رویترز اعلام كرد:

قیمت نفت خام بصره شكسته شد

قیمت نفت خام بصره شكسته شد به گزارش ام آی جی تی نفت خام بصره عراق در ماه نوامبر، با بالاترین تخفیف نسبت به قیمت های اصلی در یك سال اخیر به فروش رسید و محموله های نفت خام بصره، با رقابت از جانب نفت خام مكزیك مواجه شدند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر به نقل از رویترز، منابع تجاری گزارش دادند نفت خام بصره عراق در ماه نوامبر، با بالاترین تخفیف نسبت به قیمت های اصلی در یك سال اخیر به فروش رسید و محموله هایی كه بعد از برخورد طوفان های استوایی به سواحل خلیج آمریكا، به بازار بازگشتند، با رقابت از جانب نفت خام مكزیك روبرو شدند.
در عین حال، افت تقاضای آمریكا برای نفت خام عراق، مانع تلاش های دومین تولیدكننده بزرگ اوپك برای افزایش صادرات از بندر بصره در جنوب این كشور، به منظور جبران افت صادرات نفت از شمال عراق، شده است.
پس از این كه ۴ طوفان در ماه های آگوست و اكتبر، سبب اختلال در صدور نفت خام بصره به خلیج آمریكا شد، محموله های نفت خام بصره ارسال خویش را از سر گرفتند.
داده های جریان تجارت در تامسون رویترز، نشان داده است كه بیش از ۲۲ میلیون بشكه از نفت خام بصره باید در هر كدام از ماه های اكتبر و نوامبر، در ایالات متحده تخلیه می شدند كه این بالاترین حجم ماهیانه از تاریخ شروع ثبت این داده ها در ۲۰۱۵ است.
اما یك تاجر سنگاپوری اظهار داشت: بعضی از محموله های بصره به دلیل این كه نفت خام مكزیك، قسمتی از تقاضای آمریكا را تامین كرده، همچنان فروخته نشده است.
داده ها نشان داده است بعد از آنكه زلزله ها و طوفان سبب شد بزرگترین پالایشگاه مكزیك در بیشتر زمان های این ماه تعطیل باشد، واردات نفت خام مكزیك به آمریكا در ماه اكتبر به بالاترین نرخ ۴ ماهه، یعنی ۲۱. ۳ میلیون بشكه رسید.
این تاجر اظهار داشت: در حالی كه مقادیر بیشتری از نفت خام مكزیك، به دلیل تعطیلی پالایشگاه های این كشور به آمریكا فروخته شد، طوفان ها سبب شدند نفت خام بصره روی دریا بلاتكلیف بماند.
از سوی دیگر، پالایشگاه های آمریكا با افزایش تخفیف بین قیمت نفت خام تگزاس آمریكا و نفت خام دوبی خاورمیانه كه از ۱ الی ۲ دلار در ماه آگوست به ۳ الی ۵ دلار در ماه سپتامبر و بعد از آن رسیده بود، به خرید نفت خام وطنی كه قیمتی ارزان تر داشت، رغبت بیشتری نشان دادند.
در بارگیری های نوامبر نفت خام بصره، تخفیفات به ۳۰ تا ۷۰ سنت نسبت به قیمت رسمی برای هر بشكه، افزایش پیدا كرد. در ماه قبلی بسته به مقصد محموله، قیمت ها در بازه مثبت ۳۰ سنت تا منفی ۱۰ سنت از قیمت رسمی قرار داشت.
در بارگیری های ماه نوامبر، نفت خام سنگین بصره، افزایش قیمت ها نسبت به قیمت اصلی كمتر شد و به محدوده ۱۰ تا ۵۰ سنت رسید. این در شرایطی است كه افزایش قیمت برای نفت سنگین بصره در ماه گذشته، بین بشكه ای ۸۰ سنت تا ۱ دلار بود.
سوپر تانكر نیو اچیومنت كه ۲ میلیون بشكه از نفت خام بصره حمل می كند، از ۸ اكتبر در خلیج آمریكا پارك شده است. تخفیف های بزرگ نفت خام بصره، سبب جلب تقاضای پالایشگاه های آسیایی شده است.
 

1396/08/14
19:22:39
5.0 / 5
4871
تگهای خبر: پالایشگاه , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز