محرابیان:

شبکه برق ایران و روسیه به هم متصل می شوند

شبکه برق ایران و روسیه به هم متصل می شوند ام آی جی تی: به گزارش ام آی جی تی، وزیر نیرو از اتصال شبکه برق ایران و روسیه اطلاع داد و اظهار داشت: مسیری که از نظر اجرایی بسیار آسان تر به نظر می آید و احتیاج به توسعه شبکه ندارد، مسیر آذربایجان است که کارهای مطالعاتی آن شروع شده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در حاشیه بازدید از جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ صنعت برق کشور مصرف برق صنعت از مصرف برق خانگی پیشی گرفت و امید است این روند ادامه یابد.
وزیر نیرو همینطور به تأمین برق بخش صنایع کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در این حوزه در تلاش هستیم در قسمت صنایع مصرف برق را در ساعت پیک و غیر پیک مدیریت نماییم به نحوی که برق صنایع در ساعات غیر پیک بدون محدودیت تأمین شود.
وی خاطرنشان کرد: این شیوه در تمامی کشورهای صنعتی بخصوص در فصل تابستان اعمال می شود.
وزیر نیرو ضمن اشاره به رشد ۱۱ درصدی تولید سیمان و هم رشد چشم گیر موجودی انبار در کارخانجات فولاد و صنایع انرژی، در رابطه با مبادله برق با کشورهای همسایه، اظهار داشت: صنعت برق کشور در کنار برنامه ریزی در زمینه مبادله برق با کشورهای همسایه و در مورد صدور خدمات فنی و مهندسی و کالاهای این حوزه برنامه های ویژه ای را پیشبینی کرده است.
محرابیان تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه با حضور مهمانان خارجی، از آن حکایت می کند که توجه به بازارهای جهانی و بخصوص بازارهای منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ کشور در مبحث مبادله برق تقریبا با تمام کشورهایی که مرز خشکی دارد تبادل برق را صورت می دهد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: الان در مراحل مطالعاتی به منظور پیشبرد پروژه مشترک با کشور قطر در این حوزه هستیم و امید است این پروژه در آینده نزدیک به مرحله اجرایی برسد.
وی در ادامه به افزایش راندمان نیروگاهی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از مهم ترین برنامه های نیروگاه های حرارتی و برق آبی اینست که این واحدهای نیروگاهی در طول سال تعمیر شوند تا در فصل تابستان به بالاترین ظرفیت تولید داشته باشند.
به گفته وی، در تابستان سالجاری، در صنعت برق بالاترین ظرفیت برق آبی را به کار گرفتیم به صورتی که تمام واحدهای برق آبی کشور در اقصی نقاط آماده تولید بوده است.
محرابیان در رابطه با برقراری شبکه برق ایران و روسیه و هم اثرات مثبت این امر، توضیح داد: اقدامات مطالعاتی اتصال شبکه برق ایران به کشور روسیه از راه سه مسیر شامل گرجستان، آذربایجان و ترکمنستان انجام شده است. مسیری که از نظر اجرایی بسیار آسان تر به نظر می آید و احتیاج به توسعه شبکه ندارد، مسیر آذربایجان است. خوشبختانه در این حوزه توافق بسیار خوبی با کشور جمهوری آذربایجان و روسیه صورت گرفته و این توافق منجر به این شد که بتوانیم از مسیر آذربایجان هرچه سریع تر شبکه های برق را متصل نماییم.
وزیر نیرو در ادامه اظهار امیدواری که حداکثر ظرف ۶ ماه آینده تبادل برق ایران، روسیه و آذربایجان به صورت مشترک آغاز شود. این طرح بسیار اقتصادی می باشد چونکه پیک مصرف ایران و روسیه با یکدیگر کاملا متفاوت می باشد. به عبارت دیگر زمان هایی که کشور روسیه بیشترین مصرف را دارد ایران کمترین مصرف را دارد و بالعکس.
وی افزود: با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی قانون بسیار خوبی به تصویب رسید بنام قانون مانع زدایی از صنعت برق که مواد بسیار خوبی همچون ماده سه و چهار را دارد؛ اما اجرای ماده ۱۰ این قانون در طول زمان با افزایش راندمان نیروگاه های کشور همراه می شود به عبارت دیگر یارانه سوخت را به انتهای زنجیره منتقل می کند و باعث می شود نیروگاه هایی که راندمان بالاتری دارند بتوانند دریافتی های بیشتری داشته باشند.
محرابیان در اینباره افزود: آیین نامه این امر تدوین شده و در هیئت دولت درحال تصویب است اما امسال بر مبنای حکم قانون بودجه با اصلاح نرخی که در سوخت نیروگاهی انجام شد این امر شروع شده به صورتی که نرخ سوخت نیروگاهی پارسال ۲۵ تومان بود، امسال به ۷۵ تومان رسیده است. این نرخ در نیروگاه ها توزیع می شود و سهم نیروگاه هایی که راندمان بیشتری دارند از این عدد بیشتر خواهد بود و بالعکس.

1402/08/24
15:42:57
0.0 / 5
283
تگهای خبر: آب , انرژی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز