كمبود سرمایه، سد پالایشگاه سازی ایران در كشورهای دیگر

كمبود سرمایه، سد پالایشگاه سازی ایران در كشورهای دیگر ام آی جی تی: حدودا دو سال از انتشار اخباری در خصوص مذاكره ایران با كشورهای مختلف برای مشاركت در ساخت پالایشگاه در این كشورها گذشته است، خبری كه بعد از انتشار حدودا به دست فراموشی سپرده شد و حالا مشخص شده به نظر می رسد مشكلاتی كه در زمینه تامین منابع مالی این پروژه ها وجود دارد، سد راه به تحقق پیوستن آن ها شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، یكی از اهداف حضور در پالایشگاه های خارجی فروش تضمین شده نفت خام و واردات فرآورده های نفتی در صورت نیاز است كه برخی كشورهای تولید كننده نفت همواره در حال انجام آن هستند. به عبارت دیگر برای افزایش صادرات نفت باید در خارج از كشور تقاضا تولید كرد تا با استفاده از آن، فروش بلندمدت نفت كشورمان تضمین شود. یكی از رایج ترین و مطمئن ترین روش ها برای افزایش صادرات سرمایه گذاری در پالایشگاه های خارج از كشور است.
در این راستا زمستان دو سال پیش بود كه مدیرعامل شركت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از مذاكره با ۶ كشور مالزی، اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و هند برای مشاركت در ساخت و خرید سهام پالایشگاههای نفت خام اطلاع داد و با بیان این كه ایران با مالزی در ساخت یك پالایشگاه نفت با ظرفیت پالایش روزانه ۲۵۰ هزار بشكه با ۳۰ درصد سهام، مشاركت دارد، اظهار داشت: شركت مالزیایی درصدد توسعه پالایشگاه در قالب پتروپالایشگاه است و تا حدودی با اهداف ما متفاوت می باشد، از این رو در این باره بزودی یك هیئت مذاكره كننده به منظور چگونگی ادامه كار، به ایران خواهد آمد.
به گفته حمید شریف رازی قرار بود ایران در ۴۰ درصد سهام یك پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشكه ای در اندونزی مشاركت داشته باشد.
همچنین اعلام گردید برزیل در مذاكرات انجام شده تمایل خویش را برای مشاركت ایران در ساخت یك پالایشگاه نفت در آن كشور و واگذاری بخشی از سهام آن به ایران ابراز كرده است.
از سوی دیگر در همان سال معاون وقت وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی از مذاكره ایران با شركت های اسپانیایی برای ساخت یك پالایشگاه ۲۰۰ هزار بشكه ای در این كشور با هدف تضمین فروش نفت كشورمان اطلاع داد. آنطور كه عباس كاظمی توضیح داده بود سرمایه گذاری در این پالایشگاه مساوی بوده و قرار بود ۵۰ درصد هزینه توسط ایران و ۵۰ درصد هم توسط شركت های اسپانیایی تامین می گردد. البته مذاكرات هنوز نهایی نشد بود.
با این حال به نظر می رسد ایران به علت مشكلات مالی دیگر تمایلی برای ساخت یا مشاركت در ساخت پالایشگاه در كشورهای دیگر ندارد. به طوریكه شریف رازی، در گفت وگو با ایسنا درمورد تمایل ایران برای ساخت پالایشگاه در دیگر كشورها توضیح داد: درحال حاضر ایران قصدی برای ساخت پالایشگاه در دیگر كشورها ندار. در واقع این قصد قبلا وجود داشته اما هم اكنون نه چنین درخواست و نه چنین تمایلی از جانب ایران وجود دارد.
وی اضافه كرد: زیرا در بازار فعلی مشكلاتی در زمینه تامین منابع مالی پروژه ها و طرح ها وجود دارد.
1396/12/25
17:55:07
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: پالایشگاه , تولید , سهام , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز