رصد بر خط 40 درصد از برق مصرفی مشترکان برق

رصد بر خط 40 درصد از برق مصرفی مشترکان برق ام آی جی تی: مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از رصد 40 درصدی برق مصرفی مشترکان در شهر تهران بصورت بر خط آگاهی داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر مساله برق و ناترازی آن موضوعی چالش برانگیز که در تمامی ادوارد برای رفع آن سعی شده است تهران به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور بیشترین میزان مصرف برق را به خود مختص کرده است، کامبیز ناظریان مدیرعامل و رییس هیأت مدیره شرکت توزیع نیروی برق تهران در ارتباط با برنامه و طرح های جدیدی برای بهینه سازی مصرف برق در دستور کار برای پیک تابستان به مهر می گوید: خوشبختانه با عزم جهادی همه همکاران شاهد آن بودیم که طی تابستان سال جاری و سال قبل توانستیم باوجود افزایش شایان توجه مصرف برق، تابستان را بدون کوچک ترین مشکلی پشت سر بگذاریم. برای تابستان سال آتی نیز طرح های متنوعی طراحی شد و در حال اجراست.
وی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای گذر از پیک ۱۴۰۳ اشاره کرد: با تشکیل کارگروه های تخصصی، ۱۵۰ برنامه کلان با هدف گذر از پیک تابستان ۱۴۰۳ شهر تهران مشتمل بر یک هزار طرح نوسازی، توسعه و اجرائی تدوین شده و اجرای طرح های مزبور نیز شروع شده و امید داریم با اجرای این تدابیر و همراهی مشترکان شاهد پایداری شبکه برق پایتخت برای سومین سال متوالی باشیم.
این مقام مسؤول در ارتباط با پروژه های جدید برای بهبود عملکرد و کاهش احتمال قطعی برق افزود: با اقدامات انجام شده میزان بروز خاموشی های ناشی از حوادث در شهر تهران به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است و همین طور شبکه توزیع برق شهر تهران رکوردار کاهش تلفات شبکه توزیع در کل کشور است.
ناظریان افزود: همین طور تجهیز بیش از یک هزار و ۲۵۰ پست اتوماسیون منجر به آن شده است که در صورت وقوع حوادث احتمالی همچون بحران های جوی و وقوع خاموشی احتمالی، با اجرای مانورهای تخصصی زمان خاموشی مشترکان به حداقل برسد. همین طور مناطق ۲۲ گانه برق در شهر تهران نیز علاوه بر اجرای طرح های پایش شبکه و تأسیسات هرماه مبادرت به برگزاری مانورهای جهادی نیز کرده و با اجرای این مانورها نقاط قابل بهبود شبکه برق رفع عیب، تقویت و بهسازی می شود.
این مقام مسؤول در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای زیر زمینی شدن تجهیزات برق در شهر وجود دارد، اصلاً امکان پذیر است، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد از شبکه فشار متوسط و نزدیک به ۶۵ درصد شبکه فشار ضعیف توزیع تهران بزرگ شبکه زمینی می باشد. اصولاً فلسفه طراحی در شبکه توزیع تهران بزرگ که از ابتدا توسط مشاورین به نام بین المللی پایه گذاری شده است، ساختار شبکه زمینی بوده و همین مسئله در تمام سالهای قبل رعایت شده است به نحوی که شبکه فشار متوسط هوایی فقط در بعضی محدوده های حاشیه ای وجود داشته و در مرکز شهر وجود ندارد که آن هم به مرور با شبکه زمینی جایگزین خواهد شد.
وی در ارتباط با شبکه فشار ضعیف اشاره کرد: در مورد شبکه فشار ضعیف در ضمن سالهای قبل تمامی ۶۵۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف هوایی شبکه سیمی فشار ضعیف هوایی جمع آوری و با کابل های آلمینیومی خود نگهدار که ضریب ایمنی در حد کابل های زمینی را دارند جایگزین شده است که این اقدام تأثیری شایان توجه در کاهش تلفات انرژی و همین طور افزایش پایداری شبکه های هوایی در وضعیت نامساعد جوی داشته است. توسعه آتی شبکه تماماً بصورت شبکه زمینی می باشد.
ناظریان با اشاره به فرسوده بودن شبکه برق تهران و لزوم نوسازی آن افزود: یکی از مهم ترین برنامه های اجرائی این شرکت، بهبود شرایط، ارتقا و توسعه شبکه توزیع برق کلان شهر تهران بمنظور ارائه خدمات شایسته به بالای ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک برق در این شهر است در همین راستا حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از اعتبار سرمایه ای توزیع برق پایتخت در هر سال صرف بهینه سازی شبکه و همچون رفع فرسودگی شبکه می شود، جایگزینی کل شبکه سیمی فشار ضعیف فرسوده با کابل خود نگهدار، تعویض سالیانه بیش از ۱۲۰۰ پایه های شبکه و تعویض بیش از ۱۵۰ کیلومتر از کابل های فشار متوسط و فشار ضعیف فرسوده در هر سال همچون این اقدامات است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ افزود: همین طور با هدف افزایش پایداری و بهبود کیفیت خدمات خصوصاً در وضعیت پرباری، هر سال نزدیک به ۱۰۰ ترانس پربار و فرسوده در سطح شبکه برق شهر تهران با ترانس های جدید، جایگزین و تمامی پست های برق بصورت دوره ای بررسی، تعمیر و بهینه سازی می شود. تبدیل تابلوهای ۲۰ کیلوولت قدیمی و تابلوهای معمولی به تابلوهای کامپکت، جایگزینی کلیدهای سنتی با کلیدهای گازی، جایگزینی ترانس های معمولی با ترانس های کم تلفات و اصلاح انشعابات مشترکان شامل تعویض کابل های انشعاب و جعبه های ترمینال از دیگر کارهای انجام شده در امتداد اصلاح و بهینه سازی شبکه توزیع برق شهر تهران است.
وی در ارتباط با هوشمند سازی صنعت برق در استان تهران افزود: شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ بمنظور ارائه خدمات نوین به شهروندان تهرانی، استفاده از تکنولوژی های جدید و حرکت به سمت هوشمندسازی خدمات را بصورت جدی در دستور کار خود قرار داده است به شکلی که با اجرای طرح های مرتبط هم اکنون بیش از ۴۰ درصد از مصرف برق این کلان شهر در سمت مشترکان عمده بصورت هوشمند قابل رصد است.
به گفته این مقام مسؤول در همین راستا طی سال جاری با حضور وزیر نیرو برای اولین بار در کشور از رصدخانه شبکه برق و انرژی و مرکز راهبری و پایش هوشمند شبکه برق مشترکان شهر تهران نیز در این شرکت رونمایی شده و با راه اندازی این دو مرکز، رصد و پایش لحظه ای بار مصرفی شهر تهران با اولویت مشترکان بزرگ بصورت برخط امکان پذیر شده است.
وی افزود: علاوه بر راه اندازی مرکز راهبری و پایش هوشمند شبکه برق مشترکان، دو مرکز زیرمجموعه بمنظور پایش هوشمند مشترکان جنوب غرب و جنوب شرق تهران نیز شروع به کار کرده و به زودی دو مرکز مربوط به مناطق شمالی تهران نیز مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. از دیگر اقدامات باارزش این شرکت اجرای طرح اتوماسیون پست های برق است به شکلی که با بهره برداری از بیش از یک هزار و ۲۵۰ پست برق تحت اتوماسیون موفق شده این در این زمینه نیز مقام نخست کشور را کسب نماییم.
ناظریان اشاره کرد: هم اکنون حدود ۴۰ درصد از برق مصرفی در شهر تهران در مشترکان عمده بصورت برخط قابل رصد است.
وی در خاتمه در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از کنتورهای هوشمند در مدیریت مصرف برق تأثیر گذار است، اظهار داشت: بدون شک استفاده از کنتورهای هوشمند تأثیری شایان توجه در بررسی و بهبود رفتار مصرف انرژی مشترکان و کمک به مدیریت و توزیع بهتر انرژی خصوصاً در وضعیت پرباری همچون ایام تابستان دارد.


منبع:

1402/11/23
09:11:06
0.0 / 5
140
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز