زنگنه: همه ریسك های امضای قراردادهای جدید نفتی را می پذیرم

زنگنه: همه ریسك های امضای قراردادهای جدید نفتی را می پذیرم ام آی جی تی: وزیر نفت با اشاره به امضای دومین قرارداد نفتی در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی اظهار داشت: امضای این قراردادها ریسك دارد كه باید بپذیریم و من در راس همه این ریسك ها را می پذیرم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در مراسم امضای قرارداد بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره برداری میادین نفتی آبان و پایدار غرب بین شركت ملی نفت ایران و شركت های زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی ایران ضمن ابراز شادمانی از امضای قرارداد مذكور در آخرین روزهای سال اظهار داشت: در این قرارداد برخی از اتفاق ها نخستین هستند. این قرارداد برای توسعه دو میدان مشترك نفتی در ایلام كه در حال تولید هستند، امضا شده است و طرحی كه انجام می گردد برای افزایش تولید توسط تكنولوژی IOR است.

وی اضافه كرد: اگر این قرارداد اجرا نشود در طول ۱۰ سال ۲۸ میلیون از این دو میدان برداشت خواهد شد اما اگر اجرایی شود ۶۵ میلیون به برداشت از این میدان اضافه می گردد و تولید از آن به ۱۰۵ میلیون بشكه می رسد. ۶۵ میلیون اضافه چهار میلیارد دلار سود برای كشور به همراه دارد.

وزیر نفت با بیان این كه طرح توسعه میدان های آبان و پایدار غرب در یك منطقه نسبتا محروم است، اظهار نمود: در این قرارداد برای اولین بار یك شركت معتبر روسی برای توسعه میادین نفتی ایران حضور یافته است. البته پیش از این برای خرید خدمات فنی و نفتی با روس ها توسعه داشتیم اما این قرارداد اولین قرارداد برای اجرای تولید نفت در قالب IPC است و امیدوارم آخرین قرارداد نباشد.

زنگنه با تاكید بر این كه مذاكرات برای امضای این قرارداد خیلی سخت بود، اظهار داشت: من به دو طرف تبریك می گویم. اگر سخت كوشی آنها نبود نمی توانستیم به نتیجه برسیم.

به گفته وی، مذاكرات با دیگر شركت های روسی همچون گازپروم نفت، تات نفت و... ادامه دارد.

وزیر نفت با اشاره به حضور یك شركت ایرانی در قرارداد مذكور اظهار داشت: در این قرارداد یك شركت E&P ایرانی حضور دارد و دومین قراردادی است كه در قالب IPC امضا می گردد.

زنگنه با تاكید بر این كه افزایش بازیافت در این قرارداد مساله بسیار مهمی است، اظهار داشت: دوره این قرارداد ۱۰ ساله است و امیدواریم طی این ۱۰ سال راه حل های جدیدتری برای افزایش تولید پیدا نماییم.

وی در ادامه با اشاره به حمایت های مجلس شورای اسلامی از وزارت نفت اظهار داشت: امروز ظهر كار مجلس در سال ۱۳۹۶ تمام شد اما حضور تعدادی از نمایندگان مجلس نشان از توجه آنها دارد. البته مسیر طولانی وجود دارد كه این قرارداد نافذ شود و چندین مصوبه باید برای آن دریافت شود.

وزیر نفتی با تاكید بر این كه سال ۹۷ برای وزارت نفت سال پركاری است، اظهار داشت: در این قرارداد بخش ساخت داخل بسیار پررنگ است و شركت های ایرانی در بخش حفاری و قسمت های دیگر علاوه بر حضور ۲۰ درصدی شركت دانا نقش پررنگی دارند.

زنگه در انتها اظهار نمود: امضای این قراردادها ریسك دارد كه باید بپذیریم و خودم در راس همه ریسك ها را می پذیرم.
1396/12/24
17:42:45
5.0 / 5
5080
تگهای خبر: تولید , نفت , وزارت نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز