با حضور وزیر نیرو

نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید

نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید به گزارش ام آی جی تی، سیستان و بلوچستان بزرگترین نیروگاه بادی شرق کشور بامداد امروز پنجشنبه در مسافرت وزیر نیرو به سیستان و بلوچستان افتتاح شد، این نیروگاه شامل ۲۰ توربین ۲.۵ مگاواتی است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا- با حضور وزیر نیرو و هیات همراه بزرگترین نیروگاه بادی شرق کشور با سرمایه گذاری بیشتر از ۵۶.۵ میلیارد یورو به افتتاح رسید.
نیروگاه بادی میل نادر به ظرفیت ۵۰ مگاوات شامل ۲۰ واحد توربین بادی ۲.۵ مگاواتی تیپ ۲ است، کار ساخت این نیروگاه در سال ۱۳۹۹ آغاز و بعد از انجام عملیات ساختمانی، انتقال به سایت و نصب تجهیزات، با حضور وزیر نیرو راه اندازی شد.
نیروگاه بادی میل نادر به مساحت تقریبی یک هزار هکتار در شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان و در شمال غرب زابل واقع شده است.
معاون فنی و مهندسی ساتبا از توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور اطلاع داد و بیان نمود: ساختگاه های مندرج در مناقصه ساخت ۱۷۵۰ مگاوات نیروگاه های بادی، کانال های باد شرقی کشور را پوشش داده که در جوار کشور افغانستان قرار دارد؛ در اصل این بادها از اختلاف ارتفاع بین دشت مرکزی ایران و ارتفاعات کشور افغانستان ناشی شده اند، ازاین رو ساختگاه های مدنظر در سه استان خراسان رضوی، جنوبی و استان سیستان و بلوچستان توزیع شده است.
علیرضا پرنده مطلق ضمن اشاره به برگزاری مناقصه عمومی برای مشخص شدن سرمایه گذاران متقاضی ساخت نیروگاه های بادی به ظرفیت مجموع ۱۷۵۰ مگاوات در سه استان در آینده نزدیک، تشریح کرد: در فاز اول توسعه سه هزار مگاواتی نیروگاه های بادی ظرفیت ۱۷۵۰ مگاوات در ۳۰ ساختگاه در استانهای سیستان بلوچستان، خراسان های رضوی و جنوبی در ظرفیتهای ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است که بازگشایی پاکت این مناقصه به زودی در ساتبا برگزار می گردد.
وی، مزایای بهره برداری از نیروگاه «میل نادر» در سیستان و بلوچستان را برشمرد و اظهار نمود: منطقه میل نادر از زمینهای همواری برخوردار می باشد و بررسی ها نشان داده است منحنی باد درحال وزش در میل نادر در زمان اوج بار مصرف برق کشور یعنی اواسط خرداد تا اواخر شهریور به بالاترین حد ممکن می رسد که می تواند پاسخگوی بخشی از نیاز برق منطقه در فصل گرم سال باشد.
معاون فنی و مهندسی ساتبا از توسعه نیروگاه های بادی در شرق کشور ضمن اشاره به تحولات اقتصادی و اجتماعی ساخت نیروگاه بادی میل نادر در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از زمان آغاز پروژه نیروگاه بادی میل نادر در این استان زیرساخت هایی همچون برق، مخابرات و جاده آسفالته وجود نداشت که با کمک دستگاههای اجرایی ذیربط ایجاد شدند و با پیشروی پروژه و بهره برداری آن، برای حدود ۲۶۰ نفر اشتغالزایی مستقیم و برای ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم بوجود آمده است، ضمن این که نیروهای کارگری، فنی و عمرانی برای توسعه نیروگاه های بادی در کل استان و کشور آموزش دیده شدند.
وی، منطقه میل نادر را مستعد و پر ظرفیت برای توسعه انرژی بادی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: منطقه میل نادر ظرفیت ساخت حداقل یک هزار مگاوات نیروگاه بادی را داراست و در منطقه رامشار هم فضای خوبی برای توسعه نیروگاه های بادی وجود دارد؛ علاوه بر این که باید اذعان کرد که شرق ایران مستعد تأمین یک سوم برق ایران با انرژی باد است.
پرند مطلق تصریح کرد: تمام نقاط میل نادر ظرفیت نصب توربین های بادی را داراست و اروپایی های آرزوی داشتن چنین مناطقی برای ساخت نیروگاه های بادی را دارند، ضمن این که ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی در این استان سبب رشد صنعت و توسعه پایدار سیستان و بلوچستان خواهد شد.
وی، سیستان و بلوچستان را مستعد صادرات برق به افغانستان در صورت تأمین زیرساخت خرید از جانب این کشور دانست و اظهار نمود: به راحتی میتوان با تشکیل مشوق هایی برای سرمایه گذاران در فرآیند برگزاری مناقصات، زمینه تشویق سرمایه گذاران برای توسعه ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی در این منطقه و صادرات آن به کشورهای همسایه و همچون افغانستان را فراهم نمود.1403/03/18
13:10:11
0.0 / 5
139
تگهای خبر: آموزش , انرژی , توربین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز