مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش خبر داد

۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ارتقای کیفی نفت کوره پالایشگاه ها

۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ارتقای کیفی نفت کوره پالایشگاه ها به گزارش ام آی جی تی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از پیگیری و اجرای «طرح جامع ارتقای کیفی نفت کوره پالایشگاه های نفت» کشور با 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری در پالایشگاه های نفت نه گانه کشور با بهره گیری از دانش فنی ایرانی و منابع داخلی واحدهای پالایشی آگاهی داد و اظهار داشت: مهم ترین مانع بر سر شروع عملیات اجرائی این طرح ها، مجوزهای سازمان حفاظت محیط زیست است که لازم است در این زمینه روند اعطای مجوزهای طرح هایی را که با اهداف محیط زیستی به عنوان تکلیف برعهده وزارت نفت می باشد، تسهیل و تسریع کند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، جلیل سالاری در تشریح دستاوردهای این صنعت در ۲۹ ماه گذشته از شروع به کار دولت سیزدهم اظهار داشت: بر طبق این طرح، ارتقای کیفی نفت کوره در پالایشگاه های کشور در دستور کار قرار گرفته و مقدار نفت کوره تولیدی در پالایشگاه های کشور کاهش پیدا می کند و به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر تبدیل خواهد شد.
وی با اشاره به این که این اقدام همسو با عمل به تکالیف وزارت نفت در عرصه قانون هوای پاک در اولویت قرار گرفته است، بیان کرد: با ایجاد این طرح، نشست های ده گانه کارگروهی ماهانه با حضور مدیران و اعضای هیئت مدیره واحدهای پالایشی در راستای برنامه ریزی برای نیازسنجی کشور در عرصه زنجیره پایین دستی، ایجاد ساختار پروژه و نحوه اختصاص منابع مالی داخلی واحدها بر طبق بند «ر» قانون بودجه سال ۱۴۰۲، در واحدهای پالایشی برگزار شده و در این جلسه ها روند اجرای این طرح ها و موانع و چالش های اجرای پروژه در واحدهای پالایشی بررسی می شود.
معاون وزیر نفت با تکیه بر لزوم اجرای طرح های بهینه سازی و کیفی سازی باتوجه به مصرف بیش از پیش سوخت در کشور اظهار داشت: در این زمینه لازم است سازمان ها نیز با وزارت نفت همکاری لازم را داشته باشند و در روند اجرای پروژه ها تسهیل گری کنند.
سالاری یکی از مهم ترین موانع اجرای طرح های کیفی سازی نفت کوره را اعطای مجوزهای سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود و اضافه کرد: این در حالیست که این پروژه ها از اساس برمبنای اهداف زیست محیطی تعریف شده و طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۳، قانون هوای پاک، همین طور برنامه هفتم توسعه به عنوان یک تکلیف برعهده وزارت نفت قرار گرفته است. یک سال است درگیر مکاتبات با محیط زیست هستیم، این در حالیست که وقتی واحد به بهره برداری رسید، بر طبق استانداردها می توان پایش های زیست محیطی را اجرائی کرد.
وی تاکید کرد: در این زمینه مذاکرات و جلسات مختلفی با سازمان حفاظت محیط زیست برگزار و پیشنهاد مستثنا شدن این طرح ها از محدوده شعاع ۳۰ کیلومتری نیز مطرح گردیده است و امیدواریم با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، مجوزهای زیست محیطی این پروژه ها به سرعت گرفتن شود، چونکه در صورت طولانی شدن روند اجرای پروژه، طرح به لحاظ ارزش اقتصادی گرفتار مشکل می شود و نوسان های نرخ ارز نیز پیمانکاران را در راه اجرائی پروژه گرفتار چالش های بیشتری خواهدنمود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به انتخاب شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به عنوان مشاور اجرای «طرح جامع ارتقای کیفی نفت کوره واحدهای پالایشی» با تأیید سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد اظهار داشت: طبق بند «ر» قانون بودجه سال ۱۴۰۲ شرکت های پالایشی نیز موظف می باشند ۴۰ درصد از سود پالایشی خودرا به اجرای این طرح های بهینه سازی اختصاص دهند که این منابع در بیشتر پالایشگاه ها اختصاص یافته و اخطار لازم به پالایشگاه های دیگر نیز درباره ی کاهش تخفیف خوراک داده شده است.
سالاری اضافه کرد: نحوه ی اجرای طرح های ارتقای کیفی نفت کوره بسته به مشخصات پالایشگاه ها متفاوت بوده و در این زمینه برنامه ریزی لازم با حضور تیم های فنی انجام شده است.
بومی سازی دانش فنی واحدهای پیچیده ارتقای کیفی نفت کوره برای اولین بار در ایران
وی با تکیه بر این که برای اولین بار دانش فنی پیچیده اجرای این واحدها در داخل کشور با بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان داخلی و تجارب گذشته بومی سازی شده است، بیان کرد: با استقرار دولت سیزدهم و از اولین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، ظرفیت ها را شناسایی و با شرکت های دانش بنیان داخلی جهت استفاده از دانش فنی داخلی در حوزه تبدیل نفت کوره به فرآورده های سبک تر مذاکره کردیم که عاقبت با بررسی های انجام شده درباره ی توان فنی شرکت های داخلی این مذاکرات به یک توافق نامه و اجرای مرحله آزمایشگاهی منجر گردید و عاقبت به سمت پروسه نیمه صنعتی حرکت کردیم.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از دیگر موانع بیرونی طرح را محدودیت های گمرکی برشمرد و اظهار داشت: در این زمینه پیشنهاد شده است یک گمرک اختصاصی برای حوزه صنایع نفتی و کالاهای اختصاصی ایجاد شود، چونکه معطل شدن کالاها در صف گمرک سبب طولانی شدن روند اجرای پروژه ها خواهد شد.
سالاری اضافه کرد: همین طور در حوزه استفاده از توان شرکت های داخلی نیاز است ظرفیت واقعی تولیدکنندگان داخلی مدنظر قرار گیرد و کالاها بموقع وارد پروژه ها شود و حتی در زمان ضرورت بتوانیم بمنظور تسریع در زمان بندی پروژه و اجرای تکالیف از ظرفیت منابع بیرونی نیز استفاده نمائیم که درباره ی این موارد جلساتی با گمرک و وزارت صمت برگزار شده است.
۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای زنجیره کامل ارتقای کیفی نفت کوره در واحدهای پالایشی ایران
وی منابع مالی موردنیاز برای اجرای کامل این طرح ها در پالایشگاه های کشور را در مجموع نزدیک به ۹ میلیارد دلار اعلام نمود و اظهار داشت: بدون توجه به زنجیره پایین دستی، اجرای این پروژه ها بصورت مرحله ای در بخش کیفی سازی و در گام اولیه، حدود ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت که عمده آن از محل منابع داخلی پالایشگاه ها تامین خواهد شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تاکید کرد: در کنار اجرای پروژه های بهینه سازی، اجرای دیگر پروژه های زیست محیطی نظیر خاموش کردن گازهای مشعل، بازیافت لجن ها، ایجاد فضای سبز کافی، تصفیه فاضلاب ها، استفاده از آب های خاکستری و کاهش مصرف آب همزمان با توسعه کیفی در دستور کار قرار گرفته است.
سالاری نفت اضافه کرد: در بعضی پالایشگاه های کشور طرح های افزایش ظرفیت در دستور کار قرار گرفته که در این طرح ها نیز هدف گذاری ما این است نفت خام به نفت کوره تبدیل نشود.
وی اشاره کرد: در اجرای پروژه های پالایشی ارتقای کیفی نفت کوره تعدادی از شرکت های دارنده دانش فنی خارجی نیز درخواست مشارکت با شرکت های دانش بنیان داخلی در پروژه ها را داشتند که در بررسی های اولیه مشخص شد توان فنی شرکت های ایرانی در این زمینه قابل رقابت است.1402/11/19
13:47:08
0.0 / 5
191
تگهای خبر: آب , پالایشگاه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز