آیا غرب می تواند از محصولات سبز چین دل بکند؟

آیا غرب می تواند از محصولات سبز چین دل بکند؟ ام آی جی تی: آمریکا و اروپا با هدف پشتیبانی از صنایع داخلی و کاهش اتکا به چین، تعرفه هایی را بر روی محصولات انرژی پاک چین وضع کرده اند اما آیا غرب از قدرت مالی کافی برای وارد نکردن محصولات سبز چین برخوردار است؟به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آمریکا و اتحادیه اروپا برای پشتیبانی از انتقال سبز و اطمینان از این که آنها می توانند تقاضای رو به رشد انرژی را برآورده کنند، سرمایه گذاری هنگفتی در توسعه انرژی سبز و بخش های فناوری پاک خود انجام داده اند. با این وجود، هر دو منطقه کاملا از وابستگی شدید به چین برای انرژی و فناوری پاک آگاه هستند، چونکه این غول آسیایی همچنان بر چندین بخش از عناصر خاکی نادر گرفته تا تولید ریزتراشه، تسلط دارد. این مورد سبب شده تا چندین قدرت غربی به فکر اعمال تعرفه و محدودیت برای واردات محصولات چینی بیفتند. با این وجود، خیلی از کارشناسان انرژی حالا این سوال را مطرح می کنند که آیا این رویکرد امکان دارد توانایی آمریکا و اتحادیه اروپا برای عبور به سمت انرژی سبز به سرعتی که امیدوار بودند را محدود کند، چونکه آنها باید به سرعت، انرژی سبز و ظرفیتهای تولید خویش را بالا برند تا از وابستگی به چین خلاص شوند.

تعرفه های جنجالی

دولت بایدن در ماه مه، به منظور حفاظت از مشاغل و تولیدکنندگان آمریکایی، تعرفه های جدید بالایی را بر واردات خودرو های برقی چینی، باتری های پیشرفته، سلول های خورشیدی، فولاد، آلومینیوم و تجهیزات پزشکی، وضع کرد. بایدن اعلام نمود شرکتهای چینی به لطف یارانه های فراهم شده توسط دولت چین که به آنها مزیت ناعادلانه ای در بازار بین المللی می دهد، نیازی به کسب سود ندارند. بایدن اظهار نمود: تا وقتی که رقابت منصفانه باشد، کارگران آمریکایی می توانند از هر کسی پیشی بگیرند و رقابت کنند. اما رقابت برای مدت طولانی، منصفانه نبوده است. دولت چین سال ها، پول دولتی را به شرکتهای چینی سرازیر کرده است. این رقابت نیست، این تقلب است.

بسیاری از تعرفه ها تا سال ۲۰۲۶ اجرایی نمی شوند و به این ترتیب، به آمریکا فرصت می دهند تا تولید خویش را افزایش داده و ظرفیت انرژی پاک خویش را بالا برند. با این وجود، تعرفه ها می توانند سبب افزایش قیمت شوند، چونکه شرکت ها برای عرضه محصولات انرژی پاک کافی بدون همان مزیت های تولید کم هزینه و یارانه های بالای دولتی مانند تولید در چین، مبارزه می کنند. این تعرفه ها ظرف سه سال آینده، به تدریج اعمال خواهند شد. انتظار می رود آنها به پیشگیری از ورود موج جدید خودرو های برقی ارزانقیمت چینی به بازار آمریکا کمک کنند و خودروسازان آمریکایی را که مدلهای برقی خویش را معرفی می کنند، رقابتی نگه دارند. نرخ تعرفه واردات سلول های خورشیدی در سالجاری، دو برابر شده و به ۵۰ درصد می رسد، در حالیکه تعرفه محصولات فولادی و آلومینیومی چین ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و تعرفه باتری های لیتیوم یونی خودروی برقی از ۷.۵ درصد، به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

تنبیه پرهزینه چین

آمریکا از زمان معرفی «قانون کاهش تورم» در سال ۲۰۲۲، جهش ها و پیشرفت هایی را در زمینه انرژی سبز انجام داده است. تحت این قانون، میلیاردها دلار برای توسعه بخش های انرژی های تجدیدپذیر و فناوری پاک، اختصاص یافته و حتی سطوح بالاتری از سرمایه گذاری خصوصی را به این صنعت جذب کرده است.

اکنون، کارشناسان انرژی نگران هستند که اعمال چنین تعرفه های سنگینی بر محصولات چینی، می تواند اهداف «قانون کاهش تورم» را تضعیف کند و پیشرفت قابل توجهی را که در دو سال قبل انجام شده است، از مسیر خارج کند.

مسائل مشابهی در اتحادیه اروپا، بعد از اعمال تعرفه های موقت بر خودرو های برقی چینی توسط کمیسیون اروپا، به علت یارانه ناعادلانه چین، مشاهده شده است. تعرفه های جدید بر خودرو های برقی چینی، به صورت متوسط حدود ۳۱ درصد است که بسیار بالاتر از تعرفه برای واردات خودرو های معمولی است. در حالیکه انتظار می رود این تعرفه ها به توسعه سریع تولید انرژی سبز در آمریکا و اتحادیه اروپا کمک نماید و از اشتغالزایی حمایت کند، اما می تواند مانع از سرعت پیاده سازی پروژه های برقی و انرژی های تجدیدپذیر و همینطور محرک افزایش قیمت های مصرف کننده شود.

اعمال این تعرفه های سنگین، حتی اگر بر افزایش مشاغل انرژی و تولیدی آمریکا و کاهش اتکا به چین تأثیر داشته باشد، بدون شک گذار سبز را گران تر و دشوارتر می کند. دولت ها در سراسر دنیا، باید اولویت های خویش را در مورد انرژی سبز در نظر بگیرند. در حالیکه دولت پکن برای پنهان کردن تاکتیک های تجاری غارتگرانه اش کاری انجام نداده است، چین اجزا و فناوری مورد نیاز برای تسریع انتقال سبز جهانی را فراهم می آورد. این در واقع سبب شده است که خیلی از کشورهای جهان برای انرژی، حمل و نقل و وسایل الکترونیکی خود بشدت به چین وابسته باشند. حدود ۸۰ درصد سلول های خورشیدی جهان و ۶۰ درصد توربین های بادی، خودرو های الکتریکی و باتری ها، در چین ساخته می شوند که نشان داده است این کشور چقدر برای گذار سبز جهانی اهمیت دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، وضع تعرفه های گمرکی بر چین توسط بایدن یک حرکت قوی سیاسی بوده است که حامیانی را به خود جلب کرده است. وعده افزایش مشاغل آمریکایی، همیشه برنده خواهد بود و این اقدامی است که بسیاری آنرا برای رقابت با ترامپ ضروری می دانستند. با این وجود، اثر بلندمدت این حرکت، که امکان دارد فورا توسط رای دهندگان قابل مشاهده نباشد، هزینه های بالاتری برای مصرف کنندگانی خواهد بود که مجبور به پرداخت یارانه به شرکتهای انرژی پاک داخلی برای تولید اجزای مورد نیاز برای گذار سبز هستند. هنوز معلوم نیست که آیا این تعرفه ها منجر به احیای مجدد تولید در آمریکا و اروپا خواهد شد یا خیر، اما احیانا تسریع گذار سبز را در کوتاه مدت تا میان مدت، محدود می کند.

منبع:

1403/04/16
12:11:43
0.0 / 5
83
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز