قیمت سوخت در تونس و عربستان افزایش یافت

قیمت سوخت در تونس و عربستان افزایش یافت به گزارش ام آی جی تی تونس به منظور كاهش كسری بودجه، برای دومین بار در شش ماه گذشته قیمت های سوخت را افزایش داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، وزارت انرژی، معادن و انرژی تجدیدپذیر تونس اعلام نمود قیمت هر لیتر بنزین از ۱. ۷۵ دینار به ۱. ۸ دینار افزایش خواهد یافت كه ۲. ۸۵ درصد افزایش را نشان داده است.

قیمت دیزل ۰. ۰۵ دینار افزایش یافت و هر لیتر دیزل با سولفور اندك به ۱. ۵۶ دینار و قیمت هر لیتر دیزل معمولی به ۱. ۲۸ دینار رسید.

قیمت گاز جهت استفاده مسكونی و گرمایش از ۷. ۴ به ۷. ۷ دینار رسید كه اولین افزایش در هفت سال اخیر بود.

دولت تونس در ژوییه قیمت سوخت را به میزان ۶. ۷ درصد افزایش داده و از ۱. ۶۵ به ۱. ۷۵ دینار رسانده بود.

تونس برای پیشبرد اصلاحات اقتصادی كه با وام دهندگان بین المللی برای كاهش هزینه عمومی توافق كرده است، با دشواری روبروست.

پیش بینی شده است كسری بودجه دولت تونس از ۶ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ به ۴. ۹ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد كند. بودجه ۳۶ میلیارد دینار (۱۴. ۵۵ میلیارد دلار) برای سال ۲۰۱۸ در اوایل دسامبر تصویب گردید كه شامل بسته تدابیر مالی برای كاهش كسری بود.

عربستان سعودی هم افزایش قیمت بنزین را با هدف بهره وری استفاده از انرژی روز دوشنبه اجرایی كرد. گفته شده قیمت فروش هر لیتر اكتان ۹۱ از ۰. ۷۵ ریال به ۱. ۳۷ ریال و قیمت هر لیتر اكتان ۹۵ از ۰. ۹۰ به ۲. ۰۴ ریال افزایش خواهد یافت اما نرخ دیزل برای كامیون ها بدون تغییر می ماند.

بر اساس گزارش رویترز، این كشور تحت برنامه مالی بلندمدت جدید در بودجه سال ۲۰۱۸، روند حذف یارانه های مجموعه ای از محصولات انرژی را آهسته خواهد نمود.

ملك سلمان رسما اعلام نمود كه تاریخ تعیین شده برای حذف كسری بودجه دولت از هدف اولیه سال ۲۰۲۰ به سال ۲۰۲۳ موكول خواهد شد تا از فشار بر رشد اقتصادی كاسته شود. در نتیجه، برنامه مالی جدید قیمت های داخلی بنزین و دیزل را به تدریج در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ بر مبنای قیمت های بین الملی تعیین خواهد نمود. تحت برنامه قدیمی كه دسامبر گذشته انتشار یافت، قرار بود همه محصولات انرژی تا سال ۲۰۲۰ بر اساس قیمت های جهانی، قیمت گذاری شوند. 

1396/10/11
20:29:15
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: انرژی , بنزین , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز