افزایش ۸ میلیون مترمکعبی تولید گاز با بهره برداری از خط لوله جدید

افزایش ۸ میلیون مترمکعبی تولید گاز با بهره برداری از خط لوله جدید به گزارش ام آی جی تی، سرپرست خط لوله جدید فاز 16 پارس جنوبی اظهار داشت: با بهره برداری از خط لوله جدید فاز 16 پارس جنوبی امکان تولید پایدار گاز از این فاز به میزان 28.3 میلیون مترمکعب در روز فراهم گشته است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، نعمت الله شهرویی با اشاره به افتتاح خط لوله جدید این فاز اظهار داشت: این خط لوله بمنظور انتقال ۲۸.۳ میلیون مترمکعب گاز و میعانات گازی از سکوی فاز ۱۶ به پالایشگاه ششم پارس جنوبی برای انتقال پایدار گاز در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار گرفت.
وی افزود: باتوجه به قدمت خط لوله قبلی و مشکلاتی که وجود داشت، امکان تولید حداکثری گاز با ظرفیت اسمی از فاز ۱۶ نبود و ظرفیت انتقال گاز از سکوی فاز ۱۶ با خط لوله پیشین به حدود ۲۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده بود.
سرپرست خط لوله جدید فاز ۱۶ پارس جنوبی با اعلان اینکه بر این اساس تصمیم گرفته شد برای پایداری جریان گاز از فاز ۱۶ پارس جنوبی خط لوله جدیدی اجرا شود، تاکید کرد: طول این خط لوله ۱۱۵ کیلومتر است که ۱۱۰ کیلومتر آن دریایی است و اکنون بطور کامل اجرا شده و به بهره برداری رسیده است.
شهرویی اظهار داشت: با توجه به این که گاز تولیدی از فاز ۱۶ پارس جنوبی ترش است، باید جنس این لوله ها متفاوت باشد، بدین سبب تامین این خط لوله از خارج انجام شده است اما تمام مراحل اجرائی مانند جوشکاری و لوله گذاری در بستر دریا توسط پیمانکار داخلی بود.
وی افزود: برای تولید پایدار گاز در زمستان از فاز ۱۶ پارس جنوبی، از ۲۰ مهر امسال خط لوله دریایی را به بخش قدیم خشکی متصل کردیم و این خط لوله با ظرفیت ۲۸.۳ میلیون مترمکعب در روز در مدار قرار گرفت و با این اقدام ۸.۳ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور در دولت سیزدهم افزوده شد.
سرپرست خط لوله جدید فاز ۱۶ پارس جنوبی ارزش قرارداد ساخت خط لوله جدید فاز ۱۶ را ۱۶۰ میلیون یورو و مدت قرارداد را ۱۵ ماه اعلام و اظهار داشت: این کار با تاکید بر دانش و توانمندی پیمانکار داخلی انجام شده است.

1402/11/22
15:10:59
0.0 / 5
131
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز