جزئیات بهره برداری از فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی امسال

جزئیات بهره برداری از فازهای ۲۲تا ۲۴ پارس جنوبی امسال ام آی جی تی: طرح توسعه فاز های ۲۴-۲۲ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون متر مكعب گاز ترش از میدان مشترك و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مكعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (LPG)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشكه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه از جانب كنسرسیومی متشكل از شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) و شركت پتروسینا آریا و در حال اجرا می باشد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عملیات انتقال عرشه ۲۲ طرح توسعه فاز های ۲۴-۲۲ پارس جنوبی اواخر اسفند سال ۱۳۹۶ از یارد شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) انجام شد.عرشه اصلی SPD-۲۲ اولین سكوی دریایی این طرح است كه با پیشرفت ۹۵.۵درصدی، بعد از عملیات بارگیری و مهاربندی، برای نصب به موقعیت دریایی خود در مخزن مشترك پارس جنوبی هدایت می گردد.
این سكو بعد از بارگیری توسط جرثقیل ۵۰۰۰ تنی HL بر روی شناور FLB۱۲۴ قرار خواهد گرفت و پس از عملیات مهاربندی، راهی آبهای خلیج فارس می گردد تا به همراه پل ارتباطی این سكو، در موقعیت فاز ۲۲ نصب شود.
با بهره برداری از اولین سكوی دریایی طرح توسعه فاز های ۲۴-۲۲ پارس جنوبی در سال ۹۶، روزانه ۱۴میلیون مترمكعب گاز غنی از مخزن پارس جنوبی استخراج می گردد كه بعد از انتقال به پالایشگاه این فاز و انجام عملیات شیرین سازی به شبكه سراسری گاز منتقل خواهد شد.طبق برنامه ریزی های انجام شده عملیات احداث این فازها كه از سال ۱۳۸۹ شروع شده، امسال به بهره برداری می رسد.
میزان سرمایه گذاری در سكوهای فاز ۲۲ تا۲۴ پارس جنوبی ۶۵۰میلیون دلار است و تا كنون در سایر بخش های این فازها به میزان پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری انجام شده است.طبق آخرین اخبار طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴، ۸۸درصد پیشرفت داشته است. گاز استخراجی این فاز با دو خط لوله ۳۲ اینچی به منطقه اختر كنگان منتقل و بعد از شیرین سازی در محل احداث پالایشگاه جدید به شبكه سراسری گاز تزریق می گردد.

بر اساس برنامه زمانبندی، سه سكوی دیگر فازهای سه گانه ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیمه نخست امسال به مقصد میدان گازی پارس جنوبی بارگیری می گردد.
1397/01/02
11:06:03
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: پالایشگاه , صنعت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز