خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق

خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق به گزارش ام آی جی تی، مدیرعامل آلومینیوم المهدی اظهار داشت: فاز اول نیروگاه اختصاصی ما با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات پارسال در مسافرت دور دوم رئیس جمهور شهید راه اندازی شد و با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تأمین برق به صورت کامل برطرف می شود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حمید رجب پور، در مراسم آغاز فاز اجرایی و تکمیل پروژه راه اندازی، تجهیز و راه اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ و افتتاح انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینا در شرکت آلومینیوم المهدی، با اعلان اینکه این مجموعه وظیفه ی تولید شمس با ارزش آلومینیوم را برعهده دارد، اظهار نمود: با افزایش ظرفیت تولید این محصول، المهدی می تواند باعث ارزآوری و اشتغال زایی بیشتر برای استان و کشور شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید این شرکت برای سالجاری به میزان ۱۷۰ هزار تن برنامه ریزی شده است و با اقدامات درحال انجام، این رقم افزایش خواهد داشت، اظهار داشت: انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینای افتتاح شده که این انبار نقش بسزایی در پیشگیری از هدر رفت پودر آلومینا دارد و این سالن نگهداری پودر با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی در مدت زمان یک سال ساخته شده است.
رجب پور با اعلان اینکه تولید هوای فشرده برای تولید آلومینیوم یکی از شروط اساسی بوده و این واحد تولیدی سالیان سال با مشکل تأمین هوای فشرده روبه رو بوده است، اظهار نمود: با برنامه ریزی و تأمین سرمایه برای این پروژه موفق شدیم فاز اجرایی و تکمیل پروژه راه اندازی، تجهیز و راه اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ این شرکت را آغاز نماییم.
وی با تکیه بر این که هدف از اجرای این پروژه افزایش ظرفیت تولید هوای فشرده به میزان ۳۰ هزار متر مکعب در ساعت است و این پروژه با سرمایه گذاری دو میلیون دلار ارزی و ۳۵۰ میلیارد تومانی ریالی تا انتهای سال جاری به بهره برداری می رسد، اظهار داشت: برای تأمین کمپرسورها قرار داد آن منعقد شده و تا چند ماه آینده وارد سایت می شود و سایر اقلام مورد نیاز شامل تابلوهای برق، ترانس ها در داخل کشور درحال تأمین است.
مدیرعامل آلومینیوم المهدی اضافه کرد: با عنایت به برخی محدودیت ها در شبکه برق استان و نیاز مبرم صنعت آلومینیوم به تأمین برق پایدار بخصوص در فصل تابستان، ازاین رو این شرکت با سرمایه گذاری ۲۳۵ میلیون یورویی در مرداد ماه ۱۴۰۱ به منظور افزایش اطمینان از تأمین برق پایدار و جلوگیری ازضررهای مختلف ناشی از قطع برق، نیروگاه اختصاصی سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی را در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در محوطه المهدی برنامه ریزی و اجرا کرد که فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات با حضور وزیر صمت در بهمن ماه سال قبل در مسافرت دور دوم رئیس جمهور شهید راه اندازی شد.
به قول وی با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تأمین برق به صورت کامل برطرف می شود و حتی مازاد تولید برق هم خواهیم داشت که به شبکه توزیع سراسری بر خواهد گشت و این امر اقدام بزرگی در جهت توسعه این صنعت خواهد بود.
المهدی مساله برق را در مجموعه خود حل کرد
در ادامه این مراسم، مهدی دوستی - استاندار هرمزگان، هم با اعلان اینکه مجموعه المهدی جزو مجموعه هایی است که شاهد رشد تولید در آن بوده ایم و توانسته است مساله برق را در مجموعه خود حل کند، اضافه کرد: تولیدات صنعتی استان ۱۰ میلیون تن رشد داشته است درصورتیکه در شروع دولت کل تولیدات صنعتی هرمزگان ۶ میلیون تن بوده در انتها ۱۴۰۲ به ۱۶ میلیون تن رسیده است و در زنجیره معدن هم ۱۱ میلیون تن افزایش داشته ایم که اتفاق بزرگی است.
وی با اعلان اینکه مجموع صادرات استان هرمزگان در شروع دولت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که بخشی از آن مربوط بنزین بود؛ اظهار داشت: طی سالهای قبل بنزین از سبد محصولات صادراتی استان حذف شده که با این وجود در انتهای سال ۱۴۰۲ صادرات ما بیشتر از سه میلیارد رسیده است که رشد ۱۰۵ درصدی را نشان داده است.
دوستی با اعلان اینکه مجموع سرمایه گذاری های استان روی کاغذ ۷۵۱ هزار میلیارد تومان است که تمام مجوزها برای آن صادر شده و عموما پیشرفت آنها زیر ۵ درصد است اما ۳۵۳ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری شروع شده با پیشرفت فیزیکی بیشتر از پنج درصد داریم، اضافه کرد: ضمن این که طی دولت سیزدهم ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است.
وی با تکیه بر این که کماکان سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار راهبرد اصلی دولت در استان است، اظهار داشت: یکی از موضوعات استان ایجاد توسعه در صنعت فولاد است که برای حل محدویت های حوزه سنگ آهن مگنتیت، بروی زنجیره هماتیت تمرکز کرده ایم و امروز به بیشتر از ۸۰۰ میلیون تن ذخایر سنگ آهن هماتیت رسیده ایم که می تواند چالش تأمین سنگ آهن را به حداقل برساند.
استاندار هرمزگان با اعلان اینکه با تلاشهای انجام شده تا سال ۱۴۰۴ مجموع تولیدات استان هرمزگان بر پایه سنگ آهن هماتیت از ۱.۵ میلیون تن به ۳.۵ میلیون تن خواهد رسید، اظهار داشت: ضمن این که بهره برداری از نیروگاه اتمی ۵ هزار مگاواتی سیریک چالش صنعت استان در حوزه تأمین انرژی را مرتفع خواهد نمود.
دوستی با اشاره آغاز اکتشافات معدنی در پهنه های امید بخش استان از کشف ذخایر جدید سنگ آهن مگنتیت هم اطلاع داد و اظهار داشت: خروج مواد معدنی کشف شده در هرمزگان از استان ممنوع شده است چون که معتقدیم به جهت اینکه اشتغال و ارزش افزوده محصولات اکتشافی به استان برسد باید فرآوری محصولات در استان انجام شود
منبع:

1403/04/19
14:41:30
0.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز