باقی نیروگاه ها هم در حال انجام می باشد، اضافه کرد: برخی مخازن ذخیره سازی نیروگاه ها در شرایط تعمیر و نگهداری به سر می برند که از وزارت نیرو خواستیم هر چه زودتر این تعمیرات را انجام دهند تا بتوانیم در فرصت باقیمانده، این مخازن را هم تکمیل نماییم.
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: از آغاز سال تا پایان مردادماه یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون لیتر نفت گاز بیشتر در مخازن نیروگاهی ذخیره شده که حاکی از رشد ۵۰ درصدی ذخایر نفت گاز نیروگاهی در سال جدید است. امیدواریم با ذخیره سازی مناسب انجام شده، کمبودی نداشته باشیم و آماده ایم در سخت ترین شرایط نیاز نیروگاه ها را تأمین نماییم.
عابدینی اضافه کرد: با تلاش همکاران شرکت گاز و افزایش تولید در پالایشگاه های گازی و برنامه ریزی منسجمی که در اورهال پالایشگاه های گازی بود، ذخیره سازی مناسبی انجام شده است. آمارها نشان داده است مصرف نفت گاز در پنج ماه سال، در نیروگاه ها ۷۰ درصد و مصرف نفت کوره ۳۶ درصد کاسته شده و معادل کاهش ۵۷ درصدی مصرف سوخت مایع در کشور است که ذخیره سازی شده است.
حمل بیشتر از ۱۰ میلیارد لیتر نفت گاز به نیروگاه ها در سال ۱۴۰۱
وی تاکید کرد: سال گذشته ۱۰ میلیارد و ۳۹۹ میلیون لیتر نفت گاز به نیروگاه ها حمل کردیم که ۵ میلیارد و ۹۷۹ میلیون لیتر ازسوی نفتکش های جاده پیما، ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر آن از راه خطوط انتقال فرآورده و ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر ازسوی کشتی ها انجام شده است.
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بیان نمود: سال گذشته بیشتر از ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر نفت کوره به نیروگاه های کشور منتقل شده که ۳ میلیارد و ۶۶۳ میلیون لیتر آن از راه نفتکش ها، ۲ میلیارد و ۶۷۰ میلیون لیتر آن از راه خطوط انتقال و یک میلیارد و ۳۱۱ میلیون لیتر از راه مخزن دارهای حمل ریلی بوده است.
در سال ۱۴۰۱، مخازن یک نیروگاه بیشتر از ۱۲ بار پر و خالی شد
عابدینی بیان نمود: سال گذشته در مجموع ۱۸ میلیارد و ۴۵ میلیون فرآورده به نیروگاه حمل شده است که بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۳۹۸ میلیون لیتر آن نفت گاز و ۷ میلیارد و ۶۴۵ میلیون لیتر نفت کوره بوده است.
وی اضافه کرد: شرایط سخت سال قبل را با عنایت به رشد مصرف گاز طبیعی و ناترازی تأمین گاز طبیعی با برگزاری نشست های پرشمار و فشرده روزانه و هماهنگی های میان دستگاهی مدیریت کردیم و نگذاشتیم هیچ نیروگاهی با کمبود روبه رو شود؛ روزانه ۸۰ میلیون لیتر نفت گاز خارج از بحث نیروگاهی در کشور مصرف داشتیم و مجبور بودیم نیاز را از مبادی جنوبی کشور منتقل نماییم و این تلاش ناوگان و مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود که برای نمونه سوخت نیروگاه شیروان و خراسان رضوی در شمالی ترین نقاط کشور را از راه ناوگان نفتکش با طی مسافتی ۱۹۰۰ کیلومتری از بندرعباس تأمین می کردیم. متأسفانه در بعضی حوادث رانندگان جانشان را از دست دادند، اما با تلاش شبانه روزی نگذاشتند سوخت رسانی با وقفه روبه رو شود.
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: خیلی از نیروگاه ها سال قبل بیشتر از چهار بار مخازنشان پر و خالی شد. مخازن نیروگاه شیروان ۱۲.۵ نوبت تکمیل ظرفیت و مصرف شد و باردیگر تکمیل کردیم. نیروگاه دماوند اگر وارد مصرف سوخت مایع شود، به تنهایی روزانه ۹ میلیون لیتر مصرف دارد که این حجم از عملیات، نیازمند برنامه ریزی دقیق در ناوگان، سیستم حمل و نقل و طراحی عملیات است.
عابدینی اضافه کرد: سال گذشته همینطور در روزهایی نیروگاه ها بالغ بر ۸۰ میلیون لیتر نفت گاز مصرف می کردند و همکاران مجموعه مدیریت عملیات و تأمین و توزیع و مناطق سی و هفت گانه با برنامه ریزی، تلاششان این بود هیچ نیروگاهی با کمبود فرآورده روبه رو نشود.
وی در تشریح اقدام های انجام شده در سوخت رسانی ایام اربعین و روزهای پایانی تابستان اظهار داشت: از سه، چهار ماه پیش از ایام اربعین، ذخیره سازی در تمامی انبارهای نفت بخصوص مناطق غربی که به خطوط لوله انتقال فرآورده متصل است، انجام شد و نشست های روزانه کارگروه سوخت رسانی مدیریت عملیات و تأمین و توزیع برای برنامه ریزی در رابطه با تأمین بنزین موتور زائرین و روزهای پایانی تابستان برگزار شد، همینطور ذخیره ای ویژه بعنوان پشتیبان برای این ایام تعیین کردیم.
مردادماه از مرز مصرف ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین در روز عبور کردیم
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ضمن اشاره به ثبت رقم مصرف ۱۴۱ میلیون لیتری بنزین در بعضی روزهای مردادماه اظهار داشت: خوشبختانه با انسجامی که مابین دو مجموعه تأمین و توزیع و عملیات وجود داشت، نگذاشتیم کمبودی حس گردد. میانگین روزانه مصرف بنزین مردادماه تابستان سال جاری به ۱۱۷ میلیون و ۴۴۰ هزار لیتر رسید.
عابدینی مقدار افزایش مصرف بنزین در کشور از آغاز سال ۱۴۰۲ تابحال را حدود ۱۲.۹ درصد اعلام نمود و اضافه کرد: این در شرایطی است که تولید بنزین در پالایشگاه های کشور ۱۰.۲ درصد افزایش پیدا کرده بود.
رشد ۲۲.۹ درصدی مصرف نفت سفید در سال ۱۴۰۲
وی در رابطه با مقدار تولید و مصرف دیگر فرآورده های اصلی کشور در سال ۱۴۰۲ بیان نمود: با عنایت به سیاستگذاری ها در واحدهای پالایشی برای تولید بنزین بیشتر، در تولید نفت سفید سال جاری ۳.۴ درصد کاهش داشتیم، اما در حوزه مصرف از آغاز سال تابحال در مقایسه با پارسال، ۲۲.۹ درصد رشد را شاهد بوده ایم.
رشد ۹.۶ درصدی مصرف نفت گاز غیر نیروگاهی
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی همینطور از رشد ۹.۶ درصدی مصرف نفت گاز غیر نیروگاهی در سال ۱۴۰۲ اطلاع داد و اظهار داشت: مصرف نفت گاز نیروگاهی و غیر نیروگاهی در مجموع از آغاز سال جاری ۲.۴ درصد کاهش یافته، در حالیکه تولید آن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱.۲ درصد رشد یافته است.
نفت کوره تولیدی کشور ۷.۵ درصد کاهش یافت
عابدینی تاکید کرد: همینطور در حوزه مصرف نفت کوره غیر نیروگاهی هم از آغاز سال شاهد ۸.۲ درصد کاهش و در تولید هم شاهد ۷.۵ درصد کاهش با عنایت به برنامه ریزی و سیاستگذاری های صنعت پالایش برای کاهش تولید نفت کوره در کشور بوده ایم.
وی در رابطه با ضرورت بهینه سازی مصرف سوخت در کشور اظهار داشت: لازم است بحث تقاضا را تحت کنترل دربیاوریم و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به این منظور در حوزه سیاست گذاری های مدیریتی و به کارگیری ابزارهای غیر قیمتی سرمایه گزاری نموده است، همینطور سال ۱۴۰۱، ۱۴۰۷ واحد از مصرف کنندگان فرآورده به گاز طبیعی دسترسی یافتند که معادل ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت مایع به همراه داشت.
۸۰ میلیارد تومان صرفه جویی روزانه با کاهش مصرف ۲ میلیون لیتری بنزین تهران
مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بیان نمود: اگر فقط روزی ۲ میلیون لیتر مصرف بنزین تهران کاهش پیدا کند، با احتساب قیمت فوب خلیج فارس بنزین (۴۰ هزار تومان) ۸۰ میلیارد تومان در روز صرفه جویی محقق خواهد گردید که می توانیم آنرا صرف توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی نماییم، اما لازم است مردم نتیجه عینی این سیاستگذاری ها را به صورت ملموس ببینند.
فعالیت ۱۵ هزار نفتکش در ناوگان حمل و نقل فرآورده کشور
عابدینی ضمن اشاره به این که مدیریت تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی سه بخش کلی حوزه تأمین که مسئولیت هماهنگی با پالایشگاه ها را دارد، همینطور برنامه ریزی در رابطه با نحوه توزیع در سرتاسر کشور و حوزه حمل و نقل را برعهده دارد، اظهار داشت: مدیریت تأمین و توزیع، مسئولیت حمل فرآورده از مبادی تأمین، انبارهای نفت و انتقال به انبارهای استراتژیک، مجاری عرضه، نیروگاه ها و مصرف کنندگان را عهده دار است که در این بخش، ۱۵ هزار نفتکش جاده پیما و ۳ هزار و ۵۰۰ مخزن دار ریلی و سه فروند کشتی حمل فرآورده (در خلیج فارس و دریای عمان) فعال می باشند. وی مهندسی فرآورده را از دیگر ابعاد مسئولیتی مدیریت تأمین و توزیع اعلام نمود و اضافه کرد: مهندسی فرآورده های نفتی، بررسی درخواست های مصرف کنندگان (عمده و جز) و بحث کنترل کیفی توزیع فرآورده و ذخیره سازی فرآورده در مجاری عرضه و انبارهای نفت از دیگر مسئولیت های این حوزه است. مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تاکید کرد: با تلاش همکارانم سال گذشته ۱۶ میلیارد لیتر ذخیره سازی فرآورده در نیروگاه های کشور انجام شد و با تلاش همکاران اجازه ندادیم نیروگاه ها با کمبود روبه رو شوند، در حوزه حمل و نقل هم باآنکه در سالهای قبل به علت چالش های مختلف، بخشی از ناوگان از سیستم سوخت بری خارج شده بود، اما با تلاشی که انجام شد، الان حدود ۱۵ هزار نفتکش فعال است. جوان سازی ناوگان فرآورده کشور با ورود ۲ هزار کشنده جدید عابدینی اضافه کرد: سال قبل یک هزار دستگاه کشنده را وارد ناوگان حمل فرآورده های نفتی کردیم، همینطور با توافقی که با بانک ملت انجام شد، توانستیم برای ۵۰۰ دستگاه نفتکش تسهیلات فراهم نماییم. طی توافق نامه ای هم که با شرکت ایران خودرو دیزل انجام شد، ۵۰۰ دستگاه کشنده از ایران خودرو دیزل تحویل گرفتیم و تحویل شرکتهای حمل و نقل شد که با سیاست جوان سازی ناوگان همه این اقدام ها انجام شد. به کارگیری ناوگان سبز انتقال فرآورده برای حمل بنزین / تزریق ۳ هزار کشنده جدید سبز به ناوگان انتقال فرآورده کشور او همینطور ضمن اشاره به مصوبات هوای پاک بیان نمود: متناسب با این مصوبه، ۶ هزار دستگاه نفتکش سبز (مجهز به تجهیزات طرح کهاب) را به منظور حمل بنزین از مبادی تأمین به سمت مجاری عرضه به کار گرفتیم. در برنامه داریم که ۳ هزار نفتکش جدید مجهز به طرح کهاب هم به ناوگان اضافه و ناوگان فرسوده را خارج نماییم و گامی برای بهینه سازی مصرف برداریم. مدیر تأمین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد: در بحث یکنواخت سازی الگوهای مصرف، با سیاستگذاری هایی که در مهندسی فرآورده دنبال و به مناطق سی وهفت گانه این شرکت ابلاغ گردید، مقرر شد مناطق به شکل یکنواخت بحث تأمین سهمیه مصرف کنندگان را عهده دار باشند، همینطور سال گذشته ۵۶ هزار بازدید از مصرف کنندگان عمده انجام شد تا اطمینان شود تقاضاها واقعی و متناسب با تولید آن بخش است. توزیع ۶۶ درصدی الکترونیکی گاز مایع در کشور عابدینی ضمن اشاره به این که مطابق بند «ب» تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ شرکت ملی پخش موظف شده است توزیع گاز مایع را به صورت الکترونیکی در سرتاسر کشور انجام دهد، خاطرنشان کرد: با جلسات برنامه ریزی شده با هماهنگی مدیریت های عملیات و تأمین و توزیع شرکتهای موزع و مسؤلان مرتبط از آغاز سال ۱۴۰۲ تابحال موفق شدیم ۶۶ درصد از گاز ال پی جی توزیعی را به صورت الکترونیک عرضه نماییم که یکی از اقدام های مؤثر در زمینه الکترونیک شدن زنجیره توزیع فرآورده است.


منبع:

1402/07/03
08:27:40
0.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز