رشد نامتعارف مصرف برق در تابستان جاری

رشد نامتعارف مصرف برق در تابستان جاری به گزارش ام آی جی تی، سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: طبق آمار سالهای قبل انتظار داریم که میزان مصرف برق ۴ درصد افزایش یابد اما در تابستان جاری میزان تقاضای مصرف برق بیش از ۸ درصد بالا رفته و این رشد نامتعارف است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، مصطفی رجبی مشهدی مدیر عامل توانیر، اظهار داشت: با توجه به این که مصرف برق کشور از ۶۸۰۰۰ مگاوات در سال قبل و در همین روزها به رقم ۷۳۶۰۰ مگاوات در تیر ماه جاری رسیده که نشان میدهد عملاً گرفتار ناترازی هستیم.
وی درباب طرح مدیریت بار در صنایع اظهار داشت: صنایع به سه دسته تقسیم شده اند که در این قالب، صنایع کوچک ۹۰ درصد مشترکین صنعتی ما را می سازند که هیچ نوع محدودیتی برای تامین برق آنها وجود ندارد با این وجود باید با رعایت مدیریت مصرف خصوصاً در میان ساعات ۱۳ تا ۱۸ همکاری لازم را با صنعت برق کشور داشته باشند.
وی افزود: با هماهنگی و همکاری شرکت شهرک های صنعتی، صنایع متوسط و بزرگ با تغییر روز تعطیل به روزهای عادی وسط هفته و نیز انتقال مصارف بخش های انعطاف پذیر به ساعات غیر اوج بار، در این طرح مشارکت مطلوبی داشته اند.
سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: ۲۰ شهرک صنعتی در کشور بسیار بزرگ و پرمصرف هستند بطوریکه ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات مصرف برق دارند، بدین سبب برای مدیریت ناترازی، این صنایع با جابه جایی روز تعطیل با یک روز در وسط هفته، با صنعت برق برای تامین برق پایدار همکاری می کنند.
رجبی مشهدی تصریح کرد: حدود ۷۰۰ واحد صنعتی در کشور در رده صنایع انرژی بر و بزرگ قرار می گیرند که برمبنای ماده ۴ قانون مانع زدایی، این صنایع مکلف به راه اندازی نیروگاه به میزان حداقل ۱۰ هزار مگاوات هستند که هزار مگاوات از این مقدار را نیروگاههای تجدید پذیر می سازند.
سخنگوی صنعت برق افزود: تا این لحظه حدود ۱۶۰۰ مگاوات به تولید برق کشور بوسیله نیروگاههای احداثی بخش صنایع اضافه شده است.
رجبی مشهدی در عین حال منطقه تهران با ۳ استان تهران، البرز و قم را با بیشترین مصرف برق و استانهای شمالی را با پایین ترین میزان مصرف برق عنوان نمود و در همین زمینه خاطرنشان ساخت: مصرف برق استان مازندران منعطف بوده و متناسب با شرایط جوی نوسان دارد. بطوریکه مصرف ۵ هزار مگاواتی این استان با بارش باران به ۲ هزار مگاوات کاهش پیدا می کند بدین سبب حدود ۳ هزار مگاوات از مصرف برق استانهای مازندران و گلستان مربوط به سیستم های سرمایشی است.
مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به وجود حدود ۱۰ هزار مگاوات ناترازی در تولید و مصرف برق اظهار داشت: باید مصارف بخش های انعطاف پذیر را به ساعات غیر اوج بار منتقل نماییم. دراین زمینه مصارف صنایع و ادارات را با کاهش یا تغییر ساعت کار می توان مدیریت کرد.
رجبی مشهدی در آخر اشاره کرد: خوشبختانه برق بخش های مختلف را تا حالا با وجود ناترازی با موفقیت تامین کردیم و توانستیم انرژی پایدار داشته باشیم.


منبع:

1403/04/13
10:26:22
0.0 / 5
89
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز